Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Bursa Osmangazi Belediyesi Kırcaali’de geleneksel iftar yemeği verdi

Bursa Osmangazi Belediyesi Kırcaali’de geleneksel iftar yemeği verdi

05 Ağustos 2012

Dün akşam Kırcaali merkezindeki Rusalka restoranında artık dördüncü yıl Kırcaali ile kardeş Bursa-Osmangazi belediyeleri tarafından sağlanan iftar yemeğine 600’den fazla kişi katıldı. Organizasyon Müslüman Türklerden başka, şehirde değişik dinlere mensup vatandaşları aynı sofrada buluşturdu ve Kırcaali’nin hoşgörü başkenti olduğunu bir kez daha kanıtladı.

İftarda Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ve eşi Fatma Taşan Cebeci, AKP eski milletvekili Mehmet Denizolgun, HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Riza, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Bursa BALGÖÇ Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri Mümin Kayraklı ve İsmail Selimoğlu, MHP Bursa Yıldırım Belediyesi Meclis üyeleri Dinçer Yeni, Mümin Kayraklı, İlyaz Güler ve Ali Şimşek, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Mestanlı Belediye Başkanı Akif Akif, Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Raif Mustafa, HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı Muharrem Muharrem ve Belediye Meclis Üyeleri resmî konuk olarak hazır bulundular.

İftarda bölgeden köy muhtarları, din adamları ve değişik kesimlere mensup çok sayıda vatandaş bir araya geldi.
Osmangazi Belediyesinden baş aşçı Hikmet Cihanlı tarafından hazırlanan yemekler kendilerinin yardımıyla servis yapıldı. Oruçlar Kırcaali Merkez Cami imamı Avni Tahir’in okuduğu ezanla açıldı, sofra duası ise Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet tarafından yapıldı.

Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet yaptığı konuşmasında Ramazan ayının ve iftar vermenin önemini anlattı. İftar yemeği verenlerin, oruçlunun kazandığı sevabın aynısını aldıklarını belirtti. Yüksek İslâm Şura Başkanı, Allah’ın mağfiretine ermemizi ve iftarların yaygınlaştırılmasıyla daha iyi Müslüman olmamıza vesile olmasını diledi.

T. C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, eşiyle birlikte Kırcaalileri sevgi ve saygıyla selamladıklarını ve kendilerini yerli halkla buluşturan Kırcaali ve Osmangazi Belediye Başkanlarına şükranları sunduğunu dile getirdi. Sayın Cebeci, Kırcaalilerle ve Türk cemaatinin önderleriyle görüşmeyi çok istediğini ve bunu görevinin üçüncü gününde gerçekleşmesinden mutlu olduğunu paylaştı. Şener Cebeci, şehrimizi daha birçok kez ziyaret etmek istediğini ve o zaman daha çok şeylerin konuşulacağını ifade etti. Şener Cebeci, eşinin Sofya’da, kendilerinin ise Filibe’de Kırcaalilere daima kapılarının açık olduğunu vurguladı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kırcaalileri selamlamasında bu tür etkinliklerin daha fazla olmasını istediklerini belirtti. Sayın Dündar, bu akşam Omurtag Belediyesinde olacaklarını, önümüzdeki hafta ise Kosova’da iftar vereceklerini açıkladı. Sayın Dündar, geçen hafta da Bosna’daki Müslümanlarla buluştuklarını, dolayısıyla birçok bölgelerde kardeşleriyle bir araya gelme çabasında olduklarının altını çizdi. Mustafa Dündar Bursa’da Balkanlardan çok sayıda göçmen olduğunu vurgulayarak, “Bu kardeşliğin, bu dostluğun sizlerle birlikte yönetimlere de geldiğine inanıyoruz. Yerel yönetimlerle birlikte de üst yönetimlere geçmesini arzu ediyoruz” dedi. Başkan, böylece ekonomik ilişkilerin gelişeceğini ve burada barışın daha sağlam temellere oturacağını düşünüyor. Mustafa Dündar, “İnşallah, bu coşkunun, bu güzelliğin devam etmesi dileğiyle şimdiden Ramazan Bayramını tebrik ediyorum” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Ev sahibi konumundaki Başkan Hasan Azis konuşmasında iftara katılanların Ramazan ayını kutladı ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a ve ekibine bu anlamlı organizasyondan dolayı şükranlarını sundu.

Başkan, özetle şunları söyledi: “Kırcaali her zaman sadece Bulgaristan’da değil, Balkanlar’da da bir hoşgörü simgesi olmuştur, çünkü bizim için burada çeşitli din ve ırka mensup halkın hep beraber kardeşçe yaşaması çok önemlidir. Yüzyıllar boyunca atalarımız böyle yaşamışlar ve biz de bunu devam ettirmek zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Bundan dolayı da daima Kırcaali’nin hoşgörü başkenti olduğunu söylüyoruz. Bu akşam bunu daha da iyi bir şekilde gözler önüne seriyor. Burada bu akşam 7’den 77’ye kadar insanımız var. Bundan ziyade Müslümanlardan başka, Hıristiyanlar da var. Birbirini tanımayan insanlar bu akşam aynı sofrada yemeğini paylaşıyor. İşte, bu da Ramazan ayının bir güzelliğidir.

Biz Kırcaali’de her gün böyle hoşgörü içerisinde hayatımızı paylaştığımızı gösteriyoruz. Böylece biz bu hoşgörü mesajını Kırcaali’ye ve Balkanlara tekrar yansıtmaya çalışıyoruz”.

Hasan Azis, son olarak Osmangazi Belediyesi ile geleneksel projelerin devam etmesi dileğiyle tüm Bursa halkına selam gönderdi ve gelecek Ramazan Bayramını kutladı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İbrahim Baltalı/Gümülcine 2012-08-10 14:39:49
Sayın Başkan!
Doğduğun Batı Trakya topraklarını da unutma!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS