Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ardino hastanesinin Kadın ve Doğum Hastalıkları Bölümü geçici olarak kapatılıyor

Ardino hastanesinin Kadın ve Doğum Hastalıkları Bölümü geçici olarak kapatılıyor

13 Eylül 2012

Yerel Meclis Kurulu’nun kararıyla Ardino Hastanesi Kadın ve Doğum Hastalıkları Bölümünün faaliyeti 3 ay süreliğine kapatıldı. Buna ilişkin öneri sağlık kurumunun yöneticisi Dr. Adam Persenski tarafından sunuldu.

Dr. Persenski nedenlerini açıkladığı sırada, “2011 yılında hastaneye 150 000 leva miktarında finansmanlar sağlandı, 2012 yılında alınan sübvansiyon ise 30 000 leva oluyor. Paradaki farkın miktarının hastanenin normal faaliyetine yeterli olduğunu düşünüyorsanız, öneriyi desteklemeyin” diye seslendi.

Dr. Persenski, “Yerli halkın imkanlar dahilinde hastaneye yardım etmesi çağrısı sonucunda yerel mandıralardan ücretsiz olarak süt ve kaşar peyniri, kış sezonu için de yakacak odun almaya başlanıldı. Fakat bu hastanenin normal faaliyeti için son derece yetersizdir. Kadın ve Doğum Hastalıkları Bölümünü geçici olarak kapatma kararı da durumun düzelmesini sağlamayacak” dedi.

Uzmanlar, “Kapatılan bölümde doğum yapılmasa da ondan hastanenin ayda 5-6 000 leva geliri var. Bu bölümün var olması için ayda 7-8 000 leva masraf yapılıyor ve bu uygulamadan 24 000 leva olarak para tasarrufu elde edilecek. Bir hastane bölümünün geçici olarak 3 ay süreliğine kapatılması için Bölgesel Sağlık Sigorta Kasasından (RZOK) izin istenilmiyor. Sadece bu karara ilişkin bir bildirim sunuluyor. Bu süreden daha fazla bir zaman için hastane bölümü kapatılmak istenirse, RZOK’tan gereken izin alınması gerekiyor ve bu durumda artık bölümün tekrar faaliyete açılması çok zor oluyor” diye izah etti.
Belediye Başkanı Resmi Murat, Meclis Üyelerinin hastane yöneticisinin önerisini desteklemeleri çağrısında bulundu.

Başkan, “Şu anda hastanenin mali durumu çok kötü ve giderlerin kısıtlanması için önlemler alınması gerekiyor. Bir bölümünün faaliyetinin geçici olarak durdurulmasında bir sakınca yok” diyerek, 3 aylık süreden önce bile hizmete açılmasını ümit ettiğini ifade etti. Resmi Murat, “Hepimiz hastanenin kapanmaması için inanılmaz çabalar sarf ediyoruz” diye altını çizdi.

Kaynak: Jivko TENEV


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS