Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Rani List muhtarı, köyün problemlerini paylaştı

Rani List muhtarı, köyün problemlerini paylaştı

10 Ekim 2012

Kırcaali’ye bağlı Rani List (Işıklar) köyünde yaklaşık 900 kişi yaşıyor. Köyü daimi ikamet adresi olarak gösterenlerin sayısı ise yaklaşık 2000 kişi. Köy, Medenik (Manı), Sredna (Orta) ve Cami Mahallesi olarak üç mahalleden oluşuyor. Yakın Bolyartsi (Alembi) köyü de Rani List muhtarlığına bağlı. Kayıtlara göre burada daimi ikamet edenlerin sayısı 500’e ulaşsa da, gerçekte 160 civarında insan yaşıyor.

Rani List muhtarı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH-DPS) partisinden artık ikinci dönem seçilen 52 yaşındaki Faytin Nuri Murat. Muhtar, Kırcaali Haber gazetesi için şu ana kadar yaptığı faaliyetleri anlattı. Sredna Mahala’da atık suların kanalizasyon sistemine bağlandığı 200-250 metre yol asfaltlanmıştır. Cami Mahallesinde yaklaşık 600 metre uzunluğunda yol boyunca ışıklandırma sistemi kurulmuş.

Muhtar, her üç mahallede de yaklaşık 500 metrelik yol kesimlerine çakıl döşendiğini, fakat GERB partisinin iktidara gelmesi ve ekonomi krizden dolayı bir türlü asfalt dökümüne geçemediklerini paylaştı. Köyün yükseklikte bulunmasından dolayı da çakıl döşemeden artık eser kalmadığını belirtti. Faytin Nuri muhtarlıkta en büyük problem olarak Bolyartsi köyünde içme suyun olmadığını gösterdi. Köye su götürülmesi için 5 yıldan beri çaba sarf ettiğini söyledi. Medenik Mahallesindeki yaklaşık 40 metreküp hacimli su deposu olan içme suyu kaynağı kaptajdan Bolyartsi köyüne su götürmek istiyorlar.

Rani List köyünde başka bir problem de atık su kanalizasyon sistemleri projesinin hayata geçirilmemesi. 12 milyon leva tutarındaki Avrupa Birliği projesi üzere köyde 2-3 yıldır yatırım yapılması bekleniyor. Proje kapsamında ayrı ayrı mahallelerde toplam 4 tane atık su arıtma tesisi inşa edilecek. Muhtar, köyde daha komünizm döneminde yapılan 800 metre civarında yol kesimlerinde de asfalt yama çalışmaları yapılması gerektiğini vurguladı.

Bakımını Kırcaali Belediyesinin yaptığı köy çıkışında Bolyartsi’ye ayrılan 6 kilometrelik yolun da delik deşik olduğunu söyledi. Bu köyde de 700 metre civarında yola çakıl döşediklerini, yol kenarına su kanalları yaptıklarını, fakat asfalt dökemediklerini kaydetti.
Rani List’te bu yıl 4 hane tütün yetiştirmiştir. Her birisi 3’er dekar tütün ekmiş. Muhtar, Mayıs ayında tütün tarlalarına dolu vurması ve geçen yaz kurak olmasının üretimi kötü etkilediğini belirtti.

Köyde genellikle yaşlılar birer hayvana bakıyorlar. Ancak Sredna Mahala’da yaşayan 28 yaşındaki Adem Bekir’in 150-200 koyuna baktığı ortaya çıktı.

Kırcaali’ye 5-6 kilometre uzaklıkta olan köy sakinlerinin yarısı şehirde çalışıyorlar.
Kadınların büyük bir bölümü tekstil firmalarında çalışıyorlar, erkekler ise genel olarak kuruculukta ekmeğini kazanıyor. Ayrıca ülke çapında olduğu gibi Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere gibi Batı Avrupa ülkelerinde Rani List’ten 100’den fazla gencin geçim kaynağı aradığı anlaşıldı.

Muhtar, köyde çöp kutularının yetmediğinden yakındı. Bunun için Belediyeden 16 çöp kutusu sağlanmasını istediğini, fakat şu ana kadar 5 tane gönderildiğini söyledi. Geri kalan çöp kutularının da tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Muhtar, köyden işsiz kişilerin iş bulmak için kendisinden yardım istediklerini paylaştı. Bu konuda ilk önce yoksul ailelere yardımcı olmaya çalıştığını ileri sürdü. Muhtar, yerel devlet kurumlarında bakım hizmeti vermek üzere 2 kadının işe alındığını belirtti. Köyde ilköğretim okulu, anaokulu, sağlık ocağı, bir de toplum merkezi bulunuyor.

Köy sakinleri yüzde 90 oranında Dr. Dimitır Kovaçev’i aile hekimi olarak seçmişler. Hekim, onlara Kırcaali’den başka haftada üç gün köyde açılan Aile Hekimliği Biriminde hizmet veriyor. Rani List’de Sabahtin Sadık’ın işlettiği bir ekmek fırını var. Orada ailesiyle birlikte çalışıyor. Bundan yaklaşık 2 ay önce köyde işletilen terzi atölyesi elde edilen mala pazar bulunamamasından dolayı kapatılmış. Her mahallede birer dükkan var.

Köyde adını aldığı Cami Mahallesinde 10 yıl önce büyük tamiratı yapılan büyük bir cami mevcut. Ayrıca her üç mahallede de mescit var. Medenik Mahallesinde bulunan eski mescidin yerine 5-6 yıl önce yeni cami kurulmuş. Yakın zaman öncesinde aynı mahalleden Türkiye’ye göç etmiş Enver Enver ise minaresini yaptırmış. Sredna Mahala’daki mescidin de çatısı geçen yıl onarılmış. Mahalle sakinleri kendi aralarında para toplayarak caminin iki odası ve salonuna badana yapılmışlar.

Muhtar en büyük amacının köydeki üç mahallede de en az 500 metrelik yol kesimlerine asfalt dökülmesi ve Bolyartsi’ye su götürülmesi olduğunu paylaştı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS