Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Başmüftülüğün ve Bölge Müftülüğünün yayınladığı eserler düzenlenen kermeste satılacak

Kırcaali’de Başmüftülüğün ve Bölge Müftülüğünün yayınladığı eserler düzenlenen kermeste satılacak

01 Ekim 2012

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü tarafından 1-7 Ekim 2012 tarihleri arası Camiler Haftası olarak ilan edildi. Bundan dolayı birkaç ay önce Kırcaali bölgesindeki bütün camilerde Açık Kapı Günü gerçekleştirildi.

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’ten alınan bilgiye göre Camiler Haftası cuma günü Kırcaali, Çernooçene (Yeni Pazar), Cebel (Şeyhn Cuma), Ardino (Eğridere) merkez camilerde, Momçilgrad’daki (Mestanlı) iki camide ve diğer ilçelerde, bununla beraber Benkovski, Fotinovo gibi yerlerde uygulanacak. Okulların da açılması nedeniyle öğrencilerin ilgi göstermeleri beklenilerek bu cuma günü saat 10.00-14.00 arası camileri ziyaret edenlere bilgi vermek üzere imamlar hizmete hazır olacaklar. O sırada caminin önemi, fonksiyonu, caminin içinde var olan kubbe, mihrap, minber, kürsü gibi unsurlarının terminolojik manaları, cami, cemaat ve imam arasında olması gereken ilişkiler, caminin temiz tutulması, mezarlıkların daima temiz olmaları, cami bahçenin ağaçlarla süslenmesi gibi konular dile getirilecek. Böylece okullarda dinle ilgili teorik bilgiler edinen çocuklar, camilerde yerinde uygulamasıyla tanışacaklar. Ayrıca merkez camilerde cuma namazı öncesinde cemaate hitaben Çernooçene’de Kırcaali Merkez Cami Vaizi Enver Nasuf, Ardino’da Bölge Müftü vekili Erhan Receb, Kırcaali Camisinde ise müftümüz Beyhan Hoca caminin önemini anlatacaklar. Beyhan Mehmet, bu hafta cuma hutbesinde hacca hazırlık konusunu işleyecek.

Momçilgrad camilerinde ise İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov ve Yardımcısı Haluk Yıldız Hoca’nın bu hizmeti yürütecekleri açıklandı.

Camiler Haftası dahilinde Kırcaali Bölge Müftülüğünden ülkede ilk defa yapılacak bir inisiyatifte bulunmayı düşünüyorlar. Bu hafta perşembe, cuma ve cumartesi günlerinde Kırcaali’de bu güne kadar Başmüftülük tarafından yayınlanan tüm eserlerin vatandaşın hizmetine arz edileceği kermes düzenlenecek. Bununla beraber kermeste Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in sunduğu sohbetleri, mevlit programı nasıl icra edilir hakkında bilgi verdiği ve ilahîler içeren CD’ler ve hazırladığı mevlit kitabı da uygun fiyatlarla satışa sunulacak. Satış malzemelerinden başka baklava, su böreği gibi geleneksel lezzetli yemekler de kermeste yer alacak. Kampanyadan elde edilen gelirin üçte birisi Başmüftülüğün açtığı Camiler Haftası hesabına gidecek, diğer üçte birisi Kırcaali Bölge Müftülüğünün bütçesine, kalan diğer üçte biri gelirin ise hayır kurumlarına veya hayır amaçla bağışlanacağı öğrenildi.
4, 5 ve 6 Ekim tarihlerinde sürecek olan kermesin birincisi perşembe günü saat 10.00-14.00 arasında posta kurumunun yanında açıkta düzenlenecek. Cuma günü Merkez Camiye toplanan 500-600 kişilik cemaat göz önünde bulundurularak, saat 10.00-15.00 arası bahçesine kermes masaları kurulacak. Burada istenilen konularda gerekse Türkçe, gerekse Bulgarca olarak dini kitaplar cemaate sunulacak. Kırcaali’nin Pazar günü Cumartesi olması nedeniyle o gün müftülük binasının ön kısmında kermes gerçekleştirilecek.

Bölge Müftüsü girişimle ilgili, “Bu kermesi düzenlemekle biz halka yakın olmak istiyoruz. Müslüman kardeşlerimizin derlerini dinlemek istiyoruz. Okumak süretiyle insan bilinçlenir, diye düşünüyoruz. Bugün Bulgaristan’da neredeyse her kiliselere bağlı olarak, mum, ikon gibi ihtiyaçların giderilmesi amacıyla bunların satıldığı dükkanlar var. Ama bugün ne yazık ki, takke, tesbih, başörtü, seccade, Kur’an-i Kerim ve diğer eşyaları satan hiçbir dükkanımız yok ve bunun bizim büyük bir eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. İlerde zaten Allah nasip ederse, Müftülüğümüzün bir hizmeti olsun arzusuyla bu tür bir dükkan açmayı düşünüyoruz. Yani zemzem suyu, hurma, takke, tesbih, Kur’an-i Kerim, hadis kitabı, dini hikayeler kitapları gibi ve bunun dışında çerçeveler, Allah, Muhammed yazıları satılan, kardan ziyade halka hizmet yürüten dükkanlar açmayı düşünüyoruz” diye müjdeledi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS