Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
Belediye Başkanları, Türkçe eğitiminin garanti edilmesine dair deklarasyon yayınladılar

Belediye Başkanları, Türkçe eğitiminin garanti edilmesine dair deklarasyon yayınladılar

19 Temmuz 2012

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Akif Akif, Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Sali Ramadan, Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Cebel (Şeyh Cuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer, Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman, Stambolovo Belediye Başkanı Macid Mandacı ve Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender yeni Eğitim Yasası tasarısında Anadili Türkçe eğitiminin garanti edilmesini ısrar ettikleri bir deklarasyon yayınladılar.

Deklarasyonda belediye başkanları, 20 yıl boyunca Bulgaristan’da eğitim sistemindeki sorunların uygun kanun düzenlenmesiyle çözüleceğine inandıklarını belirtmişlerdir.

Başkanlar, “Okul öncesi eğitime ve okul eğitimine ilişkin yeni Eğitim Yasasının belediyelerde gerçeklere ve gereksinimlere dayanacağını umuyorduk. Bu defa da yasa tasarısında belediyelerin eğitim sisteminin yönetiminden izole etme ve finansal güvenlik ve yeterlilik sağlanmadan gereksiz devlet faaliyetleri yükleme eğilimleri dikkatimizi çekmektedir” diye kaydetmişlerdir.

Deklarasyonda Bulgaristan’ın etnik azınlıkların hakları korunmasına ilişkin tüm anlaşmaları onaylamış olmasına rağmen ülkede etnik azınlıkların dillerinin okunmasıyla ilgili soruna çözüm bulunmadığı öne sürülüyor.

Belediye Başkanları, “Bunun yasa düzenlemesiyle olması gerekirken Eğitim Bakanının Anadili ders saatlerini belirleme hakkına sahip olmasına kesinlikle karşı çıktığımızı ifade ediyoruz. Tasarıda Anadili kavramı da açık bir şekilde tanımlanmış değil. Etnik azınlıklar bir devletin kültürel çeşitliliği ve zenginliğinin bir bölümüdür.

Etnik azınlıkların kendilerini böyle tanımlamaları hakkına sahip olarak onların diline vurgu yapılmalıdır. Aile dil ortamı vatandaşların etnik kimliğini belirleyemez” diyorlar.

Deklarasyonda okulların delege bütçeyle finanse edilmesinin birçok eğitim kurumlarının kapatılmasına sebep olduğu, koruma ve merkez okulların ise eğitimin gelişime katkıda bulunduğu vurgulanıyor. Bununla birlikte eğitim sistemindeki birçok eksikliklere de dikkat çekiliyor. Sorunların aşılması için okulların bakımı ve eğitim sürecinin organizasyonu için gerekli ek finansmanlar sağlanması talep edilmiştir.

Ayrıca Belediye Başkanları eğitim kurumlarının finanse ettikleri için okul müdürlerinin işvereni olmaları gerektiğini savunuyor. Bunun diğer finansman sağladıkları alanlarda geçerli olarak iyi bir uygulama olduğunun altını çiziyorlar.

Hak ve Özgürlükler Hareketinden seçilen 9 Belediye Başkanı, devlet eğitim standardına uygun olarak haftada 4 saat Anadili Türkçe eğitiminin garanti edilmesini ısrar ediyor. Ayrıca belediye başkanları okul müdürlerinin işvereni olmaları, devletin merkezlerden uzak, riskli ve dağlık bölgelerdeki okullara ek finansmanlar sağlaması, kreş ve anaokullarda çocukların yetiştirilmesi ve eğitimine devletin destek sağlaması, okul öncesi eğitime tabi tutulan 4 ile 7 yaş arasındaki çocukların anaokul masraflarının devlet tarafından karşılanması talebinde bulunuyor.

Deklarasyonun sonunda belediye başkanları, önerilerinin ciddiye alınmaması takdirinde bildirinin Avrupa Birliği kurumlarına sunulacağını ve protesto gösterileri düzenlenmesi için kanunî eylemlerde bulunacaklarına dair devleti uyarmışlardır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


beytullah ismail 2012-07-20 10:18:01
SAYIN BELEDIYE BASKANLARIMIZI BU GIRISIMINDEN DOLAYI KUTLUYORUM VE YANLARINDA OLDUMUZU BELITMEK ISTIYORUM.
hakiki Kircaalli,ye 2012-07-20 17:28:13
hakiki Kicaalli sen hani gaazi kircaaliden oncemi geldin busehirede hakiki oluyorsun oradaki yeli nufuzu senin dedenmiyaptida sagdece sen hakiki oluyorsun gaazi Kircaalibile Buharadan gelmis kircaaliye oda yerlisi degilmis simdi dogan cocuklarin dogum tarihlerinde koylude olsa kircaali yazar felyan koyde dogmu bu kisi diye yazmaz senin kasim dallama aganda Ahmed agan gibi bir bolucu kuzeylidir bunlardan turklere bir faydasi olmaz z artik Liderlik icin bir guneyli temiz ana sudu emmis bir turke ihtiyaac duyulur 20 yildir bunlardan millete bir faydasi dokunmadi.
HASAN 2012-07-20 19:47:45
Kuzeyli Güneyli olması önemli değil, önemli olan Türk milletine faydası olmasıdır, cebini doldurması değil
izmir 2012-07-21 16:01:11
kuzeylılere hakaret etme hakkı sana kım verdi saygısız.dune kadar ahmet doğan yalaksıydınız. dobrıç te çalışabılmek ıcın ahmet doğanın en koyu taraftarı yıne kırcalı dir şimdi akp yalakası oldunuz yani para menfat kımdeyse onun taratına geçenlerdensiniz.bolucu dıyen ortalığı geren bu durumdan nemalanmaya çalışıp iş başına geçmeye dumenı elıne almaya .ama o dumenı cevırecek bılgıye ve cesarete adam gıbı adam olamadıklarını bılmememetdırler
kımse kuzeye laf atarak ıftıra atarak bolucu dıyerek daha ıyı olduklarını idaa etmesin
mehmet serbest 2012-07-23 08:19:01
Belediye başakanlarımızı bu girişmlerinden dolayı kutluyoruz ve burada bize düşen görevler varsa bu davaya sahip çıkmaya hazır olduğumuzu bilmelerini isteriz.Bu geçikmiş bir girişimdir ama önemli olan geç bile olması bizi yine memnun ediyor başarılarınızın devamını diliyoruz kıymetli başkanlarımız sizler bizim gururumuzsunuz

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS