Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
İsrailli turistlere bombalı saldırı

İsrailli turistlere bombalı saldırı

19 Temmuz 2012

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Burgaz Havaalanı'nda İsrailli turistlerin içinde bulunduğu otobüse düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 32 kişinin yaralandığını bildirdi.


Bakanlıktan yapılan açıklamada, patlama sırasında 5 kişinin öldüğü, bir kişinin ise kaldırıldığı Burgaz Hastanesi'nde hayatını kaybettiği belirtildi.

Olay sonrası Burgaz Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralılardan 3'ünün durumunun ağır olduğu kaydedildi.

Bu arada, saldırının ardından havaalanında ortaya çıkan karmaşayı sona erdirmeye çalışan polis ekipleri, bölgede geniş güvenlik önlemi aldı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında havaalanında bulunan kişilerin ayrılmalarına izin verilmedi.

Saldırı nedeniyle Burgaz'a gelen tüm uçaklar Varna Havaalanı'na yönlendiriliyor.

Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ı telefonla arayıp, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Başbakan Boyko Borisov, İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov ve diğer bazı kabine üyeleri Burgaz Havaalanı'na gelerek, kurtarma çalışmalarının koordinasyonuna katıldı.

Öte yandan, Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNR), Tel Aviv'den gelen uçağın inmesinden kısa bir süre sonra, turistleri getiren tur operatörünü telefonla arayan ve kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin, "İsrailliler iki bombayla karşılanacak" dediğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Tzvetanov'un talimatı üzerine ülkenin tüm havaalanı, gar ve otogarlarında güvenlik önlemleri artırıldı.

Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova da başkentteki sinagog, okul ve Yahudilerin kalabalık olduğu tüm yerlerin polis tarafından koruma altına alınmasını talep etti.

Beyaz Saray saldırıyı kınadı

Beyaz Saray, Bulgaristan'da İsrailli turistleri taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırıyı "en güçlü şekilde" kınadı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Garney, yaptığı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri, masum insanlara, özellikle de çocuklara yönelik saldırıları şiddetle kınamaktadır" ifadelerini kullandı.

Carney, Başkan Barack Obama'nın da "kalbi ve dualarının ölen ve yaralanan insanların ailesiyle birlikte olduğunu" söyledi.

Sözcü Garney, ABD'nin, İsrail ve Bulgaristan halkının yanında olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS