Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Ülkeden en çok hacı adayını Kırcaali Bölge Müftülüğü uğurlayacak

Ülkeden en çok hacı adayını Kırcaali Bölge Müftülüğü uğurlayacak

08 Ekim 2012

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü’nün organizasyonuyla, bu yıl kutsal Mekke ve Medine’yi ziyaret etmek için 356 kişi hacca gitmeye hazırlanıyor.

Hacı adayları cuma akşamı Sofya’dan İstanbul’a hareket edecekler, oradan da uçakla kutsal topraklara ulaşacak. Hacılarımız Mekke ve Medine’de yaklaşık 33 gün kalacak.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’ten alınan bilgiye göre ülkede en çok Kırcaali bölgesinden yarısı kadın, yarısı erkek olmak üzere 25 kişi bu yıl hacca gidecek.

Krumovgrad (Koşukavak) Bölge Müftülüğü de bu yıl 11 kişiyi hacca gönderiyor. Kırcaali’den sonra ikinci yerde 21 hacı adayı olan Haskovo Bölge Müftülüğü geliyor. Her yıl olduğu gibi Başmüftülüğün organizesinde yer alacak rehber ve kafile başkanları var. Krumovgrad Bölge Vaizi Ali Nasuf Hoca rehber, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ise kafile başkanı olarak bu organizasyona katılacak.

Beyhan Hoca konuyla ilgili, “Hac yönelmek, ziyaret etmek, kutsal toprakları ziyaret etmek manalarını ihtiva ediyor. Bir diğer dini terminolojisi itibariyle de senenin belirli günlerinde hac niyetiyle Kabe-i Muazzama’yı ziyaret etmek, tavaf etmek ve hacla ilgili ibadetleri yerine getirmeyi kastediyoruz. İnşallah, hacılarımızla Hacerül Esvedi dahi dokunmak, Peygamber Efendimizin (SAV) sünneti olduğu için de belki öpmek bize de nasip olur diye umut ediyoruz.

Hac, Müslümanların kaynaşmasını sağlayan ilahi bir yolculuktur. Hikmetlerden bir tanesi de o dur. Ayrıca Peygamber Efendimizin (SAV) doğduğu, İslam’ı tebliğ ettiği, Yüce Allah’ın evinin bulunduğu Mekke ve Medine’yi ziyaret etmek suretiyle o manevi havayı teneffüs etmek hedeflenir. Hac ayrıca erkeklerde bilhassa ihrama girmek suretiyle yapılıyor. Yani düne kadar helal olan bazı şeylerin harama dönüşmesi, hayatımızda en büyük otorite Yüce Allah’ın olması ve bundan dolayı da Kuranı ifadeyle orada yaşamımız, vefatımız, ibadetimiz, menasıkımız, teatimiz de sırf Allah’ın rızasını kazanmak içindir. İhram bir manada bizi mahşerin provasına götürüyor. Bugün vefat eden insanları hoca efendiler yıkarlar ama biz orada kendimizi yıkayacağız, kendi abdestimizi alacağız, kendi guslümüzü alacağız ve o ihramlarla bir manada sanki adeta mahşerdeymişiz, vefat etmişiz gibi bir hal olacak üzerimizde” diye paylaştı.

Kirkovo’ya (Kızılağaç) bağlı Dobromirtsi (Emirler) köyünden 51 yaşındaki İbrahim Said bu yılki hacı adaylarından biri. Dört, beş yıldır hacca gitme niyetinde olan İbrahim bunu gerçekleştirmek için maddi imkanı olduğundan çok mutlu. Sevinci gözlerinde okunan İbrahim Said, “Çok heyecanlıyım. İnşallah, İslam’ın beş şartından biri olan hac farizasını yerine getirmek bize de kısmet nasip olacak. Cenab-ı Allah’tan ibadetimizi kabul etmesini, günahlarımızdan arınmamızı dua etmekten başka bir şey kalmıyor. Hac sırasında Mekke ve Medine’de 4 milyon Müslüman bir araya geliyor. İlerde yaşlandığımda oraya gitseydim, ibadetleri yerine getirmek daha zor olacaktı, bundan dolayı hacca şimdi gideceğim için çok seviniyorum. Aslında kutsal toprakları eşimle birlikte ziyaret etmeyi düşünüyorduk, fakat yaşlı ve hasta olan annem ve babama bakması için onu evde bıraktım” diye ifade etti.

Bugün Kırcaali Bölge Müftülüğünde hac organizasyonuyla ilgili hazırlıkların tamamlanması maksadıyla bir toplantı düzenlendi. Bölgeden hacı adaylarıyla görüşen Beyhan Mehmet ile Ali Nasuf hac organizasyonuyla ilgili bilgiler verirken dikkat edilmesi gereken hususlara da değindiler.

Başmüftülük tarafından hacı adaylarına sağlanan birer çanta ile “Kutsal İklimde Dua” ve “Hac ve Umre İbadeti” kitapları sahiplerini bulduktan sonra ayrıca Bölge Müftülüğü de her birisini bir mevlit kitabı ile sevindirdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS