Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Gelecek yıl çiftlik sahiplerine ulusal yardım yapılmayacak

Gelecek yıl çiftlik sahiplerine ulusal yardım yapılmayacak

09 Ekim 2012

2013 Yılı Bütçesi projesinden anlaşıldığı üzere önümüzdeki yıl çiftlik sahiplerine işlenilen toprak için Avrupa Birliği tarafından sağlanan sübvansiyonlardan başka ek olarak hiçbir ulusal yardım yapılmaması öngörülüyor. Bütçe projesinde Tarım Fonuna devlet yardımı, ulusal ek ödeme ve özel yardımlar için 240 milyon leva verileceği yazıyor. Bundan bir yıl önce bu rakam 340,1 milyon levaydı, onun 100 milyonu ulusal ödemeler için harcandı.

Getirilen bu kısıtlamadan tahıl üreticileri etki görecek, çünkü dönüm başına verilen yardımdan en çok onlar faydalanıyor.

Tarım ve Gıda Bakanlığından henüz paraların tahsis edilmediğini söylediler, fakat ilk hesaplara göre yaklaşık 100 milyon leva hayvan bakıcılarına, 74 milyon da tütün üreticilerine verilecek.

70 milyon leva da sebze, patates ve gül yağı üreticileri arasında paylaştırılacak.

Ulusal yardımda yapılan kısıtlamalara rağmen tahıl üreticilerine bu yıla bakış dönüm başına yaklaşık 1 leva daha yüksek miktarda yardım alacaklar. Buna sebep ise AB tarafından dönüm başına verilen sübvansiyonlar yüzde 16 oranında artarak, 1,134 milyar levaya kadar yükselecek. 2012 yılında AB tarafından dönüm başına yardım için 976,6 milyon leva sağlandı. İlk hesaplara göre seneye 1 Ocak tarihinden sonra dönüm başına 26,40 leva ödenecek. Bu yıl ise bir dönüm işlenilen toprak için 25,50 leva verildi.

Bulgaristan çiftlik sahiplerine AB sübvansiyonlarına ek olarak ulusal yardım yapma hakkına sahip, çünkü bizim çiftlikçilere eski AB üyesi ülkelerinden farklı olarak yüzde 70 oranında sübvansiyonlar veriliyor. Fakat devlet bu ulusal ek yardımı yapmak zorunda değil.

Bir yıl önce tahıl üreticileri, ulusal yardımın 100 milyon levaya kadar düşürüldüğü için Sofya’ya kadar uzanan protesto eylemleri düzenlemişti.

Bu konu hakkında Tahıl Üreticileri Derneği Başkan Yardımcısı Radoslav Hristov, “Bütçeye bakılırsa 2013 yılında tahıl üreticilerine ulusal yardım yapılmayacak. 15-20 Ekim tarihleri arasında dernekte bütçe projesi masaya yatırılacak ve nasıl tepki vereceğimize karar alacağız” diye yorum yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS