Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kuzey Kıbrıslı Türk ressamlar, Mestanlı’da resim sergisi açtı

Kuzey Kıbrıslı Türk ressamlar, Mestanlı’da resim sergisi açtı

14 Eylül 2012

Momçilgrad (Mestanlı) kentinde 12-14 Eylül tarihleri arasında ilk defa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden (KKTC) ressamların katıldığı Uluslararası Resim Sergisi düzenlendi. Etkinlik, Momçilgrad Belediyesi tarafından Nov Jivot Toplum Merkezinin desteğiyle organize edildi. Toplum Merkezi’nin resim salonunda dün akşam düzenlenen bir törenle açılan sergide resmi konuklar arasında başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Meclisi Milletvekili Op. Dr. Arif Albayrak’ın bulunduğu bir heyet ve Momçilgrad doğumlu İzmir’de yaşayan Balkan Kadınları Derneği Başkanı, ressam ve şair Aynur Açıkgöz yer aldı. Sergiye yerel iktidarın birçok temsilcileri, çok sayıda ressam ve sanatçı, ayrıca resim severler büyük ilgi gösterdiler.

Organizatörler adına konukları ilk selamlayan Momçilgrad Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmet, sözü Mestanlı’da yapılan resim sergisi projesini ve katılımcıları tanıtmak üzere Aynur Açıkgöz’e verdi. Ressam, bu yılbaşında KKTC’nde yapılan bir sergiye katıldığı sırada oradaki ressam arkadaşları kendisinin aslen Bulgaristanlı olduğunu öğrenince Bulgaristan’ı çok merak edip, ziyaret etmek istediklerini belirtti. Ayrıca orada Kültür Bakanı’nın misafiri olduklarını ve KKTC Parlamento Başkanı Hasan Bozok’un da Bulgaristan’ı ziyaret etmeyi çok arzu ettiklerini söyledi. Bunun üzerine Kıbrıslı arkadaşlarıyla birlikte Mestanlı’da bir resim sergisi açmaya karar verdiklerini dile getirdi. Serginin katılımcıları arasında KKTC Cumhuriyet Meclisi milletvekili Op. Dr. Arif Albayrak’ın şair, yazar, bestekar, karikatürist, ressam ve jinekolog olduğu açıklandı. Diğer ressamlar ise Feridun Işıman, Salih Çizel, Dr. Dolgun Dalgıçoğlu, Hasan Zeybek, Mustafa Hastürk olduğu açıklandı. Ayrıca heyette KKTC Cumhuriyet Meclisi 1. Dereceden Basın ve Dış ilişkiler memuru Evrim Önsav ve protokolden sorumlu İzmir Vali Yardımcısı Nevzat Ergün de bulunuyor. Resmi konukların yanında Aynur Açıkgöz’ün resim hocası Momçilgrad Nov Jivot Toplum Merkezi Başkanı ünlü ressam Kamber Kamber de yer aldı.

Açılışı yapan Belediye Başkanı Akif Akif, organizasyonda büyük emeği geçen Aynur Açıkgöz ve Kamber Kamber’e teşekkürlerini sundu. Başkan özetle şunları söyledi: “Saygıdeğer dostlar, hepimizin sergiye de ihtiyacımiz olduğunu biliyoruz. Ekonomi krize rağmen ara sıra gelecek için ümit veren manevi gıdayı da almamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu salonu dolduran yurt dışından, Kırcaali’den ve kent içinden gelen tüm misafirlerimize teşekkür etmek istiyorum. Keşke bu tür güzel etkinlikleri daha sık yapabilsek. Fakat ileride bu tür girişimleri her zaman desteklemeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Ben sözü fazla uzatmak istemiyorum, konuklarımızın da duygu ve düşüncelerini duyalım diyorum”.

Op. Dr. Arif Albayrak, KKTC’den gelen heyet adına bu anlamlı sergiye katılmaktan çok memnun olduklarını söyledi ve organizatörlere teşekkür etti. Op. Dr. Albayrak, “Dünden beri buradayız. Şehri ve insanlarını çok beğendik. Kültüre vermiş olduğunuz değeri gerçekten çok farklı ve çok ciddi bir şekilde algıladık. Bunca sıkıntılar içinde kültürü yüreğinizde yaşatabilme gayreti gerçekten takdire şayandır. Bu sergi salonu da çok güzel. Bu anlamda ben bu kültür merkezinin müdürüne ve sanatı önünde gerçekten eğildiğim, arkadaşlarımızla birlikte aynı salonda resimlerimizin asılı olmasından gurur duyduğumuz Kamber Kamber’e ayrıca teşekkür etmek istiyorum. KKTC’den selam ve sevgiler getirdik. Belediye Başkanı Akif Akif’e de bize göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizleri çok uzak bölgedeki değerli Türk kardeşlerimizle buluşturma fırsatı yaratan, bir kültür köprüsü vazifesini gören, bu uğurda çabasını ortaya koyan ve sizden biri olan bir ressamımız (ki onunla da aynı salonda resimlerimiz var şu anda) sevgili Aynur Açıkgöz’e de huzurlarınızda özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Aslında ortak bir dil konuşuyoruz-kültür ve sanat. Aramızda yollar var, mesafeler var ama kültür ve sanat bizi birleştiren önemli bir köprü oldu. Dolayısıyla biz sanatın o birleştirici gücüne bir kez daha inanarak, sizlere bize göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka adına bir kez daha yürekten teşekkürlerimi belirtmek istiyorum”.

Kamber Kamber de konuklarına hoş geldiniz diyerek, her birine ikişer tane karakalem çalışmalarını hediye etti. Op. Dr. Arif Albayrak da heyet adına misafirperverliğinden dolayı Sayın Kamber’e KKTC’nin bir plaketini armağan etti.

İlk defa Kırcaali bölgesini ziyaret eden KKTC Cumhuriyet Meclisi Milletvekili Op. Dr. Arif Albayrak ise “İki gündür bu güzel belediyedeyiz. Biz burayı çok beğendik, insanları çok sıcak, çok yürekten davranıyorlar. Bize benzer sorunları olduğunu anladık, ama kültüre ve sanata verdikleri değeri bir kez daha yerinde gördük ve bu da bizi çok mutlu etti. Bu küçücük kasaba ekonomik krize, onca sıkıntılara rağmen kültür ve sanata bu denli değer verilmesi, müzelerin, kütüphanelerin, sergi salonlarının bu denli ayakta durması kültür adına çok önemli. Bu bizi umutlandırdı ve resim sanatı, fotoğraf sanatıyla birlikte bu uzaktaki Türk dostlarımızla köprü kurmak bize çok büyük mutluluk verdi. O nedenle organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz, bu sergiye gösterdiği ilgi ve alaka adına basına teşekkür ediyoruz. Buradan güzel duygularla gideceğiz. Buradaki halka Kıbrıs’ın güzel selamlarını iletiyoruz” diye ifade etti. Milletvekili, Kırcaali bölgesine sadece görevli olarak değil, turist olarak da tatil yapmak için gelmek istediğini paylaştı.

Dün akşam resimlerinde genellikle Mestanlı sevgisini, Rodop kadınını ve Türkiye’ye zorunlu göçü sembolize eden anka kuşunu çizen Aynur Açıkgöz, “Rumeli’m Duygu Telinde İnce Nazım” adlı şiir kitabının çıktığını ve isteyen herkesin Momçilgrad Belediyesinde bulabileceğini duyurdu. Bu kitaptaki eserlerinde de memleket sevgisini dile getirdiğini söyledi. İlk hocası Kamber Kamber’in kendisine verdiği moralle Türkiye’de çeşitli profesyonel resim hocalarıyla çalışarak, resim alanında gelişme fırsatı bulduğunu paylaştı. Şu ana kadar 50’den fazla karma sergiye katıldığını ve 18 kişisel sergi açtığını kaydederek Momçilgrad’da daha birçok etkinlikler yapmak istediklerini belirtti.

Aynur Açıkgöz, “Sergide yer alan arkadaşlarımızın her biri çok profesyonel, çok değerli. Onların içerisinde yazar, şair, ses sanatçısı, tıp doktoru, ressamlar da var. Tümü ressam, fakat çok yönlüler. Bu sebeple ben de bir Mestanlılı olarak bu değerli ressamları Bulgaristan’a ve kasabamıza getirmekten, onlara buraları tanıtmaktan gurur ve onur duydum. Mestanlı Belediye Başkanı Akif Akif’in konuklarımızı sıcak karşılamasından dolayı çok teşekkür etmek istiyorum” diye paylaştı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS