Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
BAL-GÖÇ Farkı

BAL-GÖÇ Farkı

08 Ekim 2012

Nilüfer Belediyesi ile Bal-Göç Görükle Şubemizin ortaklaşa olarak düzenlemiş olduğu Görükle Balkan Panayırı öncesinde ömrünü Bulgaristan Türkleri için adamış abide şahsiyet Nuri Turgut Adalı’nın Görükle’de bulunan anıtına çelenk bırakıldı ve kendisi hürmetle yad edildi.

3. Görükle Balkan Panayırı yaklaşık 10 bin kişinin üzerinde bir katılımla coşku dolu bir atmosferde başladı.

Açılış konuşmasında Bal-Göç Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan Türkiyede son zamanlarda artan terör olaylarını örgüt olarak şidettle kınadıklarını söyledi. Balkan göçmenlerini temsil eden kamu yararına bir STK olarak Türkiyenin birliği ve beraberliği için var güçleri ile çalışacaklarını belirten Özkan, Türk, Kürt, Roman, Çerkez, Laz gibi ayrıma şiddetle karşı olduklarını belirtti.

Suriyede gelişen olayların üzüntü verici olduğunu vurgulayan Bal-Göç başkanı, Balkan ülkelerinde yüz yıllardır dostluk, hoşgörü ve iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşayan Türk, Bulgar, Roman, Makedon,Yunan, Sırp, Pomak, Boşnak, Arnavut v.s. gibi halkların toplumsal ve bölgesel barışı ön planda tutmaları gerektiğini söyledi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ve Bal-Göç’ün ortaklaşa başlatığı ve AS medyanında desteklediği organ bağışına da değinen Yüksel Özkan, 60 bin böbrek hastasının haftada 3-4 kez hemodiyalize girdiğini, bunların böbrek nakli beklediğini vurguladı. Türkiyede organ bağışının %2 olup diğer avrupa ülkelerine kıyasla çok düşük olduğunu söyleyen Özkan, panayır boyunca açık olan organ bağış standına herkesi organ bağışı için davet etti.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyon Başkanı Turhan Gençoğlı ise konuşmasında, Bulgaristanda yaşayan Türklerin dün olduğu gibi bu günde HÖH Partsinin çatısı atında birleşmeleri gerektiğini vurguladı. Bulgaristandan Türkiye ve diğer ülkelere göç edenler için Bulgaristan Parlamentosuna verilen kanun teklifinin onaylanması bu ülkenin demokrasi normlarını dahada yükselteceğine inandığını söyleyen Gençoğlu tüm katılımcılara iyi eğlenceler diledi.

Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, Bal-Göç ile bu şöleni gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti belirtirken bu bölgeye yönelik her çeşit yatırımların yapılması için gece gündüz çalıştıklarını anlattı. Bulgaristan Hak ve Ögürlük Partisi Burgaz Milletvekili Durhan Mustafa, Türkiyede yaşayan çifte vatandaş soydaşlara verdikleri destekler için daima minnet duyduklarını, önümüzdeki seçimlerde de aydı duyarlığın gösterileceğine emin olduğunu söyledi.

Bulgaristanın Bursa Başkonsolosu Dimitar Hadjiyev ise, yeşil pasaportlara ve Shengen vizesi olanlara giriş vizesini kaldırdıklarını ifade ederken, daha kolay vize verilmesi için çok büyük çaba sarfettiklerini belirtti.

Zengin bir programını hazırlandığı açılışa, Bursa CHP Milletvekili Turhan Tayan, CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik, Nilüfer CHP İlçe Başkanı Özgür Şahin, Bulgaristan Pomoriye Hak ve Özgürlük Partisi İlçe Başkanı Hüseyin Hasan, Bursa Bulgaristan Konsolosu Birsen Karabacakova, Bursa eski Milletvekili Hayati Korkmaz, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündarı'ı vekaleten Yrd.Doç.Dr.İsmail Selimoğlu, Hak ve Özgürlükler Partisi Bursa Temsilcisi Günaydın İzmirli, Bursa Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bal-Göç Osmangazi Şubesi Başkanı Nursin Çetiner, Bal-Göç’ün diğer şubelerinden gelen çok sayıda temsilcileri, Mestanlı Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, Filibe Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Remzi Abdioğlu, Eğridere Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kahraman, çok sayıda belediye meclis üyeleri ve diğer STK mensupları katıldılar. İlk günün sonunda ses sanatçısı Suzan Kardeş’in Balkan türkülerinin ağırlıkta olduğu programı büyük ilgi gördü. Pazar gün akşam ise Tatyana ve Ajda-Mustafa Çavuşev konserleri dinleyenleri mest etti.


Kaynak: BAL-GÖÇ Bülten Komisyonu


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS