Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Tosçalı’da Balkan Savaşı şehitlerini andılar

Tosçalı’da Balkan Savaşı şehitlerini andılar

25 Ağustos 2012


Eğridere (Ardino) belediyesi Tosçalı (Gorno Prahovo) köyü Nasuflarsırtı alanındaki çeşme yanında yapılan geleneksel sağlık ve bereket mevlidine Türkiye, Belçika, Hollanda, Makedonya ve çevre köylerden 500’den fazla kişi katıldı. Kuran’ı Kerim’den ayetler okunulan Mevlitte 100 yıl önce, Balkan Savaşı esnasında öldürülen yerli şehitler Celil Hoca, Mümün Esat, Kadir Sali, Hüseyin Şumlu, Mehmetali Şumlu, Mehmet Bobali, Mehmet Boyacı ve Hacı Mehmet Ali’nin ruhları şad olsun diye dualar okundu. Başlangıcı 1996 yılına dayanan mevlit ve anma töreni rahmetli Niyazi Emin Efendi ve eski köy muhtarı Mümün Emin – Reis girişimiyle başlamıştır.

1989 yılında Zorunlu Göç sürecinde köyünden İzmir’e göç eden ve yepyeni ve bir o kadar da bilinmez bir yaşama atılan Emin Vatansever ilk defa bu törene katılıyor. Kendisiyle beraber Makedonya Türklerinden olan eşi Şehnaz ve on yaşındaki Eda ile dokuz aylık Ela da kendisiyle beraberdirler. İzlenimlerini söze döken Emin Vatansever: “Bu çok güzel bir geleneğe dönüşmüş. Hep beraber bu kadar çok insan bir araya gelip Balkan Savaşı şehitlerini anıyor. Bu tür törenler unutulmamalı, yetişen nesillere miras bırakılmalıdır” diye konuştu.

Belediye başkanı Resmi Murad ile Yerel Meclis Başkanı Sezgin Bayram da törene katılanlar arasındaydı. Tören, Tosçalılılar Kültürel Dayanışma Derneği ile köy muhtarlığı ve yerel cami encümendi tarafından düzenlenmektedir.

Usta aşçı Sabri Mustafa törene katılanlara 15 kazan keşkek hazırladı. Arda kalanı paket yapılıp evlere gönderildi. Keşkek bu bölgenin geleneksel yiyeceğidir. Giderler Belçika’nın Anvers (Antverpen) kentinde oturan iş adamı Metin Murat ve Tosçalılı Nazmi Hasan, Hacı Mehmet Murat ve Ramiz Kasım tarafından karşılandı.

Töreni düzenleyeneler hem armağan olarak hem de güneşten korunmak için erkeklere şapka, kadınlara ise başörtü hediye ettiler.

Köy muhtarı İbrahim Murat emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

Kaynak: Alıntı haber (Güner Şükrü)


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Der ki... 2012-08-26 12:12:18
Balkan savaşındaki hezimeti bir kişiye bağlamak pek yanlış olur, esas kabahatli olan müslüman toplumunun geri kalmışlığıdır.
fes 2012-08-26 16:00:33
Balkan savaşında bizi rezi ettirenler İttıhatçı duşmanlarıdır. O zamanın hükümeti yetmişlik dedelerden oluşuyordu ve hepsi İttihat ve Terakki karşıtıydılar.

1912 senesinin yaz aylarına girerken genç ittihatççı subaylar Anadolunun ücra yerlerine sürülmüşlerdi ve savaş olmayacak zannıyla hükümet ordudan 120 bin asker terhis edilmişti.

Günümüzde olanlara nekadar benziyor farkettiniz mi? Bldiğiniz gibi "tarih tekerrürden ibarettir" sözü meşhurdur. Mehmet Akif da buna "tarih tekerrür, tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi ..." karşılık vermiş.
Arda boylu. 2012-08-26 16:19:02
Ooo Perperek (papazi)derki efendii senin her zamaan Múslúmaan Túrk cemaatini ikinci siraya dúsúrdúgúnden o belli ki senin Genlerin Hristiyan genidir Bati Balkan yarim adasinda Múslúmaan Túrk cemaati Hristiyaanlarin tam ortasinda kalmislardir Balkan savasinda Bulgar çarligina yardimda bulunanlarda basta Ruslar olmak úzere Sirblar ve Romenler yardimda bulunuyordu Ruslar ayrica Doguda Kafkazlar olmak úzere Osmanliya karsi iki kolda çarpisiyorlardi o zamanlar Osmanlinin yalniz iki yolu vardi biri Bati Balkanlar veyahutta Anadolu sonunda anlasidigina góre Osmanli ordusu Túm gúcúnú Anadolu topraklarini kurtarmak için yóneltiyor ve sózún kisasi yaani bu Úç gúç Bulgar Sirb Romen ve sonuçta Yunan ordulari bu úç gúçler Osmanlinin gúcúnú yenilgiye ugratmisti ve iste bóylece Osmanlo ordusu Balkanlari kurtarimasinda gúçsúz kaliyor.ve bóylece Balkanlardan çekilme durumuna dúsúyor mesele budur Sonuç dórt Hristiyaan gúç bir Múslúmaan gúce karsi óyle kolaydegil bu islerki Arkadas.
fes 2012-08-27 09:21:47
Hayır çökertmediler, anası ermeni olan kızıl sultanın şerrinden memleketi kurtardılar. Baykuş memeleketi çökertmişti, ittihatçılar milleti yok olmaktan kurtardı.

İttihatçılar memleketi sadece beş sene yönetti 1913 - 1918. On sene nereden çıktı?

Orduyu yenibaştan kurdular Çanakkale destanını gerçekleştirdiler, istiklal harbinin altyapısını oluşturdular.

1908 gelen meşruti sistemdi, 1876 açılıp kapanan meclis yeniden açıldı. Mustafa Armağan rezilinin yazdıklarını okuya okuya kafan fena karışmış senin anlaşılan.
Perperek Der ki... 2012-08-27 11:13:43
Ooo, diyen arkadaş sen uzaydan mı düştün ne? Bir kere bana laf söyleyebilmen için en az benim kadar kitap okumuş olman gerekir, 8. sınıfı 2 ve 3'ten başka notla geçmiş olsaydın şuan düşmüş olduğun rezil duruma düşmezdin.

1.Dinler kültürdür ve genetikle hiçbir alakası yoktur, tabi kendisini şaman kökenli bir aileden sayanlara lafım yoktur.

2. 1.Balkan Savaşında Bulgarlara yardımda bulunanlar Sırplar ve Romenler demişsin, yapma ya! Sen yeni bir tarih yazmaya başlamışsın haberimiz yok.

3.Bak bakalım şu tarih kitaplarında Balkan Savaşı, Osmanlı'nın Trablus Garp' taki aciziyetini gördükten sonra birleşen Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ, Yunanistan ve Romanya'nın Osmanlı İmparatorluğuna karşı açtığı savaş olmasın.

4.Balkan savaşında Kafkas Cephesi olmamıştır tabi sen olmuştur diyorsan mesele başka.

Sonuç olarak Osmanlı'nın çöküşü; Ortaçağ'nın karanlığından çıkamamış ve çağdaş dunyaya ayak oyduramamış bir din esaslı millet ve devletin çöküşüdür.
Toscali 2012-08-27 14:20:15
Paşanın annesi paşa doğduktan 3 sene sonra evlenmiş babası sandığınız kişi ile annesi ermeni demişsiniz ermeni bile olsa çocuğun soyu babadan geliyor yahudilerdeki gibi anneden değil sizin kafanız yahudi kafası.
Fes le de Perperek Der le de daha önce tarih bilginizi ölçtüm neyi ne kadar bildiğinizi biliyorum ama siz beni unutmuşsunuz burda sizinle değil size bu dersleri öğretenlerle tartişmak isterdim.
Çanakkaleye destanı askerler açısından bir destan şüphe yok ama ittatci paşalar için yüz karası bir savaş. aklı başında birisi düşünmez mi istanbul boğazı gibi dar bir sudan gecmek zorunda olan düşmana karşı sen 400 000 şehit veriyorsan o komutanlara paşalara adam denmez . İstiklal harbinin alt yapısını oluşturdular demişsin bu dediğin doğru filistin cephesinde savaşmayarak geri çekilen ittihatcı paşalar imparatorluğun omurgasının kırılmasına neden oldular ..o paşaların kim olduğunu google yaz öğren bilerek savaş kaybettirerek ülkenin işgaal edilmedine neden oldular..... Buraya sallayarak meydani boş sanmayın yiyorsa söylediklerinizin kaynaklarını belirtin .Ben sizin gibi duvara dayanarak söylemiyorum.
Perperek Der ki... 2012-08-27 19:48:06
filistin cephesinde savaşmayarak geri çekilen ittihatcı paşalar imparatorluğun omurgasının kırılmasına neden oldular
__________________________________________________

Abe güzel bırtçedim, kimin nesini ölçmüşsün bilemem ama Filistin cephesi İmparatorluğun kaderini elinde tutan cephe değildir.
fes 2012-08-28 00:04:30
Son günlerde gazi paşamızı itibarsızlaştırmak maksadıyla geri zekalı birine deli saçması şeyler söyletiyorlar. Gazi sözde Malatya'lıymış da, falan filan. Gülüp geçilecek şeyler, anlatmaya bile değmez.

Gazi filistin cephesinin komutanı değildi, komutan Cemal Paşa'ydı. Savaşın sonunda , artık her şey kaybedildiğinde Yıldırım orduları komutanlığına getirildi ve orduyu Halep'in üzerine mevzilendirerek ingiliz ve fransız ilerlemesini durdurdu. Daha başka ne yaptı? Bazı ordu brliklerini Konya'ya sevketti.

Büyük adamdır, Cenabı Allah'ın bize hediyesidir. Gönlümüzde müstesna bir yeri vardır, bayrak gibi adamdır
Toscali 2012-08-28 14:04:51
http://www.youtube.com/watch?v=t9J7vcQ1-ew

alın seyredin bakalım neyin ne olduğunu öğrenirsiniz.
Toscali 2012-08-28 14:08:42
http://www.youtube.com/watch?v=qQ3meGVMkNI&feature=related

Burda da kanıtları söyleniyor.
fes 2012-08-28 20:39:04
K. Misirke dengesisizini kaynak gösteren birini ciddiye alıp cevap ermeye tenezzül etmem ve de kasaptaki ete soğan doğramam.
Perperek Der ki... 2012-08-29 23:20:39
Bir maymunu kaynak gösteren aklı seveyim.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS