Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Koca Yusuf Er Meydanı yeniden şenlendi

Koca Yusuf Er Meydanı yeniden şenlendi

01 Ekim 2012

Pehlivaaaaaaan Pehlivan, işte meydan işte pehlivan…

Yaşamı boyunca bir tek Gül’e yenilen ve Koca unvanını cesur ve yiğit güreşi ile gücü ve ahlakı sayesinde kazanan Şumnu(Şumen) ili Şeytancık (Hitrino) beldesi Karalar (Çerna) köylü Korkunç Türk lakaplı Yusuf İsmail baba ocağında anıldı. İlk defa düzenlenen Koca Yusuf Yağlı Güreş ve Şenlikleri Türkün ata sporu olan güreşi Koca Yusuf Er meydanına getirdi. Şumnu Koca Yusuf Spor ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen şenliğe ülke genelinden ve Türkiye’den de çok sayıda kişi katıldı. Başta Edirne Valisi Hasan Duruer, Vali yardımcısı Abdullah Aslaner, Valilik özel kalem müdürü İbrahim Tarancı ve valilik heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Cem Ulusoy, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Türkiye Cumhuriyeti Edirne Dışişleri Temsilcisi Elçi Metin Kılıç, Uzunköprü Kaymakamı Uğur Kolsuz, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selman Kömürcü, İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Çetin, Kültür Turizm İl Müdürü İrfan Özcan, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Serhat Ocak, danışman Fahri Tuna, Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Edirne belediyesi temsilcileri, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) Milletvekilleri Çetin Kazak ve Belgin Şükrü, belediye başkanları ve daha birçok misafir bu önemli olaya katıldılar. Edirne’den gelen yağlı güreş pehlivanları, hakemler, cazgır, davul zurnacılar, aynı Tarihi Kırkpınar havasını Karalara getirdiler.

Önce köy meydanında protokol konuşmaları yapıldı ve Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin kültürel ve sosyal alanda iyi gittiğine vurgu yapıldı. Komşuluğun ve karşılıklı dayanışmanın çok iyi meyveler vereceğinin altı çizildi. Milletvekili Belgin Şükrü HÖH Genel Başkanı Dr. Ahmet Doğan’ın özel selamlarını iletti.

Ardından hemen meydan yanındaki alana kurulan temsili Koca Yusuf Anıtı ve çalıştığı o def taşın yanında hatıra fotoğrafları çekildi. Oradaki taş zamana az da olsa yenik düşmüş ve bir kısmı kopmuş.

Bunun ardından Koca Yusuf’un doğup yetiştiği ve bir yangın sırasında kül olan evini kalıntılarının yanına gidildi. Çok yakın zamanda eski görüntülerden bu evin yeniden kazandırılması azdan aza dolaştı! Evin yanında bir de yatılı bir yurt kalıntıları var. Koca Yusuf’un çalışmalarda kullandığı taştan kırılan parçası da burada.

Sonra güreşlerin başlaması için herkes Koca Yusuf Er meydanına gitti. Burada kuraklığın ortasında ottan yemyeşil bir minder ve üç yanı sıra sıra sandalyeler ve masa dizili, üstü kapalı seyirci alanı. Cetvel hakemleri farklı boylarda yarışacak güreşçileri kayıt ederken davul-zurnacılar da ortama apayrı bir hava katmaktaydı. Edirnelilerinin ustalığı ve yardımı gerek tertiplemede, gerekse de güreşler boyunca en üst seviyedeydi. Yağlı güreşte ülkemize temsil eden tek belediye olan Ulanlı (Ruen) belediyesi güreşçilerine kıspet hediye edildi.

Şumnu Toplum Merkezi genç saz ve ses toplulukları da izleyicilere keyifli dakikalar yaşattırdılar.

Farklı boylarda yapılan güreşler boyunca yağlı güreşte kullanılan: ayakta dış kazık, katır yuları boyunduruk, köpekkuyruğu, bel kündesi, sarmayı sökmek, boyunduruk, künde, peşrev, yaslanıp kol ile çevirmek, kemanede dış kazık, kazkanadı, çapraz, sapan sürmek, tırpan, kemanede sarma, kepçe, elense, köstek, sarmadan kalkarken kalkanı bozmak, gıcırı bükme, ayakta iç kazıkla paça, sarmadan dönmek, sarma, yer kündesi, sarmadan çevirmek, şak künde, sarmadan kalkmak, kazık, Cezayir sarması, dalma ve tilkikuyruğu oyunlarının tamamı seyircilere sunuldu. Bunlardan bazıları uzunca alkışlandı ve uygulayanlara galibiyet getirdi.
Yağlı güreşler başlamadan minikler için karakucak güreşleri yapıldı.

Büyük altı boyu Ulanlı Belediye başkanı İsmail Osman’ın pehlivanı kazanırken, Baş altı boyu Edirneli iki güreşçi güreşti. Edirne valiliği adına güreşen Gürsel Umut, Belediye başkanı adına güreşen Umut Gereci yenerek birinci oldu. Baş boy karşılaşmasını Kırkpınar’da dereceye girip bir üst boya çıkan Edirne belediye Başkanı Hamdi Sedefçi adına güreşen Asil Çelik, İsmail Osman adına güreşen Gökhan İslam’ı yenerek birinci oldu. Müsabaka hakemliğini Asil Çelik’in ustası ve öz amcası Talat Çelik yaptı.

ÇETİN KAZAK 2013 KOCA YUSUF YAĞLI GÜREŞ AĞASI OLDU

Açık arttırmaya seçilen Ağalık ilginç yarışmaya şahit oldu. 4 kişinin katıldığı açık artırmayı Hak ve Özgürlükler Hareketi Şumnu Milletvekili ve Meclis Grubu Genel Sekreteri Çetin Kazak 2500 leva karşılığında 2013 Koca Yusuf Yağlı Güreş ağası oldu.

Çoluk çocuk demeden, genci yaşlısı, orta yaşlısı demeden, yediden yetmiş yediye birçok güreş sever er meydanı etrafını doldurdu. Biraz yaşlılar ve yaşlılar büyük ilgiyle izlediler yarışmayı. Türk kadını da sigaraların baca gibi tütmesi ve etrafa çöplerin atılması bu önemli olaya az da güreşe olduğu tutkusunu gösterdi. Böyle önemli olayda çocuklar önünde bol bol bira satılıp içilmesi, olsa gölge düşürdü! Pehlivanlık içki ve sigarayla düşman!

Şenlik boyunca toplam 18 emniyet temsilcisi asayişi sağladı. Sivil polislerin silahları ve kelepçeleri görünecek şekilde giysi giymeleri biraz da sanki güç gösterisiydi.

Koca Yusuf kimdir? Koca Yusuf, Yusuf İsmail, Korkunç Türk (d. 1857, Şumnu, Osmanlı Devleti- ö. 4 Temmuz 1898 Atlas Okyanusu), Deliormanlı efsanevi Türk güreşçidir. Osmanlının başpehlivanı olduktan sonra sırasıyla Avrupa ve Kuzey Amerika’da tüm rakiplerini yener. İstanbul’a dönerken gemi kaza geçirir. Koca Yusuf iki rekat namaz kılır ve bir saat boyunca yüzerek suda bulunan kadınları ve çocukları teknelere çıkarır. Kendisi de bir tekneye yapışır, ancak teknedekiler kendisinin tekneyi devireceği korkusuyla ellerine küreklerle vurmaya başlar. Tutuşunu sökemeyen korkaklar ellerini bileklerden baltayla keserek Koca Yusuf’u ölüme terk ederler.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER / Karalar köyü Şumnu


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS