Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de dini kitapların ve ilgili eşyaların sergilendiği kermese büyük ilgi var

Kırcaali’de dini kitapların ve ilgili eşyaların sergilendiği kermese büyük ilgi var

04 Ekim 2012

Bugün, Kırcaali Bölge Müftülüğü ülke genelinde ilk olarak Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından Türkçe ve Bulgarca dini içerikli eserleri tanıtma ve satışa sunma amacıyla kermes düzenledi.Bu girişim bu hafta Başmüftülüğün ilan ettiği Camiler Haftası dahilinde düzenleniyor. Merkez parkta bulunan Rusalka restoranı yanına 10.00-14.00 arası kurulan kermes masalarına Kırcaaliler büyük ilgi gösterdiler. Kermeste Türkçe meali de olmak üzere Kur’an-ı Kerim ve temel dini kitaplardan başka, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in çeşitli konularda yaptığı sohbetler, mevlit programının icra edilişinin anlatıldığı ve ilahiler içeren CD’ler uygun fiyata vatandaşların beğenisine sunuluyor. Ayrıca Bölge Müftülüğünün yayınladığı mevlit kitabı, seccade, tespih, takke, başörtü gibi ibadet için gereken eşyalar da bulunuyor. Bununla beraber kermeste su böreği, baklava gibi çeşitli lezzetli yemekler de var.

Saat 13.00 sularında kermes masalarının başında bulunan Bölge Müftü Vekili Erhan Recep, Bölge Vaizi Enver Nasuf ile Bölge Müftülüğü Sekreteri İlhan Mehmet sergilenen kitap ve eşyalar hakkında vatandaşlara yardımcı olup satılışında yer aldılar. Yiyeceklerin büyük bir bölümü ise alıcılara ikram edildi.

Bölge Müftü Vekili Erhan Recep kermesle ilgili, “Dini kitapları tanıtmamız çok önemli bir mesele. Gençlerimiz çok önemli kitaplarımızı tanımıyorlar. Özellikle Bulgaristan’da çıkan dini eserler hakkında hiçbir bilgileri yok. Bundan dolayı bu kermes programını dini kitaplarımızı tanıtmak amacıyla yapıyoruz. Bulgaristan’ın bazı bölgelerinde çocuklar okulda seçmeli ders şeklinde İslam dini dersini okuyorlar, Kırcaali bölgesinde bu derse daha az ilgi var. Bunun için burada temel dini kitapların öğrenilmesi ve öğretilmesi açısından daha çok ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. İnşallah, Müslüman kardeşlerimiz de onlara gereken ilgi ve alakayı gösterirler ” diye paylaştı.

Kırcaali Bölge Vaizi Enver Nasuf, “Saat 10.00’dan beri buradayız. Beklediğimizden daha fazla ilgi gördük.

Toplumun her kesiminden, genci de, yaşlısı da dini kitap aldılar. Şimdiye kadar en az 20 genç, Kuran, Yasin kitabı, Müslümanlar dergisi, takke, tespih, başörtüsü satın aldılar. Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Meali ve daha çok yaşlı Bulgarlar tarafından Kuran’ın Bulgarca Meali çok soruldu. Elimizde şu an bulundurmadığımız için birkaç gün sonra almak isteyenlere Kuran’ın Bulgarca Mealini tedarik edeceğiz. Bu kermesi daha çok hayır yapmak için düzenliyoruz. Bir iki saat içerisinde şu ana kadar 100 levadan fazla para elde ettik. İnşallah, seneye çadır kurarak, ilahiler eşliğinde, Müslüman kadınların çeşitli yemeklerle katılımıyla daha organizeli olarak kermes yapmayı düşünüyoruz” diye ifade etti.

Bölge Müftülüğü’nden kermesten elde edilen gelirin bir kısmını kendi ihtiyaçlarını karşılamak, diğer bölümünün ise hayır amaçla kullanılacağını belirttiler.

Bölge Müftülüğü’nün düzenlediği kermes yarın merkez cami bahçesinde ve ertesi gün de müftülük binası önünde pazara açık yerde devam edecek.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS