Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
“Hayatımda Caminin Yeri” konulu müsabaka düzenleniyor

“Hayatımda Caminin Yeri” konulu müsabaka düzenleniyor

26 Temmuz 2012

Bulgaristan Başmüftülüğünün, 1-10 Ekim 2012 tarihlerinde ilan ettiği Cami Haftası münasebetiyle “Hayatımda Caminin Yeri” konulu müsabaka düzenlediği açıklandı.

Yarışmaya bir deneme, şiir veya resimle 25 yaşına kadar herkes katılabilir. Katılımcıların üç adını, yaşını, adresini ve bağlantı için telefon bildirmeleri şarttır. Katılımcılar deneme, şiir ve resim kategorilerinin sadece birinde yarışabilirler. Katılımcılar 6-13, 14-18 ve 19-25 yaş grubu olmak üzere üçe ayrılacaklardır.

Müsabakaya eserler Başmüftülüğüne Glavno Müftiystvo, Sofya, ul. Bratya Miladinovi No 27, PK:1000, Glavno Müftiystvo-Otdel “Obrazovanie” adresine gönderilebilir. Ayrıca malzemeler bölge müftülüklerine gönderilebilir.

Başmüftülüğün http://genmuftibg.net/bg/aboutus/structure.html adresindeki sitesinde bölge müftülüklerinin adresleri bulunabilir. Müsabaka için eserler mediagrandmufti@abv.bg e-mailine de gönderilebilir.

Çizimler için sıradan bir resim kağıdı (100/70 cm) kullanılarak, katlanmamış bir biçimde ¼ (50/35 cm) formatında gönderilmesi gerekiyor.

Bölge müftülükleri yarışma için gönderilen eserleri 15 Eylül 2012 tarihine kadar, Başmüftülüğü ise 20 Eylül’e kadar kabul edecektir.

Müsabakada dereceye girenlerin isimleri ve ödülleri Başmüftülüğün sitesinde ve Müslümanlar dergisinde ilan edilecektir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


deliormanlı dan 2012-07-26 14:02:31
Yer

Razgrad (Razgrad), Bulgaristanİnanç

İslamAçılış yılı

1616Durum

Kapalı


İbrahim Paşa Camii, Balkanlarda Osmanlılar'a ait ayakta kalmış en büyük sanat eseridir. Bulgaristan'ın Deliorman kesiminde, Razgrad'da bulunur. UNESCO kataloğunda kayıtlı olan cami, Balkanlar'daki üçüncü en büyük camidir.

Kanuni Sultan Süleyman devrinin sadrazamı Pargalı Damat İbrahim Paşa hayratlarına dahildir. Caminin inşaatı 1530-1535 yıllarında, İbrahim Paşa tarafından başlatılmıştır. İbrahim Paşanın vefatından sonra (1536 y.) caminin inşaatı durmuştur. 1616 yılında Mahmut Paşa tarafından inşaati tamamlanan cami ibadete açılmıştır. . İbrahim Paşa camisi klasik Türk mimarisinin en güzel eserlerinden birisidir. Cami herşeyden önce dış görünüşüyle dikkati çeker. Şu anda ibadete kapalı olan caminin tamiri için 30 yılı aşkın zamandır bir adım atılmamıştır.
DO,liya 2012-07-26 14:40:07
Eee ozaman sizbu Otuz yildir deliormanlilar Ya sizler çogunluk bu mes,eleyi nasil dusunuyorsunuz ki bakarsan sóylemesi çokayip ama sóylemedende geçemiyecegim orada Razgrad yerel Múftúsú ´gerekeni çózmelidir. ve mesele tamam olur Af edersiniz ama allah gúnah yazmasin Birlik birlik birlik ve Múcaadeleyle bu is haali durum dúzelmis olur.Arayan buluuur, Inleyen ólúr misaalidir eger Sizin genç nesiiliniz bu Islaam diinine gónúl bagi kurmuyorsalar Horemaklari terci ediliyorsalaar? bóylece bu çok vahim bir yol olur ve defakto BG basbakani taraftarliligiliyla Kúltúr Bakanligina devredilir ve. Stara zagora,/Eski zarede/ oldugu gibi bu Caamii gúzel bir Múzeye Dónústúrúlebilir.
neyse olan Razgradlilara olur.
dağlıya 2012-07-26 15:22:41
bır kere doğru konuş yalaka.turk haini .sızın kadar içki içen mi var bulgarıstanda ne bayram tanırsınız ne sabah ne akşam içkici takımı kim kemik atarsa onun tarafına geçenler .zaman la sizi tanıycaklar ben bişey demiyorum.doğruların gün ışığına çıkma gıbı gerçeğivar
D.O,ya 2012-07-26 16:52:54
Bir sóz ettik hesaba yaramadigi taktirde hemen saldirgaanli tavriyla davranis yaptin Deliormanli dostum. burada Diini caamiilerimizin durumunu konusuyoruz Siyaset degil.D.O,nli arkadas.meer senin diini anlayisin olsaydi sóyliyecegini,Allah yoluyla sóylerdin dostum orada.Razgradda Koskoca Diin adamlari var camii hakkinda soylenecek sózler varsa iste o sóz onlara dúserdi bizim Kircaalimizde bir orta búyúklúkte bir Caamiimiz vardir bundan 10 yil once Kircaali yerel Múftúlugunún yardim dilegi úzerine Turkiye Diyaanet vakfi tarafindan gónderilen is adamlarinin sayesinde Taamirini yeniden gerçeklertirdiler simdi Bu caamiimiz her zaman için ibaadete açik ve her zamaan için orta yasli ve çocuklar dahi tecrúbeli múslúmaan insanlarimizla dolup tasmaktadir geçen sene Kircaalinin Vizrojdentsi semtine Projesi hazilanmis Iki minaareli yeni bir Caamii için arsa teklifinde bulunduk bulgarlar tarafindan mesele politize edildi ve o yúzden basariziz oldu fakat bu yil baska bir yerine yaani eski Salifler kóyúnden bu arsayi allaha súkúr sagliyabildik Allahin izniyle buraya 60 metre yúksekliginde Iki minareli Camiimizi kuracagiz. Bizim insanlarimizin yaptiklari diini tecrúbe BG de fazlasiyla yapilmaliydi fakaat bu bir gerçek ki BG içinde Túrklerimizin Diini anlamli davranilmamasi yúzúnden neyazikki, yalnis anlasimasin ki bu olumzuz oluyor.NeyazikkiBu Túrklúk D.O,nin dedigi gibi yalniz Daglik kesiminde kalmistir Ovalik bólgeler artik Degismis bugún hiç subhesiz daha vahsi ve kúltúr disi durumdalar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS