Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Belediye Başkanları, Türkçe eğitiminin garanti edilmesine dair deklarasyon yayınladılar

Belediye Başkanları, Türkçe eğitiminin garanti edilmesine dair deklarasyon yayınladılar

19 Temmuz 2012

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Akif Akif, Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Sali Ramadan, Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Cebel (Şeyh Cuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer, Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman, Stambolovo Belediye Başkanı Macid Mandacı ve Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender yeni Eğitim Yasası tasarısında Anadili Türkçe eğitiminin garanti edilmesini ısrar ettikleri bir deklarasyon yayınladılar.

Deklarasyonda belediye başkanları, 20 yıl boyunca Bulgaristan’da eğitim sistemindeki sorunların uygun kanun düzenlenmesiyle çözüleceğine inandıklarını belirtmişlerdir.

Başkanlar, “Okul öncesi eğitime ve okul eğitimine ilişkin yeni Eğitim Yasasının belediyelerde gerçeklere ve gereksinimlere dayanacağını umuyorduk. Bu defa da yasa tasarısında belediyelerin eğitim sisteminin yönetiminden izole etme ve finansal güvenlik ve yeterlilik sağlanmadan gereksiz devlet faaliyetleri yükleme eğilimleri dikkatimizi çekmektedir” diye kaydetmişlerdir.

Deklarasyonda Bulgaristan’ın etnik azınlıkların hakları korunmasına ilişkin tüm anlaşmaları onaylamış olmasına rağmen ülkede etnik azınlıkların dillerinin okunmasıyla ilgili soruna çözüm bulunmadığı öne sürülüyor.

Belediye Başkanları, “Bunun yasa düzenlemesiyle olması gerekirken Eğitim Bakanının Anadili ders saatlerini belirleme hakkına sahip olmasına kesinlikle karşı çıktığımızı ifade ediyoruz. Tasarıda Anadili kavramı da açık bir şekilde tanımlanmış değil. Etnik azınlıklar bir devletin kültürel çeşitliliği ve zenginliğinin bir bölümüdür.

Etnik azınlıkların kendilerini böyle tanımlamaları hakkına sahip olarak onların diline vurgu yapılmalıdır. Aile dil ortamı vatandaşların etnik kimliğini belirleyemez” diyorlar.

Deklarasyonda okulların delege bütçeyle finanse edilmesinin birçok eğitim kurumlarının kapatılmasına sebep olduğu, koruma ve merkez okulların ise eğitimin gelişime katkıda bulunduğu vurgulanıyor. Bununla birlikte eğitim sistemindeki birçok eksikliklere de dikkat çekiliyor. Sorunların aşılması için okulların bakımı ve eğitim sürecinin organizasyonu için gerekli ek finansmanlar sağlanması talep edilmiştir.

Ayrıca Belediye Başkanları eğitim kurumlarının finanse ettikleri için okul müdürlerinin işvereni olmaları gerektiğini savunuyor. Bunun diğer finansman sağladıkları alanlarda geçerli olarak iyi bir uygulama olduğunun altını çiziyorlar.

Hak ve Özgürlükler Hareketinden seçilen 9 Belediye Başkanı, devlet eğitim standardına uygun olarak haftada 4 saat Anadili Türkçe eğitiminin garanti edilmesini ısrar ediyor. Ayrıca belediye başkanları okul müdürlerinin işvereni olmaları, devletin merkezlerden uzak, riskli ve dağlık bölgelerdeki okullara ek finansmanlar sağlaması, kreş ve anaokullarda çocukların yetiştirilmesi ve eğitimine devletin destek sağlaması, okul öncesi eğitime tabi tutulan 4 ile 7 yaş arasındaki çocukların anaokul masraflarının devlet tarafından karşılanması talebinde bulunuyor.

Deklarasyonun sonunda belediye başkanları, önerilerinin ciddiye alınmaması takdirinde bildirinin Avrupa Birliği kurumlarına sunulacağını ve protesto gösterileri düzenlenmesi için kanunî eylemlerde bulunacaklarına dair devleti uyarmışlardır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS