Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ömer Lütfi Kültür Derneği Folklor Ekibi, Romanya’ya gidecek

Ömer Lütfi Kültür Derneği Folklor Ekibi, Romanya’ya gidecek

03 Eylül 2012

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneğine bağlı 30 kişilik Türk Folklor Ekibi, Romanya’nın Köstence kentinde 5-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 19. Uluslararası Türk Tatar Millî Kıyafet Halkoyunları ve Türküleri Festivaline katılacak. Dernek Müdürü Müzekki Ahmet’ten alınan bilgiye göre festivale katılım Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği tarafından gelen davetiye üzere olacak. Ömer Lütfi Derneğine bağlı folklor ekibi artık sekizinci kez bu festivale katılacak. Kırcaali Belediyesini temsilen Festivale Belediyede Daire Başkanı olan Şirin Süleyman katılacak. Ömer Lütfi Derneği’nin ana organizatörü olduğu Balkan Türk Folklor Festivaline de her zaman Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliğinden ekipler katılmıştı.

Konuyla ilgili Sayın Ahmet, “Bu festival çerçevesinde Romanya’da yoğun olarak Türk ve Tatarların mesken ettiği bölgelerde ayrıca gösteriler sunuluyor. Bunlardan biri de Mecidiye kentidir. Bu festivale katılımımız sayesinde bundan iki yıl önce Mecidiye ile Kırcaali Belediyeleri arasında kardeşlik protokolü imzalandı. Romanya’da ekip olarak yine Bulgaristan Türklerine ait halkoyunu ve türküleri sunacağız. Her yıl olduğu gibi bu defa da başarılı bir gösteri sunacağımıza inanıyorum” diye ifade etti.

Dernek müdürü, “Orada ayrıca Kırcaali’ye kardeş Mecidiye Belediye Başkanı Marian Yordaçe ile görüşmemiz olacak ve biz ona Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in selâmlarını ileterek onun adına kendilerini 21 Ekim-Kırcaali Günü kutlamalarına davet edeceğiz” diye sözlerine ekledi.

Müzekki Ahmet, “Ramazan Bayramında sunulan gösteriden sonra Ömer Lütfi Kültür Derneği ekibinin bu festivale katılımıyla yeni sezonu açmış olacağız ve önümüzdeki önemli organizasyonlara hazırlık yapacağız” dedi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net




All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS