Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kitnitsa köyü turistlerin ilgisini çekiyor

Kitnitsa köyü turistlerin ilgisini çekiyor

16 Ekim 2012

Ardino’ya (Eğridere) bağlı Kitnitsa (Yatacık) köyünün muhtarı Sali Mümün 53 yaşında ve artık altıncı dönem bu görevini sürdürüyor. Muhtar, “Krize rağmen Kitnitsa köyünün geleceği parlak, hele de yaz aylarında. O zaman yurt içinden ve yurt dışından gerek yaya veya araçlarla çok turist geliyor. Burada temiz havada dinleniyorlar. Bölgede güzel doğayı geziyorlar. Arda nehri kıyılarında plaj ve piknik yapmak için çok güzel yerler var. Kırcaali, Smolyan, Plovdiv ve hatta Varna illerinden bile balıkçılar tabiri caizse buraya adeta abone olmuşlar gibi” diyor.

Muhtar, “Bazı eski taş evleri tertiplenirse, konuk ağırlamak için kullanılabilir. Büyük şehirlerden birkaç emlak ajansı ilgi gösterdi, fakat burada insanlar mal mülkünü satmıyor” diye anlatıyor. Mümün, yol ve su altyapısının yeniden yapılandırılması, aile hekimi eksikliği ve işsizliğin giderek artması gibi temel sorunlara çözüm bulmaya çalışıyor. Kobilyane ile Dolna Spoluka köyleri arasında bulunan yaklaşık 20 kilometrelik yol kesimi ulusal karayolu ağına bağlı ve istemlere göre olması için tamir edilmesi gerekiyor.

Sali Mümün, “Ulusal Karayolları Kırcaali İli Yol Yönetimi Müdürü Müh. Radostin Lambrev ile bu konuda görüşme yapılmışsa da henüz bu yönde bir adım atılmadı. Tırna Mahallesinden Gorno Prahovo’ya kadar uzanan 4 kilometrelik yolun da asfaltlanması gerekiyor. Böylece Belediye merkezi ile mesafe 15 kilometre daha az olacak. Biz normal yollarda hareket etmek istiyoruz, kesintisiz vergilerimizi ödüyoruz, vinyetlerimizi alıyoruz” dedi.

Şimdi köyde yaklaşık 100 kişi yaşıyor. Yazın Türkiye’den göçmenlerin evlerine gelmesiyle köy kalabalaşıyor. Göçmenlerin çoğu evlerini ve bahçelerini yeniden düzene sokmak için geliyorlar. Nine ve dedelerini görmek için torunlar da geliyor.

Muhtar, “Gençlerin çoğu Kırcaali, Asenovgrad, Aytos, Plovdiv gibi kentlere ve yurt dışına gittiler, fakat buna rağmen etraftaki Rusalsko, Borovitsa, Brezen köylerini kıyasla köyümüzde en çok genç var. Muhtarlıkta geçici istihdam programı üzere yaklaşık 10 kişi çalışıyor. İnşaat çalışmaları yapıyorlar, yol kenarlarını temizliyorlar, yeşillendirme hizmeti veriyorlar” diye belirtti.

Sali Mümün, “Yerlilerin büyük bir problemi de köyde aile hekimi birimi bulunmaması. Bunun sebebi insanların büyük bir bölümünün sağlık sigortası olmamasıdır. Buraya en yakın Brezen (Halaçdere) köyünde hekim bulunuyor ve ihtiyaç olduğunda kendi özel aracıyla Kitnitsa’ya geliyor” diye anlattı.

Kitnitsa’daki eski cami köy ahalisinden toplanan paralarla yenilenmiş, fakat ancak Ramazan ve Kurban bayramlarında Türkiye ve etraf köylerden gelen misafirlerle doluyor.

Her yıl Temmuz ayının ortasına doğru yapılan geleneksel şenlikler sırasında köy en kalabalık oluyor. O zaman kökenleri köyden olan dünyanın dört bir yanına dağılmış insanlar bir araya toplanıyor. Mevlit okunuyor, ayrıca satranç ve halk güreşleri yapılıyor.

10 yıldan fazla Kitnitsa köyünde tütün üreticisi yok. Köylüler bahçelerinde patates ve başka sebzeler yetiştiriyor. Hemen hemen her aile bir ineğe bakıyor. Daha çok hayvana bakmak istiyorlar, fakat bunun için imkanları yok. Köyde dükkanda rastladığımız orta yaşlarında bir adam, “Hayvan yemleri çok pahalılaştı, sütü 50 stotinkaya çok ucuza alıyorlar” diye yakınıyor.

Rusalsko-Ardino yolunda taşımacılık yapan bir otobüs şirketinin sahibi Orhan Emin ile sohbet ediyorlar. Orhan, Ardino’ya neredeyse boş bir otobüs sürdüğünden yakınıyor. Şoför, “Otobüse ancak birkaç yolcu biniyor, demokrasi dönemine geçmezden öncekisi gibi değil” diyor.

Köydeki tek dükkanın sahibi Bayram Şaban, “Köylüler zar zor geçiniyorlar, onun için veresiye defterim dolu” diye paylaşıyor. Hemen hemen her ailenin dükkancıya borcu var.

Bayram, “Para olmayınca ne yapsın insanlar. Fakat bu ne zamana kadar böyle sürecek?! Bana 1000 levadan fazla borcu olan bir müşterim var” diye üzüntüyle açıkladı. Bu şekilde yıl sonuna kadar dükkanı çalıştırmaya devam edeceğine ve o zaman kapatacağını söyledi. O, “Bunu daha kışın yapacaktım, fakat köydeşlerimin dükkansız kalmalarına gönlüm razı olmadı” dedi.


Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS