Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Mücahit Gazi Nuri Turgut Adalı mezarı başında anıldı

Mücahit Gazi Nuri Turgut Adalı mezarı başında anıldı

05 Ağustos 2012

Kırmızı Moskof uşağının 45 yıl zulmettiği cennet kokulu Bulgaristan’da Türklük, İslam ve insanlar arası hoşgörü düşüncelerinden dolayı ceza evleri, ölüm kampları ve sürgün ellerde yaşamının 23 yılını geçiren Mücahit Gazi Nuri Turgut Adalı mezarı başında anıldı. Çok sayıda siyasinin katıldığı anma töreninde sözü bir tek kardeşi Hüseyin ve bazı siyasi tutuklular aldılar.

Bir dakikalık saygı duruşundan sonra Hüseyin Öğretmen sözlerini Cahit Sıtkı Tarancı’dan:

“Neylersin ölüm herkesin başında
Uyudun uyanmadın olacak
Kim bilir, nerede, nasıl, kaç yaşında
Bir saltanatlık saltanatın olacak
Taht misali o musalla taşında”

dizesini okudu ve yolun sonu kara toprak olduğunu söyledi. Ardından 11.09.1922 ile 05.08.2004 yılları arasında Gazi Nuri Adalının yaşamından kesitler okudu. Çileli yaşam ve en yakınlarını toprağa verememe acısı bir kez daha bilenlere bilmeyenlere anlatıldı.

Ardından sözü Nuri Ağabeyin kader arkadaşı Küçük Halil aldı ve rahmetliyle sekiz yıl Eski Zağra ceza evinde, bir buçuk yıl Belene Ölüm Adasında ve üç yıl da sürgünde kaldıklarını anlattı. Çöldeki Kahramanı en güzel sözleri şiire döken yine bir başka siyasi tutuklu Sadullah Emrullah Dede anlattı.
Hem yeni nesillere ders hem de yıkılın bu çınarı yeniden yeşertmek için…

Ben bir dost arıyorum benimle olabilme,
Ben bir dost arıyorum benimle ölebilme,
Ben bir dost arıyorum benimle gülebilme,
Ben bir dost arıyorum benimle ağlayabilme.
Acaba var mı böyle dostlar yoksa gizli mi, saklı mı kaldılar? …

Dostluğun, hoşgörünün, milli değerlerin, dilin, dinin önemi üzerine mesajlar olan şiirli anlatımdan sonra sözü Halil Kahraman aldı. Nuri Adalının sürekli Mandela ile karşılaştırılmaması gerektiğini, Güney Afrika’da yerlilerin çoğunluk olup söz sahibi olduklarını. Asıl kendisini Yunan mitolojisinde insanlara ateşi veren Prometeus ile karşılaştırılması gerektiğini, çünkü kendisini mücadele meşalesini yakıp güneşi getirdiğini söyledi.

Nuri Turgut Adalı Şumnu Nüvvap mezunu ve çok etkin ve sivri zekalı bir Turancı olduğu için komünist rejimi tarafından 1949 yılında takip alınıp çileli hayatı başlıyor. Halil Kahraman da Gazi Nuri adalının mezarı başına toplanan herkese şu soruyu sordu: “ Levskiyi, Botevi ihbar edenleri tarih yazıyor. Şu köyde bizim güzel abimizi, bizim özgürlük meşalemizi yakan Nuri Ağabeyi ihbar eden neden bilinmiyor? Neden korkuyoruz ki? Dost olalım, şeffaf olalım”.

Devamında Nuri Ağabeyin yaptıklarını, şehitlerimizin kahramanlıklarını herkese öğretilmesinin gerekli olduğunu, şehit yakınlarının sadece seçimlerden önce hatıralarının sorulmaması gerektiğini, siyasi güç HÖH ve iş adamları sayesinde çok işlerin yapılabileceğini dile getirdi.

Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet şehit sözcüğünün anlamını açıkladıktan sonra imamlar Kuran’ı Kerim’den dualar okudular. Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet de Allah vergisi sesiyle hem Arapça hem de Türkçe dua okudu.

Sekizinci kez düzenlenen bu anma törenine HÖH genel başkan yardımcısı Ruşen Riza, HÖH il teşkilatı başkanı, yedi belediyenin siyasi ve idari yöneticiler, siyasi tutuklular ve köy sakinleri geldiler. Ayrıca Bursa’dan gelen Mümün Köseoğlu(Köseömer) de siyasi tutuklu arkadaşları Küçük Halil, Halil Kahraman, Sadullah Emrullah ve Dobrucalı Vahit Aslan rahmetlinin kabri başında dua okudular ve eskilere geri döndüler. Sonra da Nuri Adalının oğlu ile sohbet ettiler.

Havanın sıcak ve Ramazan ayında olmamız nedeniyle tören 40 dakikada sona erdi.

Büyük hoşgörü adamı kendisini ihbar edeni af etmiş!

Nuri Adalının kardeşi Hüseyin’e ihbarcının bilinip bilinilmediği sorusunu sorduğumda: “Evet, biliyoruz ancak ağabeyim çok affedicideydi ve ihbarcı ile görüştüğünde onu ve diğerlerini de affettiğini söyledi. Ancak cenazelerine katılamayıp mezara verilen yakınları bu suçluları affedip etmeyeceğini bilmediğini” söyledi. Bu yüzden kendilerinin de bu olayın üzerine gitmediğini açıkladı.

Siyasiler yönetilen sorulara yanıt vermezken, bir tek HÖH Kırcaali Gençlik Kolları Teşkilatı Başkanı Kadir Mustafa gazetemizin sorularını yanıtladı. Kendilerinin böyle değerli ve yol gösterici abilerinin olduğu için gururlu olduğunu, onların yakmış olduğu hak ve özgürlükler ateşini taşıdıklarını ve gelecek nesillere bırakmak istediklerini söyledi. Ayrıca unutulmaya yüz tutmuş şehitleri ve dava adamlarını yeniden öğrenmek, öğretmek için üzerlerine düşecek her göreve hazır olduklarının altını çizdi. Bu akşam da gençlik İl teşkilatı olarak da kendilerinin yeniden mezarı başına gelip Nur Turgut Adalıyı anacaklarını söyleyip herkese hayırlı Ramazanlar diledi.

Büyük Mücahit 5 Ağustos 2004 yılında Mestanlı'da gözlerini dünyaya yummuştu.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


batashko prikazka 2012-08-05 20:55:29
hoh haric kimse yok? kasim dal nerde ismail kokomanov nerde?
bir önceki yazana 2012-08-05 21:36:35
gardaş ne bu takmada olsa ad: bataşka prikazka, az kalsın bataşko klane olacakmışsın. ne etçen Kasım Dal'ı ve Korman İsmailov'u- sevmesen bile Milletvekkilerin isimlerini doğru yazmak zorundasın. kendine daha uygun ad seç, bak Todor Jivkov gelmesin, hatırlatır sana 1984 , pomaksan 1974 emi!!!
Erdinc Kahraman 2012-08-05 22:01:32
Nuri Turgut Adalı'yı unutmayıp kabri baiında anan herkesten Allah razı olsun.

Nuri Turgut Adalı unutulursa onun adı vefasızlık değil ihanet olur.
Er 2012-08-05 22:19:20
ds ajani kormanovic nerede?
muallim 2012-08-05 23:36:41
Cahit Sıdkı'nı şiiri biraz daha düzgün zikredilmeliydi. Aslını bilmeyen bile görür "bir saltanatlık saltanat" olamıyacağını. Aslı ise bir "tık" mesafede, internette ... "35 Yaş Şiiri".
mestanlılı 2012-08-06 00:34:12
Büyük mücahit Nuri ADALI'ya Allah'tan gani,gani rahmet diler, mekanı cennet olsun,inşallah. Pişmiş kelle gibi sırıtıp poz veren ikiyüzlü sözde siyasilere de birkaç sorum olacak.
1.Hayatta iken Nuri ADALI'ya neden değerini bilmediniz ve sahip çıkmadınız?
2.Sali Şaban'ın Mestanlı bağımsız Belediye Başkanı olduğu dönemde Nuri ADALIYA tahsis ettiği daire ve maaşı, bu sırıtan siyasilerin partisinden Belediye Başkanı olan vatandaş Nuri abiyi dairesinden kovup maaşını kesti mi, kesmedi mi?
3.Bu sırıtan vatandaşlar o zamanlarda da hemen hemen hepsi şimdiki oturdukları koltukları zapt ediyorlardı neden o zaman Nuri ADALI'ya sahip çıkmadılar?
4. Nuri ADALI' nın hayatının son dönemini bu sayfalardan okumak isteriz ve onun o çaresizlik içinde olmasından utanacak olanlar kimlerdir?
5.Bu mezara üç beş kuruş verip bir kasa çiçek diktirtemeyen ve bakımını yaptıramayan sözde siyasilerin hiç mi vicdanları sızlamaz?
5.Tüm bu olup bitenlere rağmen,Nuri ADALI'ya yaptıkları haksızlıkları unutturup, şimdi mezarı başında siyasi rant arayan bu vatandaşlara ne demeli?
Er 2012-08-06 10:47:01
HOH luler Adalinin adini kullaniyor diyenlere hem guluyorum hem aciyorum.

Siz HOH karsitilari sozde parti ici demokrasiden soz edip oysa hepiniz gizli gerbci olanlar siz Allahin adini kullanmaktan korkmayan insanlarsiniz Adalinin adinin kullanilmasindan cokmu rahatsiz oldunuz ?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS