Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Rani List okulunda gün boyu eğitim sağlanacak

Rani List okulunda gün boyu eğitim sağlanacak

03 Ekim 2012

2012-2013 eğitim öğretim yılının başında Kırcaali’ye bağlı Rani List (Işıklar) Nikola Vaptsarov İlköğretim Okulunda 94 öğrenci 14’ü birinci sınıf olmak üzere okula başladı.

Yeni eğitim öğretim yılının başında öğrenciler okulun yeni atanan müdürü Daniela Pavlova ile tanıştılar. Okulun yeni müdürü, Matematik, Fizik ve Bilgi Teknolojileri öğretmeni olarak toplam 18 yıl ülkenin eğitim sisteminde hizmette bulunmuş. Bundan önce Kırcaali Sveti Kliment Ohridski Lisesinde öğretmenlik yapmış. Sayın Pavlova, “Şu ana kadar profesyonel alanda kendimi ispatladığımı düşünüyorum. Rani List okulunun müdürü olarak da eğitim kurumunun bugüne kadar sahip olduğu geleneklerin yaşatılması ve gelişimi için elimden geleni yapacağım” diye paylaştı.

Okulda karma sınıflar olmadığı açıklanırken, gelecek eğitim öğretim yılında daha çok birinci sınıf öğrencilerin olması bekleniyor. Eğitim kurumunda müdürle birlikte toplam 14 öğretmen kadrosu mevcut. Öğretmenlerin tümü bu kutsal göreve yıllarını vermişler. Çocuklar ikinci sınıftan sekizinciye kadar Anadili Türkçeyi zorunlu seçmeli ders olarak haftada 2 saat okuyorlar. Onların Türkçe öğretmeni Şefat Aliosman uzun yıllardır öğretmenlik yapmakta. Okulda gün boyu eğitim görülüyor. Bu yıl öğleden sonra sınıf dışı ders çalışmaları yürütülmesi üzere ilkokul ve ortaokul aşamadaki öğrenciler ayrılarak üç grup kuruldu.

2010 yılında Kırcaali Belediyesinin mali desteğiyle genel tamiratı yapılan okulun maddi ve teknik donanımı tamamen yenilendi. Okulda öğretmen kadrosu personelinden başka, 3 kişi de yardımcı elaman olarak görevde bulunuyor.

Okul çok güzel geleneklere sahip. Öğrenciler her yıl düzenlenen çeşitli yarışmalara, müsabakalara, olimpiyatlara katılıyorlar, birinci yerleri kazanıyorlar. Bu yıl da yeni yetişenlerin okulu layıkıyla temsil etmeleri bekleniyor.

Rani List Okulu, Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığı’nın (MOMN) öğrencilere yönelik projelerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Merkezi okul statüsüne sahip olmasından dolayı MOMN’nın bu tür okullarda öğrencilerin bütün gün eğitim görmelerini destekleme projesine katılıyor. Proje kapsamında öğleden sonra okulda ders çalışacak öğrenci grupları için özel olarak üç oda hazırlanacak. Bu odalar tamamen yenilenerek, amaca uygun hale getirilecek.

Ayrıca okul yönetimi elektronik eğitim sağlanması üzere bilgisayar odasının yenilenmesini ve mültimedya sistemleri alınmasını amaçlıyor. Bunun için yerel muhtarlığın ve velilerin yardım edeceği öğrenildi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS