Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Her iki vatandaştan birisi Boyko Borisov hükümetini onaylamıyor

Her iki vatandaştan birisi Boyko Borisov hükümetini onaylamıyor

09 Ekim 2012

Alpha Research Ajansı tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre GERB partisinin iktidarda olmasından bu yana ilk defa yüzde 45 oranında her iki Bulgaristan vatandaşından birisinin hükümete karşı olumsuz tutum sergilediği ortaya çıktı. Bu sonuca Eylül ayında yapılan 1021 kişinin katıldığı ulusal düzeyde temsili bir anket ile varıldı.

Vatandaşlar arasında Başbakan Boyko Borisov’a olan güvensizlik yüzde 37 oranındadır. Göreve gelmesinden beri ilk defa Borisov’un hayranları yüzde 60’tan 32’ye inerek iki misli düşüş gösteriyor. En büyük ölçüde Başbakan’a karşı güvensizlik il merkezleri ve köylerde, emekli ve tarım üreticileri arasında gözleniyor. İdare kurumlarında memurlar, serbest meslek sahipleri, küçük ve orta büyüklükte işletmeciler arasında da Başbakan’ı eleştirenlerin sayısı çoğalıyor.

Alpha Research Ajansının verilerine göre tüm bakanların reytinginde düşüş var. İstisna durum olarak Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanı Lilyana Pavlova altyapı politika açısından yüzde 60 oranında büyük ölçüde onay kazanmış.

Yürüttüğü politikaların Bulgaristan vatandaşlarının hayatını doğrudan doğruya ilgilendirdiği Maliye Bakanı Simeon Dyankov, Sağlık Bakanı Desislava Atanasova, İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov ve Çalışma ile Sosyal Politika Bakanı Totü Mledenov’un şahsi reytingi büyük ölçüde düşmüş, buna göre de halk tarafından en çok eleştirilen onlar oluyor.

Hükümetin yürüttüğü 12 politikadan 9’u başarısız olarak nitelendirilmiş. Yüzde 70 oranında vatandaşlar ekonomi, sosyal, sağlık ve mali politikalardan memnun değiller. Vatandaşlar, yüzde 86 oranında olarak hükümetin maliye politikasını son derece başarısız buluyor.

Yapılan değerlendirmeler Bulgaristan’da iş ortamının kötüleştiği yönündedir. Son 15 yılda her hükümete karşı olduğu gibi iş adamlarının iktidardakiler tarafından korundukları, rüşvetçilik olduğu ve iş ortamının bozulduğuna dair eleştirilerde artış görülüyor. 18 yaş yukarı vatandaşlardan yüzde 28’i, Bulgaristan’da kuralların işini iyi yapanlara kendini geliştirme şansı verdiğini düşünüyor. Fakat yüzde 67 oranında olanların gözlemleri ekonomi alanında ancak iktidara yakın olan çevrelerin ve şirketlerin başardıklarını gösteriyor. Bu görüşü sadece iş çevrelerindekiler değil, idare sisteminde görevlilerin yüzde 63’ü de paylaşmış.

Ankete katılanlar, hükümetin çeşitli ekonomi sektörlerinde başarısızlığın temel nedenleri olarak iki faktör belirtmiş. Vatandaşların yüzde 42’si rüşvetçiliği, yüzde 40’ı da önemli mevkilerde bulunan kişilerin profesyonel olmamalarını buna ilişkin göstermişler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS