Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Mineralni Bani (Meriçler) Belediyesi ile Kıyıköy Belediyesi kardeş olacak

Mineralni Bani (Meriçler) Belediyesi ile Kıyıköy Belediyesi kardeş olacak

18 Eylül 2012

Haskovo İline bağlı Mineralni Bani (Meriçler) Belediyesinin Türkiye’nin Kırklareli İli, Vize İlçesine bağlı Kıyıköy Beldesiyle kardeş belediye olacağı açıklandı.

Geçen hafta sonu Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender, Belediye Başkan Yardımcısı Musa Çolak ve Meclis Başkanı Mehmet Latif Kıyıköy’ü ziyaret edip, oradaki yönetimle gelecekte işbirliği yapılması hakkında konuştular. İki belediye arasında birleştiren noktaların çok sayıdaki tarihi anıtların olduğu anlaşıldı.

Mineralni Bani Belediye Başkanı, “Kıyköy’de daha İmparator Justinianus döneminde inşa edilen Aya Nikola Kaya Manastırı bulunuyor. Kayalarda üç düzeyde manastır odaları oyulmuş. Kemerlerin duvarlarındaki zengin süsler korunmuş. Istranca veya Yıldız Dağlarının bu kısmında korunan arkeolojik anıtların çokluluğu ve korunma derecesine trakoloji araştırma alanının kurucusu olan merhum Prof. Alexander Fol’un bile şaştığı söyleniyor. Bu yerde kale duvarlarının 3 metre kalınlıkta ve 10 metre yükseklikte olduğu Midye antik kenti bulunuyormuş. Bu tatil beldesindeki eski evler bizim Nesebır ve Sozopol kentlerinde olan evler gibi, fakat orada bizde onlarca yıllar önce yitirilen o atmosfer hala korunmuştur” diye anlattı.

Başkan İskender, “Turizm alanında da bizi birleştiren noktalar var. Kıyıköy Yıldız Dağlarının güney eteklerinin deniz kıyısına kadar indiği Karadeniz kıyısında bulunuyor. İki belediye arasındaki mesafe yaklaşık 300 metre ve bu durum da gelecekte temaslar kurulması açısından iyi bir önkoşul. Turizm alanında ortak projeler hazırlayıp, gerçekleştirmek istiyoruz. Kıyıköy Belediye yönetimi de bizi ziyarette bulunduğu zaman bu tür konularda konuşacağız. Bunun ne zaman olacağına dair henüz belirlenmiş bir tarih yoktur” diye sözlerine ekledi.
Kırcaali Haber

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS