Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan, YÖK kararı üzerine Türkiye'ye heyet gönderiyor

Bulgaristan, YÖK kararı üzerine Türkiye'ye heyet gönderiyor

30 Temmuz 2012

Yüksek Öğretim Kurulu'nun Bulgaristan'daki üniversite diplomaların denklik işlemlerinin askıya alma kararının ardından Sofya yönetimi Türkiye'ye uzman ekip gönderiyor. Eğitim Bakanı Sergey İgnatov, kendisine bir sorunlu diploma hakkında bilgi ulaştığını, bunun gibi 5-6 diplomanın daha varlığından haberdar olduğunu aktardı. Sahte diplomaların 90'lı yıllara ait eski evraklar olduğunu açıklayan İgnatov, üniversite sisteminde sahtecilikle irtibatlandırılan herhangi bir öğretim görevlisi yakalanırsa, gerekenin yapılacağı sözünü verdi.

Problemin aslında Bulgaristan'dan kaynaklanmadığını ı altını çizen İgnatov, sahteciliğin Türk vatandaşı kimseler tarafından yapıldığını söyledi. Bu vesileyle İçişleri Bakanlığı'na konuyu bildirdiklerini aktaran İgnatov, iddiaların 'ticari bir savaştan' kaynaklanmış olabileceğini de iddia etti. İgnatov, 1"Türk öğrenciler binlerce dolar sömestr ücreti ödüyor. Burada ev kiralayıp yerli AVM'lerden alışveriş yapıyorlar." dedi.

Eğitim Bakanlığı'nın bilgilerine göre Bulgaristan'da 6 bin 494 öğrenci eğitim görüyor. YÖK, 5 Temmuz'da yaptığı toplantıda, Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işlemleri ile Türkiye'deki üniversitelere yapılacak yatay geçişlerin Bulgaristan makamlarıyla bu konuda sürdürülmekte olan müzakereler tamamlanıncaya kadar askıya alınmasını kararlaştırmıştı.

Emek verenle vermeyen ayırt edilmeli

Bulgaristan Türk Öğrenciler Derneği Başkan Yardımcısı Kadriye Alimanova, YÖK'ün kararının son derece haksız bir karar olduğunu, emek veren ve sınıfını hakkıyla geçen çok öğrenci bulunduğunu söyledi. YÖK'ün yaklaşık bir yıl önce aldığı karar doğrultusunda mezun olan öğrencilerin seviye tespit sınavına girmelerinin şart koşulduğunu, şu anda bunun da ortadan kaldırıldığını belirten Alimanova, son kararla tamamen belirsizliğin hakim olduğunu ve öğrencilerin çok mağdur durumda kaldığını vurguladı. Sahteciliğin hangi okulda ve kimler tarafından yapıldığının tam olarak bilinemediğini ifade eden Dernek Başkan Yardımcısı, ancak bunların ayrıntılı olarak araştırılmasının ve emek veren öğrencilerin vermeyenler ile ayırt edilmesinin gerektiğini dile getirdi.

Alimanova şunları söyledi: "Şu anda son sınıfta olan öğrenciler beklemekteler. Buraya gelmek isteyen veya birinci sınıfta olanlar başka okullara veya başka ülkelere geçiş yapmayı planlıyor. Belirsizliğin sona ermesini istiyorlar. Öğrenciler Bulgaristan'a gelmeden önce YÖK'ten üniversitelerin diplomalarının tanındığına dair olumlu cevap alıp da geliyorlar. Ancak şu anda çelişkili bir durum hakim. Öğrenciler Türkiye'ye veya KKTC'ye yatay geçiş yapmak istiyorlar. Dernek olarak gerekli görüşmeleri yapmaya çalışıyoruz. YÖK'ün denklik şartları ile ilgili kararları tercüme ettirip üniversitelere gönderiyoruz. İkili çalışmalar son derece önemli."

Sahtecilik diplomalarda değil notlarda

Boran Tercüme şirketi sahibi Hüseyin Boran, YÖK'ün aldığı kararla ilgili olarak, duyumlara göre sahteciliğe çoğunlukla tıp bölümünde okuyup da Türkiye'ye yatay geçiş yapmak isteyenlerin başvurduğunu söyledi.

Diplomanın çok resmi bir belge olduğunu, sahteciliğin kolaylıkla anlaşılabileceğini belirten Boran, ancak yatay geçişler için öğrencinin notlarının yetmemesi durumunda, notları yükseltmek için sahteciliği tercih edebildiklerini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın evraklardaki sahteciliğe karşı çok titiz davrandığını ifade eden Hüseyin Boran, belgedeki en ufak bir harf hatasından dolayı evrakı geri çevirdiğini dile getirdi.

Boran, Türkiye'deki özel üniversitelerin Bulgaristan'daki üniversitelere yakın fiyat verdikleri için öğrencilerin yoğun bir şekilde Türkiye'ye yatay geçiş yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Buna karşın Türkiye'den de sahte lise diplomaları geldiğine dikkat çeken Boran, özellikle tıp üniversitelerinin lise diplomalarında öğrencilerin biyoloji ve kimya notlarının yüksek olmasını istediğini, notları tutmayan öğrencilerin sahteciliğe başvurduğunu aktardı.

Bulgaristan'daki üniversitelerin de Türkiye'den alınan lise diplomalarının gerçek olup olmadıklarını detaylı olarak araştırmadıklarını aktaran Boran, ülkedeki üniversitelerde öğrenci açığı bulunduğu için bu sistemin bu şekilde devam etmesi ihtimalinin var olduğu görüşünü paylaştı.

Kaynak: CİHAN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


HASAN 2012-07-30 23:46:02
Bulgaristan önce okullarda Türkçe diline engel olmasın ve destek versin. Ne oldu şimdi sahte diplomalardan para kazanan gavurların çıkarlarına çomak mı sokuldu acaba, çıkar olunca nasıl yalakalığı bilirsiniz
Balkan Masası 2012-07-31 01:08:56
BORAN TERCÜME ŞİRKETİNİN TESPİTİ SON DERECE DOĞRUDUR. BELGELER SAHTE DEĞİL DE, BELGELERDEKİ NOTLAR GERÇEĞİ GÖSTERMİYOR. HOCALAR PARAYLA NOT YAZIYORLAR. BİLDİĞİMİZ ONLARCA ÖRNEK VARDIR. BULGARİSTAN’A GİDEN ÖĞRENCİLERİN, BAŞIBOZUK AVRUPA KÜLTÜRSÜZLÜĞÜNDE BÜTÜN HAYVANSAL İÇGÜDÜLERİ HER GÜN BAYRAM EDİYOR. SONUNDA DİPLOMA ALARAK TÜRKİYE’YE GELİYORLAR. YÖK, HAKLI OLARAK DENKLİK SINAVINDAN GEÇİRİYOR. BU SINAVA DA TEPKİ GÖSTERİLİYOR. KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ OLAN SINAVDAN KAÇMAZ VE HATTA KENDİNİ İSPAAT ETMEK İÇİN SINAV İSTER. BU SINAV DA ONLARIN BÜTÜN EKSİKLERİNİ TESPİT EDEMİYOR. BULGARİSTAN BİRÇOK ALANDA İSTİKRARA KAVUŞAMADI. EĞİTİM DE BU OLUMSUZLUKLAR İÇİNDEDİR. ÇOK UMRUNDA BULGARLARIN, MEZUN OLAN TIP ÖĞRENCİLERİ TÜRKİYEDE SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞACAKLARMIŞ VE BU SEKTÖRÜN İÇİNE EDECEKLERMİŞ. HER ÜLKE KENDİNİ KORUMAK ZORUNDADIR. ÖĞRENCİLERİN YOĞUN OLARAK YATAY GEÇİŞ TALEPLERİ NİYE Mİ? ARAŞTIRMALARIMIZIN SONUCU ŞUNU GÖSTERMEKTEDİR: 1. SONUNA KADAR OKUYUPTA DİPLOMAYLA DÖNENLER, DENKLİK SINAVINI KAZANAMIYOR. TESADÜFEN KAZANSA BİLE MESLEĞİNİN GEREKLİLİKLERİNİ ASGARİ DÜZEYDE BİLE VEREMİYOR. ÇÜNKÜ YETERSİZ. 2. YATAY GEÇİŞ YAPARAK ZOR DA OLSA TÜRKİYE’DE MEZUN OLDUĞUNDA HİÇ OLMAZSA ASGARİ TECRÜBEYLE ÇIKIYOR. DÜŞÜNEBİLİYORMUSUNUZ? YÜZDELİK PUANLARLA TIP FAKÜLTESİNİ KAÇIRAN ÇOCUKLARIMIZ VARKEN, BU ÇOCUKLARIMIZIN ÇIKARDIĞI PUANLARIN YARISINI BİLE ÇIKARAMAYANLAR, YURDIŞINDA BAŞLAYARAK, İKİNCİ VEYA ÜÇÜNCÜ YIL YATAY GEÇİŞLE BİZİM SÜPER ÇOCUKLARIMIZIN YERLERİNİ ALIYOR. ÇOK GARİP; BULGAR EĞİTİM BAKANI DA SUÇLULUK KOMPLEKSİYLE HEMEN SAVUNMAYA GEÇİYOR. TOPU YİRMİ BEŞ YIL GERİYE ATIYOR. SAYIN BAKAN; SEN SOSYALİST DÖNEMİNİN EĞİTİMİNE ÇAMUR ATMA, ONU ABDESİN VARSA AN. BİZ ARAŞTIRDIK VE BİLİYORUZ. TÜRKİYEDEN GİDEN ÖĞRENCİLERİN %78 BİR İLKOKUL SEVİYESİNDE BİLE BULGARCAYI ÖĞRENEMİYORLAR. TIP’TAKİ TERİMLER NE KADAR LATİNCE OLSA DA, ÖĞRETİM BULGARCA VERİLİYOR. İNGİLİZCE VERSEN NEYE YARAR. BU ÇOCUKLAR SANKİ İNGİLİZCE Mİ BİLİYOR? BULGARİSTANDA EĞİTİM ÇÖKMÜŞ. BULGARİSTAN’A GİDİPTE BULGAR ARKADAŞ EDİNİP ONUNLA YURTTA VEYA KİRADA KALANLAR DİLİ ÖĞRENEREK ÇOK DAHA BAŞARILI OLUYORLAR…
ŞİMDİ TÜRK EĞİTİM BAKANLIĞINA SORUYORUM? AYNI HAKSIZLIK TÜRKİYE’DE DE YOKMU? DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDE YÜZDELİKLE TIP FAKÜLTESİNİ KAÇIRAN FAKİR ÇOCUKLARI HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİREMİYOR. ONLARIN ÇIKARDIĞI PUANIN YARISINI BİLE ÇIKARAMAYANLAR, PARAYI BASINCA ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE TIP OKUYORLAR VE HEMDE ÇOK DAHA DONANIMLI ŞARTLARDA. BU MU GERÇEK EĞİTİM. BU MU EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ, BU MU? BU MU İSLAMİYET, BU MU CUMHURİYET ADALETİ…
EĞER ÜLKEMİZDE KALİTENİN YÜKSELMESİNİ İSTİYORSAK, ÖNEMLİ BÖLÜMLERİN PUANINI YÜKSEK SEVİYEDE TUTMALIYIZ. BU SEVİYEYİ YAKALAYAN, DEVLETE VEYA ÖZELE GİRSİN. ÖZEL ÜNİVERSİTELERDEKİ YOKSUL GENCİN GİDERLERİNİ DEVLET KARŞILAMALI.
EĞER TÜRKİYE YURTDIŞINDA OKUYANLARIN VERİMLİ OLMASINI İSTİYORSA:
1.YATAY GEÇİŞLERİ KALDIRACAK.
2. YURTDIŞINDA OKUYANI HER YIL ÜLKESİNDE SINAVA TABİİ TUTACAK. YURTDIŞINDA SINIFI GEÇEN, TÜRKİYEDE DE GEÇMEK ZORUNDA.
3.YURTDIŞINDA MEZUN OLANLAR, OKUDUKLARI ÜLKEDE EN AZ BEŞ YIL MESLEĞİNDE ÇALIŞMA ŞAERTI KONACAK.
4.BU ŞARTLARI YERİNE GETİRENLER EN SONUNDA TÜRKİYEDE BİR UZMANLIK SINAVINI KAZANARAK İŞE BAŞLAYABİLMELİLER.
BAKINIZ: BU ŞARTLARI BİR BATI AVRUPA ÜLKESİ İÇİN KOYSAM KARGALAR GÜLER VE SORUN DA ÇIKMAZ VE KABUL EDERLER. LAKİN BU GÜNKÜ BULGARİSTANDA OKUYAN ÖĞRENCİLERİMİZİN GERÇEĞİNİ BİLDİĞİMİZ İÇİN; BU ŞARTLAR BİNKERE ŞARTTIR. BİZİM MİLLETİMİZ LABORATUVAR FARESİ DEĞİLDİR. ‘’ANLAYANA SİRİ SİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA BİLE AZ’’…

Balkan Masası.
fes 2012-07-31 08:05:39
Doğru sze ne denir, Balkan masası her şeyi olduğu gibi yazmış.

Bulgaristan' eğitim çökmüş, Türkiye'dede hakeza, yerlerde sürünüyor.

Geçenlerde ünüversitede okuyan bir bulgar çocuğuyla konuşma fırsatım oldu. Adam çok bilgisizdi, ama coğrafyası yine de Türkiye'dekilerden daha iyiydi.

Türkiye'de ünüversite sınavlarıda sıfırcıların sayısı muazzam, 180 taban puanı aşılamıyor, kontenjanlar boş kalıyor.

Balkanlarda parlayan tek bir ülke yok, herkes yerlerde sürünüyor. Bölge Osmanlı'nın klasik dönem seviyesisini bir daha hiç tuturamadı. Bağımsızlık mağımsızlık, hepsi hikaye.
neşe 2012-07-31 12:15:37
fakirin kızanı okumasınmı.işçinin kızanı unıversıteye gıtmesinmi .sadece memurların zengınlerın kızanları mı gıdecek unıversiteye . daha dun tr de şifreler havalarda uçuşuyodu.hoca 3 vercene 5 vermş kimseyi ilgilendirmez oğrencıleri motıve etmiş
artık kan bılımı vaar hemoglam boyıkımya sedim hormon.o eski usul deneme yanılma yontemleri kalktı.kan alıp.hastalık varsa meydana çıkıyo.çok okumak kafayı bozuyo .
neşe 2012-07-31 12:30:30
İşçi bır ailenın çocuğunu okutması hayatakiı tek hayali dir.Çok zorlukla sabahtan akşama kadar çalışır ne cumartesi ne pazar istirahati vardır.Aldığı maaş 800_900 bunun 800 çocuğuna yollar okusun diye .Çocuk okumasına okur ama YOK sinsi planlarını kurmuş sen huyunu suyunu bılemediğin hocaları 1 PUAN YUKSEK not VERDİ DİYE ruşvetle suçlayamazsın .çık ortaya açık açık doktorların maaşı çok gelıyo de YADA göçmen çocukları okumasından rahatsızmı oluyorum de ama boyle buyuk oyunlar oynama
bulgaristanda okuyan bugun doktor olanrı zan altında brakılmıştır şerefiyle oynanmıştır
kıskanmayın!...... 2012-07-31 12:38:02
Bizim çocuklar,Bulgaristandaki kafetaryalarda gün boyunca dılgo kafe,kıso kafe içmesini ve boş vakit geçirmesini çok güzel ve başarılı bir şekilde sürdürüyorlar.
neşe 2012-07-31 12:43:45
ne kıskancam be kave içiyo napsın parası varmı okumaya sordun mu.ama cafesı gözune çok gelmiş.sizin kızanlarda gunu boyu çay içiyo orta demnlı koyu denli.Turkiye vatandaşı olan kızanlar hakkaten bulgarcayı ne çabuk çozup te doktor olup çıkıyo .goçmenın çocugu bulgarca bılıyo orta derce ama turkiyelier soru işareti
neşe 2012-07-31 13:03:58
balkan masası sadece onyargılı tavrını ortaya koymuş bulgarıstandakı eğitim dunyadakı eğitimle aynıdır.konular dersler sistemi amerıka da ne öğretılıyorsaa çocuklar da aynısını öğreniyo .artı uzmanlık ve cerrah olmak çok farklıdır.sız oyle bır konuştunuzkı sankı cocuklar ceraah oluyo gıbı.
ben hastaneye gıttımde bıla kan aldılaklarında test sonuçlarında bıokımya sedım hemoglam gıbı sonuçlarda ne sorun var anlıyorum

tum bg de okuyan doktorlar ı zan altında braktınız
turkıyeden gelen bobrek mafyası doktorunu unuttunuz .o doktor balkanlarda sadece 2000 dolara ınsanların bobreklerını çıkardı.gucunuz yureğiniz varsa hodri meydan ilk once bunları temizleyın
Perperek Der ki... 2012-07-31 17:26:49
Aslında bu bir fırsattır,YÖK Bulgaristan'a şart koymalıdır eğer Türk öğrencilerden para kazanmak istiyorsa Türk bölgelerine YÖK gözlemcilerine açık Bulgarca-Türkçe eğitim veren eğitim kurumları açmalıdır.
batashko prikazka 2012-07-31 19:16:00
nese sen Turkce yazmasini ogrende gel hadi bakalim hodri meydan. Dilsiz.
Mecdi 2012-08-01 12:36:33
batashko prikazka ya cevap bence sen öğren de gel türkçeyi dümbük
nEŞE GAYET GÜZEL TÜRKÇE KONUŞUYOR çamur atmak niye soysuz
sen mi neşe ye türkçe öğreteceksin türkçe alfabe yi bilmeyen şerefsizin evladı
bir ana önce 2012-08-02 11:52:31
Bulgaristanda okuyan öğrencilerin tamamına şaibe getirecek şekilde önyargılı yaklaşmak çok büyük bir haksızlık.Bugün sadece Bulgaristanda değil dünyanın birçok ülkesinde 100 000 lerce öğrenci üniversite eğitimi almaktadır.Varsa şüphe duyulan bir durum alır inceler ülke nezdinde gerekli girişimler yaparsın.Türkiyenin de yaptığı şey bu şu an haklı olarak.Umarım bir an önce gerekli inceleme tamamlanarak hakkıyla eğitim alan öğrenciler bu durumdan daha fazla zarar görmez.
CoNFiDeNT 2012-10-22 22:33:31
Boran tercüme bürosu dürüstlük cakası satacağına önce kendi evladına dürüstlük öğretsin. Kız görünümlü oğlu 300 euroya medisinski ve tekni4eski universitet endustri bolumunden ders aliyordu. Bir cok danismanlik peydah olunca kendi sofya centralna da ki kucuk boktan burolarina kimse ugramaz oldu. Zaten YOK' e de rusvet aliyor universiteler diye ispikleyen kendidir. Bu arada Nese cok dogru konusuyor sonuna kadar senin gibi dusunenlerin arkasindayiz Nese.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS