Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
AB’nin 2014-2020 program dönemi için bölgesel kalkınma planı hazırlanıyor

AB’nin 2014-2020 program dönemi için bölgesel kalkınma planı hazırlanıyor

12 Ekim 2012

Dün Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova, Bölgesel Gelişme Kurulu (RSR) ve Güney Merkezi Bölgesi Bölgesel Gelişme Koordinasyon Komitesinin ortaklaşa gerçekleştirdikleri oturumun yönetmenliğini yaptı. Forumda Plovdiv Valisi Zdravko Dimitrov, Haskovo Valisi İrena Uzunova, Pazarcık Valisi Donço Boksanov, yerel iktidar temsilcileri, Avrupa Birliği (AB) operasyonel programların yönetici organlarının temsilcileri, sosyal ekonomik ortaklar ve başkaları yer aldılar. Katılımcılar, AB programlarının gerçekleştirilmesinde etkileşimin iyileştirilmesi amacıyla Bölgesel Gelişme Koordinasyon Komitesinin çalışma kurallarında değişiklikler kabul ettiler.

Oturum esnasında 2014-2020 program dönemi için operasyonel programların hazırlanması hakkında bilgi sunuldu. Bunun için tematik çalışma grupları angaje edilmişti. Kırcaali Valisi, İnsan Kaynaklarının Gelişmesi Operasyonel programı hakkında rapor tanıttı. RSR üyeleri şu anda hazırlanan 2013-2025 Ulusal Mekansal Gelişim Konsepti ile tanıştı.

Bölgesel Gelişim Ulusal Merkezinden Mimar Motev, böyle bir belgenin 30 yıldan beri ilk defa hazırlandığını ve onunla dengeli kalkınma, sürdürülebilir büyüme ve bölgesel eşitsizliklerin giderilmesiyle ulusal bir hazine olarak ülkenin korunmasının hedeflendiğini vurguladı.

2014 Bölgesel Analizler Birliğinden Borislav Tafradjiyski, 2014-2020 Bölgesel Gelişim Operasyonel Programına duyulan gereksinimlere yönelik bir SWOT-analizi tanıttı. Bu analiz güçlü ve zayıf yönlerin, ayrı ayrı bölgelerin gelişimi için imkan ve engellerin ve de bölgesel yakınlaşma şekillerinin belirlenmesi bakımından yapılmıştır.

Güney Merkezi Bölgesinin Kalkınması İçin Forum Danışmanları
Derneğinden Zdravko Seçkov, Güney Merkezi Bölgesine ilişkin bir sosyo-ekonomik analizi tanıttı. Bu analizden bölgede ayrı ayrı iller arasında açıkça farklar, olumsuz demografik durum, düşük gelirler olduğu ve işsizliğin arttığı anlaşılıyor.

Seçkov, “Temel sosyo-ekonomik göstergelere göre Güney Merkezi Bölgesi planlama yapılması gereken bölgeler bakımından dördüncü yerde” dedi.

Forumda Güney Merkezi Bölgesinde operasyonel programların uygulanmasında kaydedilen ilerleme ile ilgili güncel veriler sunuldu. Ayrıca 2013 yılında Bölgesel Gelişme Kurulunun faaliyetine ilişkin yıllık gösterge programı da onaylandı. Bu belgede kurulun çalışma planında belirlenen temel önceliklerin gerçekleştirilmesi için öngörülen mali kaynaklar hakkında bilgi mevcut.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS