Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yeni sondaj kuyusundan üç köye su sağlanacak

Yeni sondaj kuyusundan üç köye su sağlanacak

28 Eylül 2012

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Golobrad (Kösehasanlar), Suhovo (Susuzburun) ve Borovitsa (Çamdere) köylerine su temin edecek su sondaj kuyusu buldu. 127 metre derinlikte olan yeni su kaynağı Golobrad yakınında Kocatepe adlı yerde bulunuyor.

Kırcaali Su ve Kanalizasyon kuruluşu tarafından incelenen suyun iyi kalitede olduğu ortaya çıkmıştır.

Köyün su deposuna yakın olan sondaj kuyusu su dağıtım şebekesine bağlandı. Daha bugünden itibaren insanların çeşmelerine su gelmesi bekleniyor.

Açılışta Başkan Resmi Murat yanı sıra Yerel Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Başkan Yardımcıları Necmi Hocov ve İzzet Şaban, köy muhtarları, çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Bölgede hidrojeolojik incelemeler yapan Plovdiv’ten Müh. Georgi Tolev’de buradaydı.

Resmi Murat, “Son yıllarda en ciddi olan su sorununa çözüm bulmak için daima çareler arıyoruz. Zorluklara rağmen bu sorunun çözümünü bulduk, burada kurduğumuz sondaj kuyusu bunun için bir örnektir” dedi. Başkan, bu tür su araştırmalarının Dolno Prahovo (Ahmatlar), Dalca bölgesi ve daha başka yerleşim yerlerinde de yapılacağını söyledi.

Müh. Tolev, Borovitsa bölgesinde hemen hemen her bir yerleşim yerinde içme suyu bulunabileceğini ifade etti.

Golobrad muhtar vekili Şaban Mestanov ve Suhovo muhtarı Fikret Bayram, bundan sonra bölgeye karşı yatırımcıların ilgi göstermelerini ve köy turizminin geliştirileceğini umduklarını paylaştılar. Onlar yerli halk adına Belediye Başkanı Resmi Murat’a yeni tesisin kurulmasında yapılan mali destek için kalbi teşekkürlerini sundular.

Sondaj kuyusunun kullanıma açılması töreninden sonra köyde sağlık ve bereket mevlidi yapıldı. Bölge Müftüsü Vekili Erhan Receb başta olmak üzere Kuran’dan ayetler okundu.

Mevlide gelenlere dana etiyle yapılan 7 kazan keşkek dağıtıldı.
Mevlid için yapılan tüm masrafları Golobrad’dan Avusturya’ya göç etmiş Refiye Koçancı karşıladı.


Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS