Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Hospis Dobrolübie’de sanat atölyesi açıldı

Hospis Dobrolübie’de sanat atölyesi açıldı

12 Ekim 2012

Dünya Şefkat ve Bakım Hizmetleri Günü münasebetiyle bugün Kırcaali hastanesine bağlı Hospis Dobrolübie’nin (İyilikseverlik) bahçesinde Milosırdie (Şevkat) adında bir sanat atölyesi açıldı. Girişim Kırcaali Birleşik Çocuk Merkezi (ODK) ile ortaklaşa gerçekleştiriliyor. Bundan böyle ODK’da Sevinç Eminova yönetmenliğinde faaliyet sürdüren resim okulundan çocuklar yerli ressamlarla birlikte hospiste bir araya gelip, burada bakılan hastaların gözü önünde resim ve başka sanat eserleri yapacaklar.

Hospis Dobrolübie Müdürü Zdravko Karamitev, “Bu girişimle ana amacımız tedavi kurumuna bir canlılık, konfor ve sıcaklık getirmek, çünkü burada bakım yaptığımız hastalar oldukça zor durumdalar ve bu şekilde dikkat çevrilmesine ihtiyaçları var ” diye paylaştı.
Ayrıca bugün Hospis Dobrolübie’ye yerel ressamlar tarafından bağış edilen resimlerle oluşturulan Milosırdie (Şevkat) Sanat Galerisi Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesinin idare binasına taşındı. Hospis Dobrolübie Müdürü Zdravko Karamitev bu sebeple verilen destekten dolayı Momçilgard Belediye yönetimine ve hemen sergiden bir resim satın alarak, yardımda bulunan Belediye Başkanı Akif Akif’e özel olarak teşekkürlerini sundu. Sergi bu yılın sonuna kadar Momçilgrad Belediyesinde kalacak. Resim satışlarından elde edilen gelirler Hospis Dobrolübie’de hekimlerin gözetiminde hastalara ve engellilere verilen bakım hizmeti için ödedikleri ücretin düşürülmesini sağlayacaklar.

ODK Müdürü Zlatka Penöva, “Bu girişimin çocukların üzerinde eğitici bir etki yapacağına inanıyorum. Onlarda sadece yaşlı hasta insanlara karşı değil, tüm acı çekenlere karşı merhamet, şevkat, iyi davranış, sevgi ve saygı gibi duygular geliştirilmesini amaçlıyoruz. Bu girişimin gelenek haline gelmesini ve çok güzel sonuçlar vermesini arzu ediyoruz” diye ifade etti. Müdür, “Daha önce de ODK’dan çocuklar Hospis Dobrolübie’de düzenlenen hayırseverlik sergilerinde yer almışlardı, fakat ilk defa hastalarla görüşüyorlar. Bugün her birine hediye etmek için birer resim hazırladılar” diye sözlerine ekledi.

Müdür, şu anda 19 hastaya baktıklarını söyledi. Tedavi kurumunun kapasitesi toplam 40 hasta. Onların bir bölümüne burada kanser hastası olarak 6 ay içerisinde 20 gün tamamen ücretsiz hizmet ediliyor. Kurumda tedavi edilmek amacıyla bakılan diğer hastalar ise günde 18 leva miktarında tüketici harcı ödüyorlar.

Zdravko Karamitev, aslında bu paranın verilen hizmetin fiyatını ödemediğini ve çok düşük olduğunu belirtti. Hospiste bir hastaya yapılan tedavi ve bakımın 800-1000 levaya kadar paraya mal olduğunu söyledi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS