Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın üç gün sürecek Batı Trakya ziyareti

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın üç gün sürecek Batı Trakya ziyareti

19 Ağustos 2012

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyetin ilk durağı Gümülcine. Gümülcine Eski Camii’nde Cuma namazını kılan Bozdağ ilk olarak Gümülcine müftüsü İbrahim Şahin ile bir araya geldi.

"Sizlerin burada sıkıntı çekmesi bizlerin de sıkıntıya düşmesi anlamına geliyor"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Eski Cami’de şu konuşmayı yaptı:
“Saygı değer kardeşlerim, ben de hepinize hayırlı Cumalar diliyorum. Ramazan ayındayız, rahmetin, mağfiretin yoğun olduğu günlerdeyiz. Bugün sizlerin arasındayız. Türkiye’den sadece milletvekili arkadaşlarım ve bürokratlarla burada değilim. Gelirken yanımızda önemli selamlar getirdik. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül beyefendinin, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin, Türkiye’de bulunan 75 milyon kardeşimizin gönül dolu selamlarını da dualarını da getirdik” dedi.

Gümülcine’de bütün din görevlilerin müftülüğe bağlı olduğunu kaydeden Şahin özellikle kadınların dine olan katkılarına vurgu yaparak şunları söyledi:
“Haftada 3 defa Gümülcine’deki civar köyleri dolaşıyoruz. Ramazan münasebetiyle programlarımız daha da arttı. Kendi aramızda topladığımız yardımlarımız oluyor, bunları başta Somali olmak üzere yardıma muhtaç tüm insanlara ulaştırmaya gayret ediyoruz. 7 bayan vaizimiz var. Kadınlarımız din konusunda çok hassas, onların gayretleri ve çabaları bizleri gururlandırıyor” dedi.
140 bin’e yakın Türk soydaşın yaşadığı Gümilcine’de Türklerin azınlık olarak haklarından yararlanamadıklarına da dikkat çeken tek sıkıntılarının Yunan devleti tarafından resmi olarak tanınmamasıdır şeklinde değerlendirdi.

Azınlıklarımızı Doğru Bilgilendirmek Önemlidir…

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Batı Trakya’da yaşayan azınlık nüfusa hitaben şunları söyledi: “Sizler çok hayırlı bir hizmet yapıyorsunuz. Camilerinizin cemaatle dolması, ezanların okunması bunlara en güzel işarettir. Yunanistan hükümeti azınlıklar konusunda verdiği sözleri ihlal etmiştir. Ben ümit ediyorum ki, azınlıklara yönelik bu husumet bir an evvel resmiyete kazandırılır. Türkiye’de azınlıklar var, ancak biz hükümet olarak Türkiye’de yaşayan tüm insanların aynı hak ve hürriyetten yararlanması konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz. Bunun en güzel örneği, Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı’nın yeniden restore edilmesidir. Bu noktada çok ciddi adımlar attık” diye konuştu.
Ardından Gümilcine Türk Gençler Birliğini ziyaret eden heyet Gümülcine Türk Gençler Birliği Koray Hasan'ın konuşmasını dikkatle dinlediler.

“Türkiye Cumhuriyeti sayın Başbakan Yardımcım, sayın Milletvekilleri Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı BKemal Yurtnaç, Müftülerim, DEB Başkanım, Belediye Başkanlarım, misafirler hepinizi saygıyla sevgiyle selamlarken Başbakan Yardımcımız Sn. Bekir Bozdağ Batı Trakya’da Gümülcine’de ve Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde görmekten onur duyduk hoş geldiniz. Ben özellikle Rehberlik eğitimi ile ilgili olarak Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlı’ğına yaptıkları hizmetlerden ötürü teşekkürü bir borç bilirim” diye konuştu.

Yıllardır Kardeşini Görmeyen Biri Gibiyim…

Ardından kürsüye çıkarak söz alan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bölgeye ilk olarak geldiğine işaret ederek şunları kaydetti: “Bugün benim içinde önemli. Çünkü Batı Trakya’da ilk kez bulunuyorum. Yıllardır kardeşini göremeyen biri gibi hissediyorum kendimi. Sizlere Türkiye’den 75 milyonun selamını getirdim. Bu vesile ile Ramazan Bayramınızı da kutlar ve şu an gözlerinizde gördüğüm o ışıltı ve sevinç hep daim olur” dedi.

Sorunlarınızı Yakından Takip Ediyoruz…

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: “Batı Trakya’da yaşayan kardeşlerimizin sorunlarını yakından takip ediyoruz. Sizleri azminizden dolayı tebrik ediyorum ama şunu bilin ki Anavatan hep arkanızdadır” diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindekiler ardından Gümilcine Belediye Başkanı oradan Domruk köyünde hizmet veren bir Kuran Kursuna ziyaret gerçekleştirdiler.
Heyet daha sonra Sirkeli köyüne geçerek köy halkının davetlisi olarak iftar yemeğine katıldı.

Türkiye’den Sizlere Selam Getirdim…

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ üç günlük Batı Trakya gezisinin ikinci gününe İskeçe Müftülüğünü ziyaret ederek başladı. Bozdağ, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'ndan selam ve sevgiler getirdim diyerek başladığı konuşmasında, karşılaştığı manzaradan ziyadesiyle memnunluk duyduğunu söyledi.

Türkiye'de de, Batı Trakya Türklerine aynı sevgi ve heyecanın duyulduğunu ifade eden Bozdağ, "Ayrı ülkelerde yaşıyoruz, aramızda sınırlar var, kilometreler var. Ama bir şeyi bilmenizi özellikle istiyorum, o da şu: Bizim kalplerimizin arasında ne kilometreler var, ne hudutlar var, duvarlar var, ne de sınırlar var. Çünkü bizim, sınırları tanımayan, duvarları aşan bir kardeşliğimiz var" dedi.

Müslüman Türk Azınlığın sorunlarının, uluslararası hakların ve anlaşmaların ihlalinden kaynaklandığını vurgulayan Bozdağ, bu sorunların Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin iyileşmesiyle çözümleneceğine inandığını kaydetti.

Bozdağ, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler son dönemde daha da iyi olmaya, iyi bir seyirle gelişmeye devam ediyor. Zaman içerisinde bu ilişkilerin pozitif olarak değişmesinin, doğal bir sonuç olarak yaşanan sorunlara olumlu katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

Ardından Mustafçova Köyüne gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Çukal’ıziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnaç, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er, ve aslen Batı Trakyalı olan AK Parti milletvekilleri Mehmet Hakan Çavuşoğlu ve İslam Ülkeleri Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Halit Eren ile bölgedeki en büyük Türk köyü olan Ketenlik'e gitti.

Bayram Namazı Şahin Köyünde Kılındı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Batı Trakya gezisinin son durağı olarak bayramın ilk gününü Batı Trakya Şahin köyünde köy halkıyla bir araya gelerek geçirdi.
Şahin Karacaahmet Camisi'nde İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'nin kıldırdığı bayram namazında Bakan Bozdağ'a, İslam Ülkeleri Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Halit Eren, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnaç, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er, Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, AK Parti milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı İrfan Uzun, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Cukal, azınlık milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Ahmet Hacıosman da eşlik etti.

Biz Aslında Buradan Hiç Gitmedik…

Köy halkının yoğun ilgisi Başbakan Yardımcısı ve beraberindekileri duygulandırırken Bozdağ Bayram Namazının kılınmasının ardından halka hitaben bir evin balkonundan yaptığı konuşmada mübarek Ramazan Bayramının birinci gününde kardeşleri arasında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek şunları söyledi.
"Türkiye'de, bizimle beraber bugün burada olmak isteyip de gelemeyenler var. Onların ve daha 75 milyon kardeşinizin sevgi ve selamlarını getirdim. Aramızda mesafeler olsa da biz hep sizin yanınızdayız. Lütfen kendinizi yalnız hissetmeyin. Biz aslında buradan hiç gitmedik" dedi.

Ramazan Kardeşlik ve Paylaşma Ayıdır…
Basının yoğun ilgisi olduğu Şahin Köyündeki Bayram Namazının ardından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç da verdiği röportaj daduygularını şöyle ifade etti.

Kemal Yurtnaç: “Ramazan kardeşlik ve paylaşma ayıdır. Bizler kurum olarak her hafta sonu sayın Bakanımız Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile birlikte vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı bölgeleri dolaşarak bu kardeşliği pekiştirmek istedik. Son durağımız Batı Trakya Şahin Köyü oldu. Köy halkı arasındaki yardımlaşma çabaları, Anavatana olan bağlılıkları ve sevgileri bizleri çok duygulandırdı. Hepinizin, hepimizin Bayramı Mübarek olsun” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet ardından öğle saatlerinde karayoluyla Türkiye’ye dönmek üzere hareket etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İbrahim Baltalı/Gümülcine 2012-08-24 08:02:23
Gümülcine Müftüsü İbrahim Şahin değil, İbrahim Şerif olacak.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS