Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Bayrampaşa Belediyesi’nin “Bereket Konvoyu” Kırcaali’deydi

Bayrampaşa Belediyesi’nin “Bereket Konvoyu” Kırcaali’deydi

17 Ağustos 2012

Dün akşam Ramazan’ın 28’inci gününde İstanbul Bayrampaşa Belediyesi beşinci kez Kırcaali’de gerek Müslümanların, gerek Hıristiyanların katıldığı yaklaşık 3000 kişiye iftar yemeği verdi. Daha sonra ünlü Türk şarkıcı Coşkun Sabah’ın konseriyle devam eden program yaklaşık 5000 Kırcaaliliyi “Drujba” stadı önünde bir araya topladı. Akşamın geç saatlerine kadar süren konserde sevilen sanatçı, gençlerin yoğun sevgisine ve tezahürlerine tabi tutuldu. Hep bir ağızdan okunan parçalarıyla Kırcaalili hayranlarıyla ilk defa buluşan Coşkun Sabah unutulmaz anlar yaşattı.

Etkinlik, Bayrampaşa Belediyesi’nin “Kardeşlik Sınır Tanımaz” sloganı altında 2005 yılından beri yürüttüğü Bereket Konvoyu projesi çerçevesinde “Balkanlar’da Ramazan” programı esnasında artık ikinci yıl Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ile ortaklaşa organize edildi.

Misafirleri Ömer Lütfi Kültür Derneğinin Kırcaali Türk Folklor Ekibi sunduğu güzel gösteriyle selamladı.

İftar sofrasına herkesi Kırcaali Merkez Camii imamı Erdinç Hayrulla okuduğu ezanla davet etti. Bol menüden ibaret yemekten sonra Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet sofra duası okudu.

İftar programında resmi misafirler arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH/DPS) Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Riza, Bayrampaşa Eski Belediye Başkanı İstanbul Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Hüseyin Bürge, Bayrampaşa Belediyesi yetkilileri, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Petır Garena, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Akif Akif, Cebel (Şeyh Cuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Belediyesi Meclis üyeleri, Bayrampaşa Belediye Başkanlığı Koordinatörü Yüksel Aydın, Projenin Genel Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Hatipler ve birçok Türk iş adamları hazır bulundular.

Organizatörler adına konuşan Yüksel Aydın, “Kendilerine ağabey dediğim bu projenin kurucusu Bayrampaşa Eski Belediye Başkanı İstanbul Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Hüseyin Bürge bundan tam 8 yıl önce sınır kapılarına çıktıklarında, “Siz sınır kapısından geri dönerseniz demişlerdi”. Ama biz ağabeyimizle beraber bu konuda yılmadık, usanmadık ve onlara “Siz aramıza sınırlar koyabilirsiniz ama yüreklerimize sınır koyamazsınız” dedik. Sayın Aydın, seneye yine Kırcaali’de olmak istediklerini ifade etti.

Ev sahibi konumundaki Hasan Azis iftar yemeğinden dolayı teşekkürlerini sundu ve daha önce Bayrampaşa Belediyesi tarafından kendisine verilen “Kardeşlik Sınır Tanımaz” tır maketini odasında bulundurduğunu ve bu slogana uyarak Kırcaali’yi yönetmeye çalıştığını belirtti.

Başkan, “ Kırcaali bu akşam da Balkanların hoşgörü başkenti oldu ve Balkanların kalbi gibi vuruyor. Kardeşlik kolay değil. Onu yaratmak var, daha zor olanı da yaşatmaktır. Bunun Kırcaali’de başardığımız bu akşam da görülüyor” diye konuştu. Sayın Azis konuşmasını gelecek Ramazan Bayramını tebrik ederek noktaladı.

Kırcaali Merkez Kilise Papazı Petır Garena da Türkçe olarak tüm Müslümanların Ramazan Bayramını kutladı. Papaz Kırcaali’de tüm dinlere mensup insanların birlik ve beraberlik içinde yaşadıklarının altını çizerek “Allah’a ısmarladık!” sözüyle sahneden ayrıldı.

Projenin Genel Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Hatipler, Bereket Konvoyu projesinin 2005 yılında zor şartlar altında başladığını söyledi. Sayın Hatipler, projenin kurucusu Hüseyin Bürge’ye ve bir mücadele, kavga, barış, dost insanı diye nitelediği Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis için Kırcaaliler’den alkış istedi. Mustafa Hatipler 8 yıldır Bulgaristan'da bu organizasyona destek veren Müzekki Ahmet'e de teşekküğr etti.

Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Allah’a hamdü sena okuyup, resulüne salavat getirdikten sonra, iftar yemeğinin Müslümanlar için bir ibadet olduğunu belirterek, Ramazan ayının ve orucun ehemmiyetinin altını çizdi. Şabanali Hoca, “Kardeşliği tesis eden dinlerdir” diye vurgulayarak, Kırcaali halkının Ramazan Bayramını kutladı.

Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci Kırcaali halkını selamladı ve 1 Ağustos’ta göreve gelmesinden bu yana ikinci kez kente geldiğini paylaştı. Başkonsolos, haftaya yine Kırcaali’ye bayramlaşmaya geleceğini açıkladı. Sayın Cebeci, “Yeter ki siz çağrın ben koşa koşa gelirim” dedi.

Şener Cebeci, bu keyifli iftar yemeğini baskılara, sıkıntılara rağmen sağlayan Bayrampaşa Belediyesine ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Başkonsolos, “Türkiye’deki 75 milyon akrabanız adına Ramazan Bayramınızı kutluyorum, saygı sunuyorum” diye ifade etti.

İstanbul AK Parti Milletvekili Hüseyin Bürge, Filibe Başkonsolosuna “Zamanı daha iyi kullanması” dileğiyle Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in bir saat hediyesini sundu.

Projenin mimarı Hüseyin Bürge, iftara katılan herkese şükranlarını arz etti. Sayın Bürge, bu projenin Türkiye’nin yöneticilerinin Balkan coğrafyasına olan sevdasıyla yüreklendiğini, onların sayesinde sekiz yıldır sürdüğünü belirtti. Tüm dinlere mensup insanları bir araya getiren “Kardeşlik Sınır Tanımaz” iftar programının hoşgörü, barış mesajı verdiğinin altını çizdi. Gerek Osmanlı Devletinin de, gerekse Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ve günümüzde Türkiye yöneticilerinin de dünyada hep özgürlük ve barış içinde yaşanılmasını istediklerini savundu.

İftar programı birçok Türk TV kanalları mensuplarının aracılığıyla dünyada takip edildi.

Konuşmalardan sonra Tasavvuf Müziği eşliğinde muhteşem bir sema gösterisi sunuldu.

En son sahneye Coşkun Sabah çıktı.

19 Temmuz’da İstanbul’dan hareket eden Bayrampaşa Belediyesinin “Bereket Konvoyu”, ilk önce Hırvatistan'ın başkenti Zagreb’ten sonra Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ ardından Kosova’ya ulaştı. Daha sonra “Bereket Konvoyu” Kosova’da Prizren, Mamuşa ve Skenderay’da, Arnavutluk’ta İşkodra, Elbasan ve Berat’ta, Makedonya’da Kırçova, Gostivar ve Kalkandelen’de, Yunanistan’da İskeçe, Gümülcine’de ve Bulgaristan’da ilk önce Asenovgrad’da ve en son Kırcaali’de olmak üzere Balkanlarda toplam 24 kentte iftar yemeği verdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Şaman 2012-08-17 19:05:34
Allah kabul etsin, nice iftarlara.
emir 2012-08-17 22:32:53
Cok guzel olmus, emegi gecenlerden Allah razi olsun. Kimsenin oruc tutma ve ya bes vakit namaz kilma mecburiyeti yok, ama Turk ve musluman kimligimizin bir parcasi olan islami geleneklere sahip cikilmasi lazim-camiler, ezanlar, iftarlar, mevlidler, cenazeler, mezarliklar belirgin bir sekilde bizi gavurlardan ayirt etmeli.
Aybuge 2012-08-18 08:36:36
Bir arada iftar yemegi yemenin tadi baska, yalniz ayakta kalanlara dagitilmadi sanirim, onlar bakarken yemek pekte hos olmadi. Program cok guzeldi seneye yine olmasini dileriz.
Vatandaş 2012-08-18 14:57:33
Dedi kodu medyaları fesatlık içerisinde boğuluyor. Bayrampaşa Belediyesinin verdiği İftar programı, malesef kendilerini Tür sayan (Halbu ki onların Türklükle hiç bir alakası yok) kişiler medyalarında bu güzel organizasyonu yapan kardeşlerimize karşı yazılar yazıp fesatlık ve kin püskürüyorlar.
Sizi Allah görüyor Kardeşlerim. Yolunuz doğru yoldur. Yürümeye devam edin. Ne Mutlu Türk'üm diyene.
İstanbullu 2012-08-18 15:00:22
Bu büyük organizasyonda emeği geçen TÜRKSAD Derneği Başkanı Müzekki Ahmet ve Başkan Yardımcısı Seyhan Mehmet'e cani gönülden teşekküğr ediyorum. İyi ki varsınız.
Sizin sayenizde Türk ve Müslüman geleneklerimiz yaşatılıyor.
Hılmi Şahin 2012-08-18 15:02:25
Ne oluyor kardeşim birileri laf mı söylüyor yoksa. Söyleyiz ağzını burnunu kırayım.
Sultan 2012-08-18 15:04:36
Bayrampaşa Belediyesine teşekkür ediyorum bu güzel program için. Coşkun Sabah'ı çok sevdik. Gelecek yıl Sibel Can'ı getirirseniz memnun oluruz. Saygılar
Nahit 2012-08-18 21:08:32
Çok güzel bir organizasyon. Emeği geçenlere allah razı olsun.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS