Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
31 Mart 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Sakal-ı Şerif ziyareti sevinci

Kırcaali’de Sakal-ı Şerif ziyareti sevinci

14 Ağustos 2012

Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesinin idrak edileceği bugün cuma namazından sonra Kırcaali Merkez Camisinde bulunan Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (SAV) Sakal-ı Şerif’i Müslümanların ziyaretine açıldı.

Bu sebeple camiye toplanan yüzlerce mümin Hz. Muhammed’e tekbir ve salâvatlar getirerek onun mübarek sakalına dokunma şerefini yaşarken gözyaşlarına hâkim olamadılar.
Rivayetlere göre, Sakal-ı Şerif Osmanlı yönetimi döneminde iktidarı kaybedilen Vidin’den Kırcaali'ye getiriliyor ve günümüze kadar bu camide korunuyor.

Başka bir rivayet üzere ise, Sakal-ı Şerif Kırcaali Camisine 1951 yılında Arnavut Bozacı lâkaplı biri tarafından Vidin’den buraya yerleşmek üzere gelmesiyle beraberinde getirilmiştir.
Sakal-ı Şerif, cam kapaklı, ağaçtan yapılmış bir kutunun içinde 50 tane beze sarılı olarak başka bir kutunun içinde cami minberinin yanında bulunan taş duvardaki bir delikte muhafaza ediliyor.

Bugün camide Ramazan ayı dolayısıyla okunan mukabeleden sonra saat 13.33’de öğle namazını Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet kıldırdı. Ardından Beyhan Hoca verdiği vaazda Kur'an-ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir Gecesinin ehemmiyetini ve dünyaya son Peygamber olarak gönderilen Peygamber Efendimizi (SAV) kutsal kitaptan örneklerle anlattı.
Müftü sohbetini tüm Müslümanların bu gece idrak edeceğimiz Kadir Gecesini tebrik ederek noktaladı.

Daha sonra Kırcaali Merkez caminin imamları Erdinç Hayrulla ve Avni Tahir ile birlikte kutunun içindeki bezlere sarılı Sakal-ı Şerif’i tekbir ve salâvatlar getirerek açtılar. Erdinç Hoca, Peygamber’in sakalını camide bulunan Müslümanların her birinin ziyaretine sundu. Ardından kadınlar bölümüne götürülen Sakal-ı Şerif, yaz Kuran kursunu yürüten Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed’in eşi Sibel Hanım tarafından ilk önce öğrencilerine ve diğer tüm mümine kadınların bir bir ziyaretine sunuldu. Kırcaali Müslümanları Hz. Muhammed’in kendilerine kıyamet gününde şefaat etmesini ümit ederek, onun mübarek sakalından gözyaşları içinde ayrıldılar.

Kırcaali Haber okuyucuları için Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed sohbetinde de belirttiği gibi Sakal-ı Şerif’in İslâm dinindeki ehemmiyetini şöyle açıkladı:
“Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdülillah ve vessalatu vessalamu ala resulina.

Peygamber Efendimiz aleme rahmet olarak gönderilmiştir. Ruh itibariyle Hz. Adem’den önce yaratılmış, beden ve cismaniyet itibariyle de bütün Peygamberlerden sonra gelmiştir. Bundan dolayı da bütün Peygamberlerin güzel yönlerini kendi bünyesinde barındırmıştır. Kuranı Kerim Peygamber Efendimizle alakalı, “Ya Muhammed, sen en yüce, en güzel ahlak üzere yaratıldın buyuruyor”. Bundan dolayı da Hz. İsa Peygamber olduğu halde kendisine ümmet olmak istiyor. Nitekim bugün Hıristiyanlıkta olsun, İslam dininde olsun Hz. İsa’nın tekrar dünyaya geri dönmesiyle ilgili Hadis bölümünde bilgiler mevcutur. Peygamber Efendimiz (SAV) künye itibariyle Habibullah “Allah’ın Sevgilisi” makamına yükselmiştir. Bu künye başka hiçbir Peygambere verilmemiştir. Hatta bazı menkıbelerde Adem Alleyhisselam Cennet’te yasak olan meyveden yediğinde Hz. Adem dahi “Ya Rabbi, Hz. Muhammed ümmetine beni affet!” diye dilekte bulunuyor ve Yüce Allah onu o doğrultuda affediyor. Efendimizi, Sahabei Güzin Efendilerimiz, yani o dönemde yaşayan Müslümanlar çok seviyorlardı. Nitekim, Peygamber Efendimiz, “Kendinizden, eşinizden, çocuklarınızdan, malınızdan, mülkünüzden beni fazla tercih etmedikçe gerçek manada imana ermiş sayılmazsınız” buyuruyor. Dolayısıyla gerçek manada iman etmemiz Peygamberi her şeyin önüne almamızla olacaktır. Nitekim yarın Cennet’e girmemiz de Peygamber Efendimizin şefaatiyle olacaktır. Bundan dolayı bugün bizim gibi Efendimiz sakalını kazımamış, küçültmüştür. O, sakalını makasla küçülttüğünde de sahabeler koşuşturarak onları toplamışlar. Hatta affınıza sığınarak, Efendmizin çok nadir tükürdüğü olmuş. İşte onun tükürüklerini dahi toparlayarak, şifa niyetiyle sahabeler üzerlerine sürmüşlerdir. Halid bin Velid, çetin bir savaş esnasında sahabilere, “Benim sarığımı bulun” diye talimat veriyor. Onlar sarığı bulamıyorlar ve o tekrar sarığın bulunması için talimat veriyor. Sarığın savaşta tercihe şayan bir şey olmadığı için sahabiler sebebini soruyorlar. Halid bin Velid sarığın içinden Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif’ini çıkartıyor ve “Beni savaşlarda müvaffak kılmaya vesile olan Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif’idir” diyor. Dünyanın dört bir yanında bugün Sakal-ı Şerif barındıran camilerimiz var. Bulgaristan’da bildiğim kadarıyla sayıları oldukça az. Bu şerefe nail olan camilerden biri de Kırcaali Camiimiz. Bunun dışında Şumnu’da var. Sofya ve Vidin camiilerinde olduğunu biliyorum, kesin olmamakla beraber. Diğer camilerde olup olmadığını bilmiyorum. Bugün Kırcaali Camiisinde Sakal-ı Şerif ziyareti düzenlendi. Rabbim, tüm Müslümanlara Peygamber Efendimizin ahlakıyla ahlaklanmayı, yarın kıyamet gününde de ona komşu olmayı nasip eylesin, şefaatine nail eylesin”.

Beyhan Hoca, Kırcaali camisinin 400 yılık bir tarihçesinden bahsedildiğini ancak bunu doğrulayan hiçbir belgenin bulunmadığını belirtti. Bununla beraber caminin barındırdığı Sakal-ı Şerif’in tarihine dair de bugüne dek kesin bir bilgiye sahip olunmadığını paylaştı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2012-08-15 13:05:13
Arada ki farki bulun...

http://www.eugenegoesthailand.com/wp-content/uploads/2008/11/sss_0083.jpg
Şaman 2012-08-16 08:27:01
Şaman geçmişimiz genlerimize işlemiş olamazmı Emir, sen de her şeyde kusur arıyorsun be dostum. Bırakalım insanları uhrevi alemlerde yaşasınlar biraz, nolacak ki?
Perperek Der ki... 2012-08-16 13:38:12
Ne zaman'dan beri kerameti saç ve sakalda arıyoruz?
bulgar gaydaci duuutturugaaaak 2012-08-17 17:55:42
iste haber olsun torba dolsun diye eklenmis bir haber
Şaman 2012-08-17 18:40:44
ya saçmalamayın arkadaşlar ya, elin gavurunda envayi çeşit sapık tarikatlar var, onları görmezsiniz ama müslümanlara vurmak için her zaman fırsat kollarsınız. giden gider gitmeyen gitmez arkadaş, size ne?

iktidarsızlık sorunlarınız varsa gidin Zöhre Ana'nıza uygun bedel ödeme karşılığında çözsün sorununuzu.
Perperek Der ki... 2012-08-17 19:16:26
Bize ne elin gavurundan, herifler sapık diye biz de mi sapıtalım?
Er 2012-08-18 23:21:45
Saman adinda yazan bir dinci veya site yoneticisi,

iktidarsizliktan soz etmissin

biz kim ikdidarli kim iktidarsiz bilmeyiz, sen bilirsin

cunku biz dinciler gibi onun bunun altina yatmaya alisik insanlar degiliz,

siz onun bunun altina sikca yatiginiz icin iktidarli iktidarsiz meselelerini bizden cok iyi bilirsiniz.

Haksizmiyim.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS