Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
31 Mart 2020
HABERLER » Kırcaali
Svilengrad Sınır Polis Müdürü Komiser Kalayciev: "Artık sınırdan kaçak geçişler imkansız oldu"

Svilengrad Sınır Polis Müdürü Komiser Kalayciev: "Artık sınırdan kaçak geçişler imkansız oldu"

20 Ağustos 2012

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı'nca Bulgaristan-Türkiye sınırına yakın Svilengrad şehrinde kurulan ve halen test sürecinde bulunan son teknoloji "kameralı-radarlı kontrol sistemi" önce AA'ya tanıtıldı.

Ericsson teknolojisi ile yapılan ve 20 milyon avro değerindeki "Entegre Edilmiş Kontrol Sistemi", Bulgaristan-Türkiye sınırında bulunan 32 kilometrelik bölgedeki en küçük hareketleri dahi otomatik olarak tespit ederek sınır güvenliği sağlıyor.

Test süresi tamamlamak üzere olan sistemin özelliklerini ilk kez basına tanıtan Svilengrad Sınır Polisi Müdürü Komiser Georgi Kalayciev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Artık sınırdan kaçak geçişler yüzde yüz imkansız oldu" dedi.

Kalayciev, "Bulgaristan'ın Schengen alanı kriterlerine uymak üzere kurduğu sistem, en çok kaçak geçiş girişimlerin olduğu 32 kilometrelik alan ile Bulgaristan-Yunanistan sınırındaki Meriç Nehri bölgesindeki yaklaşık 5 kilometrelik bir hatta 'geçilemez' bir güvenlik sağlıyor" diye konuştu.

Komiser Kalayciev'e göre yakın bir gelecekte Türkiye-Bulgaristan sınırının son noktası olan Rezve deresinin Karadeniz'e döküldüğü yere kadar kaplama alanı genişletilecek olan sistem, Bulgaristan'ın sorumluluğundaki Schengen alanı dış güvenliğini tam olarak sağlayacak.

Sistem nasıl çalışıyor

Verilen bilgiye göre, Bulgaristan-Türkiye ortak sınır boyunda bulunan sınır kontrol radarların algıladığı en küçük hareket sinyali, merkez kontrol kameralarına iletiliyor. Sınırdaki hareketliliğin kameralarla takibi ister otomatik, ister güdümlü olarak izleyebiliyor.
Türkiye sınır bölgesinin 15 kilometre derinliğindeki tüm hareket eden cisim, insan ve insan gruplarını takip edebilen kameraların duyarlılığı, soğuk havalarda ve gece saatlerinde daha da yükseliyor.

Svilengrad Sınır Polis Müdürlüğü'nde bulunan 4 kişilik uzmanlar ekibi, kontrol sistemine gelen tüm alarm sinyallerini değerlendirerek, sınır bölgesinde nöbet tutan ve ısıya duyarlı kamera donatımlı araçlardaki sınır polisi ekiplerine talimat vererek kaçak geçiş yapmaya çalışan kişi ve grupları yakalayabiliyorlar.

Bulgaristan'ın Karadeniz sahilindeki Burgaz şehrinde konuşlandırılan benzer bir sistem ise ülkenin Karadeniz karasularında aynı denetimi uyguluyor.

Yılda ortalama 600 kaçak geçiş engelleniyor

Komiser Kalayciev, Avrupa Birliği'nden gözetim uzmanlarının sistemin çalışmasından çok etkilendiklerini belirtti. Kalayciev, yılda ortalama 600 kaçak sınır geçiş girişimi engellendiği, yeni sistem sayesinde bu kontrol çalışmalarının çok daha kolay olacağını söyledi.

Avrupa'da benzer yüksek teknolojiye sahip sınır kontrol sisteminin sadece Slovenya'da bulunduğuna işaret eden Kalayciev, şöyle konuştu:
"Sistem daha test sürecindeyken tam performans gösteriyor. Kaçak geçiş konusunda en kritik noktalardan biri olan Bulgaristan-Türkiye yeşil hattında, güvenilir bir kontrol uygulayabiliyoruz. Kaçak geçiş girişimlerinin sayısı genelde sonbahara doğru artıyor, bu yıl kontrollerde daha hazırlıklıyız."

Kaçak sınır geçiş girişiminde bulunan kişilerin büyük bölümünün Irak ve diğer Arap ülkelerinden geldiklerini ifade eden Kalayciev, yakalananların yüzde 37-40'ının Türkiye vatandaşı olduklarını kaydetti.

Gözler Avrupa'da

Verilen bilgiye göre, ülkeye kaçak yoldan giriş yapmak isteyen Araplar, önce Türkiye'de bir süre tarım sektöründe çalıyor. Avrupa ülkelerine ulaşmak umuduyla, kazandıkları paraları onları sınırdan geçirecek rehberlere veriyorlar. Bulgaristan'a kaçak yoldan giriş yapmaya çalışan Türkiye vatandaşları ise genelde Avrupa ülkeleri için vize alamayan ya da yurt dışına çıkış engeli olan ancak Avrupa'da yaşayan akrabalarının yanına gitmek isteyen kişiler.

Bulgaristan topraklarında kaçak giriş yaparken yakalananlar, gözaltına alınarak en geç 3 gün içerisinde Svilengrad'da mahkemeye çıkartılıyor. Kaçaklar genellikle koşullu olarak 1-2 yıl hapis cezası ile 150 avroya kadar varan para cezasına çarptırılıyor.

Bulgaristan'da sığınma hakkı talebinde bulunan kişiler ise Lyübimetz kasabasındaki geçici konaklama yurdunda talepleri ile ilgili kararlar alınana kadar barındırılıyor.
Komiser Kalayciev, kaçak geçişleri önlemek konusunda Türk makamları ile başarılı bir işbirliği yapabildiklerini vurgulayarak, kurulan sağlıklı ve hızlı iletişim sayesinde kısa sürede sağlanan bilgi akışı ile Bulgaristan'a kaçak yoldan girme niyetinde oldukları gözüken kişilerin Türkiye topraklarında kontrolünü sağladıklarını ifade etti.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS