Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Devlet uzmanı Elena Veliçkova: “Ülkede yakacak odun eksikliğine dair endişe yok”

Devlet uzmanı Elena Veliçkova: “Ülkede yakacak odun eksikliğine dair endişe yok”

29 Ağustos 2012

Tarım ve Gıda Bakanlığı Devlet Orman İşletmeleri Daire Başkanlığında başuzman Elena Veliçkova, basına yaptığı açıklamada “Bu yıl yakacak oduna karşı geçen yıla kıyasla daha büyük ilgi gözleniyor. Şu ana kadar yapılan satışların raporlarından elde edilen verilere göre geçen yılın aynı dönemine kıyasla yakacak odun satışlarında yüzde 14 oranında artış mevcut” dedi. Veliçkova, “Geleneksel olarak devlet ormanlarından yakacak odun elde etme ve satış en çok Ağustos ayında yapılıyor. Yakacak odun eksikliği olacağına her hangi bir endişemiz yok. Bunun olmaması için bakanlıkla orman işletmeleri tarafından iyi bir organizasyon yapıldı. Yakacak odunun çok aranması Yunanistan’la ticaret ve ihracat yapılmasından ileri geliyor. Bir de geçen yıl uzun süren kışı göz önünde bulundurarak, hanelerin kendileri oldukça daha çok odun almak istiyorlar” diye izah etti.

Devlet tarım uzmanı, son aylarda yakacak odun ihracatında artış tespit edildiğini belirtti. Yakacak odun fiyatlarında hafif artış söz konusu, fakat yıl sonuna kadar zam yapılması belenmiyor. Elena Veliçkova, insanların yakacak odun temin edebilecekleri üç yolu anlattı. Birinci yol, alıcıların kendilerinin odun elde etmeleridir veya kesmek için belirlenen ağaçların elde edilişini kendilerinin organize etmeleridir. Bu küçük yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara yönelik en uygun yoldur. Fakat kanunun getirdiği sınırlama söz konusu-alıcılar o yerleşim yerinde ikamet etmeli ve bir yılda bir haneye 10 metreküpe kadar yakacak odun limiti belirlenmiştir. Diğer bir yol da orman ve avcılık işletmelerinin odun elde edilişini organize edip, satışa sunmalarıdır. Bu durumda ağaçlar kesik, bir metre uzunluğunda biçik, ormanda dizik halde depolanmışlardır. Ormandan satın alınan odun daha ucuzdur.

Ortalama fiyatlar elde etme, ağaç kesme giderlerine bağlıdır, onlar ise ağaçların özelliklerine ve odun elde etme alanlarının özelliklerine bağlıdır. Üçüncü yol ise, tüketime hazır, 30 ile 50 santimetre arası uzunluğunda odun satın almaktır. Bu tür odunlar, yarmak ve kesmek gibi üzerlerinde ek işler yapan girişimciler tarafından satışa sunulduğu için daha pahalıdır. Depolarda geniş yapraklı ormanlardan elde edilen bir metreküp hacminde odunun fiyatı 32 ile 38 leva arasıdır, iğne yapraklı ağaç odunun bir metreküpü ise 24 levadır.

Elena Velişkova, “Ormanlar İcra Ajansından alınan verilere göre bu yıl çıkan yangınlarda ormanlarda elde edip, depolanan 19 900 tutarında toplam 430 metreküp odun yanmıştır. Henüz söndürülmemiş yangınlarda oluşan hasarlar tespit edilmediğinden dolayı bu miktara dahil edilmemiştir” diye sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS