Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
AB üyesi Bulgaristan’ın en büyük ayıbı Burgaz’da kılınan Bayram namazıyla bir kez daha tescillendi

AB üyesi Bulgaristan’ın en büyük ayıbı Burgaz’da kılınan Bayram namazıyla bir kez daha tescillendi

19 Ağustos 2012

Açık havada namaz!

Burgaz şehrinde yaşayan yaklaşık 10 000 Müslümanın son birkaç yıldır karşılaştığı cami ve minare sorunu geçmişte uygulanan baskı yöntemlerini anımsatmaktadır. Bazı siyasetçiler ve siyasi partilerin bu konuda düşmanlık ve nefret içeren duyguları Bulgaristan vatandaşı olan Müslümanların kutsal dini inancına karşı bir saldırı ve hakarettir. Bu gelişmelerin Bulgaristan’da en güzel yaşanabilen şehri seçilen Burgaz’da olması son derece üzücüdür. Söz konusu minarenin belediye tarafından onaylanmış teknik projede mevcut olmasına rağmen, inşaat hukukunda kanunsuz sayılmıştır. Minare camiye bağlı bir yapı olmasına rağmen, müftülük yapımı ile ilgili belediyeye bir kaç defa müracaat etmiş, fakat hiç bir talepleri kabul edilmemiştir. Yaklaşık 4 senedir devam eden bu olay yerli Müslüman halkını çileden çıkarmıştır. Bardağı taşıran son damla ise bir kısım inşaatı yapılmış minarenin yıkım kararı olmuştur. Bu yapılan haksızlıkları kınamak, seslerini duyurmak için ve başka bir caminin bulunmaması sebebiyle Burgaz Müslümanları Bölge müftülüğünün yazılı onayını alarak Ramazan Bayram namazını caminin yasaklanan inşaat alanında yoğun bir katılımla kılmışlardır.

Aydos (Aytos) Bölge Müftüsü Selahattin Muharrem bizlere durumu: “Dinler yasasının 12 maddesine göre Dini yapılar mimari tasarıma dikkat edilerek kendine özgü dini simgelere uygun ve mekansal planlama yasası ile ilgili yönetmeliklere uygun olarak inşa edilir. Bu nedenle, bizler, Müslüman Dini temsilcileri olarak bu yasalara uygun hareket ettik ve 2007 yılında cami ve minare projemiz onaylandı ve belediye tarafından inşaat izni verildi. Cami inşaatımız 2009 Ocak ayında başlandı aynı yıl Nisan ayında belediye tarafından durduruldu. Bizden projenin yenilenmesi istendi. Biz gerekeni yaptık. Gözden geçirilmiş ve yenilenmiş bir proje sunmamıza rağmen, bu gerçek idari yetkililer tarafından göz ardı edildi. Aynı zamanda, cami inşaatımıza 30 metre uzaklıkta bir kilise inşa edilmektedir, fakat orada her şeyin yasaya uygun olduğundan, biz şüphe ediyoruz! Bizleri, Burgaz şehrinde yaşayan gayrı Müslümanlarla aynı Avrupa değerlerini paylaştığımızı hiç kimse ikna edemez. Çünkü bu olayda her yerde hoşgörülü olduğunu vurgulayan, diğer etnik gruplarla uyum içinde yaşadığımızı söyleyen belediye ve diğer devlet kurumları bizim cami yapma hakkımızı kısıtlamakta. Oysa aynı zamanda etkin bir şekilde şehirdeki kiliselere maddi yardım yapmaktadır. Şu anda Burgaz’da yaşayan yaklaşık on bin Müslümanın ibadet edecek bir camisi bile bulunmamaktadır. Aynı zamanda bizim eskiden şehir içinde üç camimiz vardı bunlar nerede kaldı, bunu da sorgulamamız gerekiyor. Bunların tamamı o dönem devlet tarafından bilinçli olarak yıkılmıştır. Bugün bir avuç Ermeni vatandaşının ve diğer azınlık dini grupların şehir merkezinde ibadet haneleri bulunmaktadır, fakat iş Müslümanlara gelince, camileri olamaz! Bu durum, bizleri yönetenler açısından Avrupa ve dünya önünde bir utançtır, demokrasi adına bir kara lekedir. Bir kaç yıldır Burgaz Camisi olayı ABD’nin yıllık raporunda da yansıtılıyor ve şu ifade kullanılıyor: “Bir süre önce Burgaz belediyesi cami yapımı için arsa tahsis etti, fakat daha sonra şehirde yükselen milliyetçi dalganın sakinleşmesi için tek taraflı bu kararını iptal etti. Aynı zamanda inşaatı onaylanarak devam eden bir cami inşaatını da belirsiz teknik nedenlerden dolayı durdurmuştur.”

Bizler, bir an önce minaremizin yıkımı durdurulmasını ve camimizin inşaatına izin verilmesini bekliyoruz. Yasalara uygun olarak yapılan bu minarenin yıkımı birçok Burgaz ve Bulgaristan vatandaşı, hatta yurt dışındaki birçok insan dikkatli bir şekilde izlemektedir. Ülkemizin ve şehrimizin saygınlığının daha fazla zarar görmemesi açısından Burgaz belediyesini bir an önce Müslümanların ihtiyacı olan bu camiye kavuşmalarında yapıcı bir rol oynamasını bekliyoruz” diyerek gerçeği gözler önüne serdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


AHMET 2012-08-20 08:41:28
Helal olsun, bize heryer cami kardeşim, biz inşaattada kılarız, kaldırımdada kılarız mubareK r bayram namazını. Bu protestoyu yapan tüm kardeşlerimi kutluyorum, sergiledikleri cesaret için onları saygıyla selamlıyorum, keşke DPS milletvekilleride aynı duruşu sergileselerdei 22 yıldır. Ama gelecekte Burgaz bldiyeside geri adım atacak. Ne SKAT öküzleri nede Ermeniler buna engel olamayacaklar.
Demokrasi. 2012-08-21 13:57:42
Eeyyy Ahmedçigim Çózúlemiyen ve olmuyan hiç bir is olmaaz bunlar epiyi çózúlúr fakaat bu isler ózellik ve Zaman ister. Sence Demokrasi ve insan haklari mahkimesine múracaat etmenin yerine Túrkiyedeki PKK gibi Bizde Balkanlara yaani Sipka Rodop daglarinami çikalim Haydut mu olalim. PKK ya O avur silahlari ve Kalasnik makineli túfekleri Moskova veriyor Ya sana kim verecek. Sen bos yúreginle Kara daga ve Rodop daglarina çikmaga kalkarsan. O senin dedigin Tv Skat ókúzlerinin ekmegine yagla bal súrmús olmazmisin acaba onlar bu gún yúz kisiyselerse yaarin Yúzbinleri geçmezmi Bu senin dedigin O Kanina susamis Milliyetçi ókúzleri Silahta buluur cephane de buluur Ya sen nereye gidersin, senin o ufaciik kifrak ve pitismis kemiciklerini çatiiir çatir kirmazlarmi? túm Túrk kóylerini kan gólúne çevirmezlermi Allah askina bi dúsún aklini topla ha sóyle bakalim Koca Ahmet aga! bu isler aglikla babayitliklerle omaaz Demokrasiyle Soguk kanliliklarla demokrasi yollarla çózúlúr biz burda azinligiz burasi Bulgaristan Eskileri unutacaksin,onlari bir Tarih olarak góreceksin Yúz elli yillik geçmisimizi taazelemeye gerek yoktur artik Dúnyaanin her ulkelerinin sinirlari çizilmisdir ileri dóneceksin ileriye bakacaksin artik kardes óylesine saçmaliklar yapacagina artik illaki dogru yolu bulmamiz gerekmezmi.dogru sóylúyeni dokuz mahalleden kovulurmus derler fakat biz bir isi akillica yaparisek igriyi dogruyu kendimiz seçebilir duruma geliriz. Saygilar
Avşar sindelli 2012-08-23 15:14:20
Ahmet denn kabzımal.Pkk dediğin oluşuma binbir ülke silah yardımı ve askeri eğitim sağlıyor.Büyük ülkelerin hiçbir çıkarı olmadığı Bulgaristanda kim sana bu lojistik ve eğiim desteğini sağlıycak.Sen anca dedenden kalma av tüfeğini alır şeher meydanına iner 2 mermi atarsın alnından indirirler seni.Ondan sonra var sen gerisini düşün.Eğer arkamızda silah ve eğitim desteği olsaydı merak etme 80 lerde ayaklanma olurdu.ama gördüğün gibi Türkiye bile birkaç protesto nota nato pato dışında birşey yapmadı.
AHMET 2012-08-23 20:41:32
Ne demokrasisinden bahsediyorsun ya, demokratik yolla haklarımızı arıyoruz deeniliyor ama kendilerini zengin etmekten başka birşey yapmıyor HÖH lü satılmışlar. Zaten buı partiyi Bulgar Darjavna Sigurnostu kurmadımı. Ne belenede ölenler için nede o yıllarda yapılan zülmün arkasını aramadı HÖH lüler. Suç bizdeki bu itlere oy veriyoruz. Bulgar milliyetçileri varsa seninde MHP lilerin var. Sınırı aşmak o kadarda zor değil. Bulgarlar şuanda 3 milyonu geçmez. Bu kadarda korkmayın şu a.koduğumun gavurundan, ve insanlarıda korkutup durmayın. Çekilin gidin artık,adam gibi Türk partisi gelsin,sülükler
AHMET 2012-08-23 20:44:17
Len DALKAVUK Sindellili ,gelmeyim bak Sindeliye, fazla uzak değilim
Avşar Sindelli 2012-08-24 10:30:03
Ahmet senin o mhp lilerin 80 lerde nerdeydi beni konuşturuyosun şincik?O senin dediğin ayaklanma o zamn silah ve eğitim desteği olsaydı belki olurdu.3 milyon dediğin gavurun elinde tank,top,uçak herşey var.sen o dedenden kalma tüfeği al biraz domuz tilki tavşan avla,gazını aldır.
O çok güvendiğin mhp lilerin ağababası Osmanlı yüzünden bu haldesin unutma.seni balkanlara sürende osmanlı,Batı Trakya Cumhuriyetini gavura peşkeş çektirip bu kadr zulme sebep olanda osmanlı.
Bulgaristan Türklerinin yapacağı en iyi şey benliğii dilini etnik kimliğini koruyup sabırla beklemek.haklrını demokratik yolllarla almak.ilerisinin ne göstereceği bilinmez.belki tekrar Batı Trakya Türk Cumhuriyetini kurabilmek için bir fırsat daha gelbilir.
ahmet e 2012-08-24 12:23:26
sen git barzaninin
kollarına senin gibi düşenlere kucak açıyo
ABDULLAH-KUŞALLAR 2012-09-02 13:56:00
bizlerin yardımıyla inşaa edilecek bunları görmemiz gerekir görmemezlikten geliyoz ne yani BURGAZ gibi güzel bir şehre güzel cami yakışmazmı

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS