Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Koşukavak Müftülüğünde camiler haftası etkinlikleri

Koşukavak Müftülüğünde camiler haftası etkinlikleri

06 Ekim 2012

Camiler toplu olarak kendimizi Cenab-ı Hakka, alemlerin Rabbi olan Allah’a arz ettiğimiz mübarek mekanlardır. Oralara gidenler Allah’ın misafirleri, ev sahibi ise Yüce Yaratıcı Allah’tır. Yeryüzünde insanların ibadet etmeleri için kurulan ilk mabet Mekke’deki Kabe’dir. Allah Rasülü Hz.Muhammed (S.A.V.) Mekke’den Medine’ye hicret ederken Kuba mevkiinde Peygamberlik dönemindeki ilk mescidi yani Mescid-i Kuba’yı kurdu. Medine’ye hicretlerinden sonra da Müslümanların topluca ibadet edebilmeleri, bir araya gelip görüşebilmeleri için Mescid-i Nebevi’yi kurdu. O günden bu güne Müslümanlar yerleştikleri her yerde kendilerine ibadet edebilecekleri camiler kurmayı kutsal bir görev saymışlardır. Kalbin vücuttaki yeri ne kadar önemli ise camiler de bizim için o kadar önemlidir.

Koşukavak Müftülüğüne bağlı olan 30 cami vardır.
Avren, Tokaçka, Paşinsi ve Krumovgrad’ın Zapad semtindeki camilerimiz yeni yapılmış olup Çal, Koşukavak Merkez Camii ve Çerniçevo köylerindeki camilerimiz ise en eski olanlarıdır.

Koşukavak Merkez Camii içten kubbeli Bulgaristan’ın en büyük camisi olup, Filibe’ deki Cuma camii ile beraber inşa edilmiştir. İlk olarak ağaçtan kurulu olan caminin yapısı 1845 yılında taşla değiştirilmiş. Cami, 1800 kişinin aynı anda ibadet edebilme imkanına sahipr. En son tamiri ise 1996 yılında yapılmıştır. Camilerin dışında Koşukavak Bölge Müftülüğüne bağlı 33 mescit bulunmaktadir.

Bu bağlamda Bulgaristan Başmüftülüğü öncülüğünde Koşukavak Bölge Müftülüğünde 1-7 Ekim arasında Camiler Haftası düzenlenmektedir. Bu tarih içerisinde Camiler 24 saat açık olacak ve gelen ziyaretçilere camiyle ilgili bilgiler verilecek, huzur evindeki yaşlılar, hastanedeki hastalar ve kimsesizler yurdundaki çocuklar ziyaret edilerek farklı hediyeler verilecek.

Kaynak: Koray AYYILDIZ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS