Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan, YÖK kararı üzerine Türkiye'ye heyet gönderiyor

Bulgaristan, YÖK kararı üzerine Türkiye'ye heyet gönderiyor

30 Temmuz 2012

Yüksek Öğretim Kurulu'nun Bulgaristan'daki üniversite diplomaların denklik işlemlerinin askıya alma kararının ardından Sofya yönetimi Türkiye'ye uzman ekip gönderiyor. Eğitim Bakanı Sergey İgnatov, kendisine bir sorunlu diploma hakkında bilgi ulaştığını, bunun gibi 5-6 diplomanın daha varlığından haberdar olduğunu aktardı. Sahte diplomaların 90'lı yıllara ait eski evraklar olduğunu açıklayan İgnatov, üniversite sisteminde sahtecilikle irtibatlandırılan herhangi bir öğretim görevlisi yakalanırsa, gerekenin yapılacağı sözünü verdi.

Problemin aslında Bulgaristan'dan kaynaklanmadığını ı altını çizen İgnatov, sahteciliğin Türk vatandaşı kimseler tarafından yapıldığını söyledi. Bu vesileyle İçişleri Bakanlığı'na konuyu bildirdiklerini aktaran İgnatov, iddiaların 'ticari bir savaştan' kaynaklanmış olabileceğini de iddia etti. İgnatov, 1"Türk öğrenciler binlerce dolar sömestr ücreti ödüyor. Burada ev kiralayıp yerli AVM'lerden alışveriş yapıyorlar." dedi.

Eğitim Bakanlığı'nın bilgilerine göre Bulgaristan'da 6 bin 494 öğrenci eğitim görüyor. YÖK, 5 Temmuz'da yaptığı toplantıda, Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işlemleri ile Türkiye'deki üniversitelere yapılacak yatay geçişlerin Bulgaristan makamlarıyla bu konuda sürdürülmekte olan müzakereler tamamlanıncaya kadar askıya alınmasını kararlaştırmıştı.

Emek verenle vermeyen ayırt edilmeli

Bulgaristan Türk Öğrenciler Derneği Başkan Yardımcısı Kadriye Alimanova, YÖK'ün kararının son derece haksız bir karar olduğunu, emek veren ve sınıfını hakkıyla geçen çok öğrenci bulunduğunu söyledi. YÖK'ün yaklaşık bir yıl önce aldığı karar doğrultusunda mezun olan öğrencilerin seviye tespit sınavına girmelerinin şart koşulduğunu, şu anda bunun da ortadan kaldırıldığını belirten Alimanova, son kararla tamamen belirsizliğin hakim olduğunu ve öğrencilerin çok mağdur durumda kaldığını vurguladı. Sahteciliğin hangi okulda ve kimler tarafından yapıldığının tam olarak bilinemediğini ifade eden Dernek Başkan Yardımcısı, ancak bunların ayrıntılı olarak araştırılmasının ve emek veren öğrencilerin vermeyenler ile ayırt edilmesinin gerektiğini dile getirdi.

Alimanova şunları söyledi: "Şu anda son sınıfta olan öğrenciler beklemekteler. Buraya gelmek isteyen veya birinci sınıfta olanlar başka okullara veya başka ülkelere geçiş yapmayı planlıyor. Belirsizliğin sona ermesini istiyorlar. Öğrenciler Bulgaristan'a gelmeden önce YÖK'ten üniversitelerin diplomalarının tanındığına dair olumlu cevap alıp da geliyorlar. Ancak şu anda çelişkili bir durum hakim. Öğrenciler Türkiye'ye veya KKTC'ye yatay geçiş yapmak istiyorlar. Dernek olarak gerekli görüşmeleri yapmaya çalışıyoruz. YÖK'ün denklik şartları ile ilgili kararları tercüme ettirip üniversitelere gönderiyoruz. İkili çalışmalar son derece önemli."

Sahtecilik diplomalarda değil notlarda

Boran Tercüme şirketi sahibi Hüseyin Boran, YÖK'ün aldığı kararla ilgili olarak, duyumlara göre sahteciliğe çoğunlukla tıp bölümünde okuyup da Türkiye'ye yatay geçiş yapmak isteyenlerin başvurduğunu söyledi.

Diplomanın çok resmi bir belge olduğunu, sahteciliğin kolaylıkla anlaşılabileceğini belirten Boran, ancak yatay geçişler için öğrencinin notlarının yetmemesi durumunda, notları yükseltmek için sahteciliği tercih edebildiklerini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın evraklardaki sahteciliğe karşı çok titiz davrandığını ifade eden Hüseyin Boran, belgedeki en ufak bir harf hatasından dolayı evrakı geri çevirdiğini dile getirdi.

Boran, Türkiye'deki özel üniversitelerin Bulgaristan'daki üniversitelere yakın fiyat verdikleri için öğrencilerin yoğun bir şekilde Türkiye'ye yatay geçiş yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Buna karşın Türkiye'den de sahte lise diplomaları geldiğine dikkat çeken Boran, özellikle tıp üniversitelerinin lise diplomalarında öğrencilerin biyoloji ve kimya notlarının yüksek olmasını istediğini, notları tutmayan öğrencilerin sahteciliğe başvurduğunu aktardı.

Bulgaristan'daki üniversitelerin de Türkiye'den alınan lise diplomalarının gerçek olup olmadıklarını detaylı olarak araştırmadıklarını aktaran Boran, ülkedeki üniversitelerde öğrenci açığı bulunduğu için bu sistemin bu şekilde devam etmesi ihtimalinin var olduğu görüşünü paylaştı.

Kaynak: CİHAN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 31 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 348
-Son 24 Saat Test Sayısı:606
-Toplam Vaka Sayısı:2 513
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:170
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 074
-Son 24 Saat İyileşenler:10All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS