Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Tomislav Donçev: “Gelecek program döneminde AB’den daha çok para alacağız”

Bakan Tomislav Donçev: “Gelecek program döneminde AB’den daha çok para alacağız”

21 Eylül 2012

Bugün Kırcaali’de düzenlenen Ekonomi Forumuna katılan Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) Fonlarının Kullanımından Sorumlu Bakan Tomislav Donçev yerel ve ulusal basın mensuplarıyla görüştü. Bakan, “2013 yılı bizim için çok önemli olacak. Çünkü Avrupa Komisyonu (AK) ile 2014-2020 program dönemi için yürütülen müzakerelin final aşamasına girilecek. Hedefimiz gelecek yılın ortasına doğru diğer program dönemi için operasyonel programlarla ilgili metinlerin ve AK ile yapılacak sözleşmenin hazır olmasıdır” diye vurgu yaptı. Bakan, gelecek program döneminde ulusal stratejik referans çerçevesi yerine AK ile bir sözleşme imzalanacağını belirtti. Bu anlaşma gerek AB’nin, gerekse özellikle Bulgaristan’ın her alanda daha ciddi angajmanlar üstlendiğini, ülkemizin AB Fonlarından alınan mali kaynakların yönetiminde büyük sorumluluklar üstlendiğini gösterecektir.

Bakan Donçev, “Gelecek program döneminde projeler için daha çok para verilmesini bekliyoruz. Sadece AB tarafından minimum 8 milyar euro alacağız, bu da ulusal mali katkıyla birlikte tüm operasyonel programlar üzere en az 18-19 milyar leva oluyor. Şu ana kadar AB projeleri üzere 15,6 milyar leva aldık. Koşullar iyi gelişirse, AB projeleri için toplam mali kaynakların miktarı 20 milyar levaya ulaşabilir” dedi.

Bakan, son yıllarda Bulgaristan’ın AB Fonlarından alınan mali kaynakları yönetebileceğini ispatladığını ve bunun için de şu ana kadar uygulamadan durdurulan her hangi bir operasyonel programın olmadığını ileri sürdü.
Tomislav Donçev şu anda ülkede AB projesi

gerçekleştirmeyen bir belediye olmadığını söyledi. Bu bakımdan Sofya Belediyesinin birinci yerde, Burgaz ve Garbrovo belediyelerinin ise ikinci ve üçüncü yerde oldukları açıklandı. Yaklaşık 10 belediyenin 100 milyon levadan fazla para için sözleşmeleri olduğunu ifade etti.
Tomislav Donçev, “Kırcaali Belediyesi operasyonel programlar gereğince finanse edilmesi için 36 proje önerisi sunmuş, onlardan 11 tanesi onaylanmamıştır.

Onaylanan projelerin tutarı 41 381 501 leva. Bu projeler üzere AB tarafından 39 824 921 leva miktarında hibe yardımı almıştır. Kırcaali Belediyesi ülke açısından belki 23. sırada bulunuyor” dedi.
Resmiye MÜMÜN

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS