Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
OZK çalışanları, çinko ocaklarının girişlerini bloke ettiler

OZK çalışanları, çinko ocaklarının girişlerini bloke ettiler

24 Temmuz 2012

Bu sabah Kırcaali Kurşun ve Çinko Fabrikasının (OZK) yaklaşık 40 işçisi üçüncü indüksiyon ocağının giriş kısmını kapatarak, alacaklı banka tarafından kiralanan meslektaşlarının tesisi boşaltma çalışmasını engellediler.

Zaştita Sendikası Kırcaali İl Başkanı ve fabrikada mühendis, teknoloji uzmanı Stefan Atanasov, “Bu kiralanan 15 demir dökme işçisi, güvenli iş koşulları için koruyucu ekipmana sahip değiller ve hiçbir kimse gelip de tam olarak ne olacağını söylemiş değil” dedi. Bugün çinko ocağının girişini kapatan işçilere daha başkalarının da katılması bekleniyor.

OZK’nın alacaklı bankalarından BNP Paribas söz konusu 15 demir dökme işçisini ocağı harap edip, çinkodan boşaltma çalışması yapmak için kiralamıştır. İşçiler, bu olursa, son yıllarda 550 ailenin geçimini sağlayan metalürji fabrikasının kesinlikle faaliyetine son verileceğini dile getirdiler.

İnsan zinciri oluşturmakla eylemciler, fabrika yönetiminin tek temsilcisi ekonomi müdürü Valentin Manev ile görüşmeyi düşünüyorlar. Eylemciler, ocaktaki 20 ton çinkonun satılışından elde edilen paralarla aylık ücretlerinin ödenmesini ısrar edecekler. Ocaktan boşaltılacak madenin yaklaşık 30 bin dolar maliyeti var.

Atanasov, bugün bu tür ikinci ocağın girişini de kapatmayı düşündüklerini açıkladı. Bununla fabrikada iş durdurulmuş olacak. Atanasov, şu ana kadar fabrikaya yönelik her hangi bir yatırımcının ilgi göstermediğini söyledi.

Sendikacıların ifadesine göre, OZK’nın elektrik için 400 bin levadan fazla borcu mevcut. Bu borç kapatılmazsa, bugüne kadar aralıksız süren üretim süreci tamamen durdurulmuş olacak.

Zaştita Sendikasının elde ettiği verilere göre EVN elektrik dağıtım şirketi sonuçta harcanılan elektrik enerjisinin ödenilmesi için ültimatom koymuştur.

Fabrikada yaklaşık 200 kişi çalışıyor, mart ayında başlayan protestolardan bu yana toplam 300 kişi işten ayrılmıştır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS