Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Bultürk’ün Bulgaristan parlamentosunda ziyaretinin büyük toz dumanı hakkında

Bultürk’ün Bulgaristan parlamentosunda ziyaretinin büyük toz dumanı hakkında

19 Ekim 2012

14.09’de Türkiye Cumhuriyetinden 12 kişilik bir grup kendilerini göçmen örgütünün yönetimi olarak tanıtarak – Bultürk, Ulusal Meclisi ziyaret etti.

Ülkemizde 130 yılı aşkın Türkiye'ye Bulgaristan vatandaşları göç ediyorlar. Bazı istatistiklere göre onların 2 milyondan fazla olduğunu ve nesilleriyle 8 milyondan fazla olduğunu göstermektedir. Çoğu 1877-1879 savaş yılları sonrası göç etmişlerdir. Fakat ekonomik nedenlerle, göç anlaşmaları ve milliyetçi aşırılıkları nedeniyle ve Bulgaristan'ın bazı hükümet politikaları asimile için daha sonra herhangi bir öteleme ve 1912 yılında. Göçmenler çok büyük göç olduğu 1950-1952 ve 1968-1972 yılları hatırlıyor ve bahsediyor. Ama çoğunlukla 1989 yılında ki "Büyük tur" hatırlanıyor ve konuşuluyor.

Bir göçmen olmak büyük bir trajedidir. Şu anda dünyada iki milyondan fazla bizim yurttaşımız nerede geçici, nerede sabit kalıcı yerleşmek için mücadele etmekte.Bizim yurttaşlarımız yaşamaya başladığı yeni bir ülkede günlük hayatta farklı sorunları vardır., Yeni ortamın mevzuatını, sosyo-ekonomik özelliklerini bilmediklerinden dolayı, örgütlenmeye, kültür ve eğitim organizasyonları, karşılıklı destek örgütleri kurmaya başlıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'nde göçmen dernek ve örgütünün başlangıçları İstanbul Gazi Osman Paşa semtinde "Göçmenlere Yardım Derneği" kaydıyla 1947’ye uzanmaktadır. Uzun yıllar boyunca dernek başkanı Sayın Fahri Vatansever oldu. Şimdi ise Dr. Necati Barlas başkanlığını yapıyor. Türkiye'de bizim eski vatandaş Mümin Gencoğlu’nun inisiyatifiyle- Türk meclisinde Bursa milletvekili, Todor Jivkov’un rejimi tarafından asimilasyon politikası doğrultusunda 1985 yılında Bal-göç kuruluyor. Bursa şehri Balkanlar’dan ve özellikle ülkemizden birçok göçmen olan bir şehir olduğu için, dernek yönetimi, “Uyanış süreci” esnasında, Bulgaristan’da yaşayan yakınlarının insan hakları konusunda ve Türkiye’de yaşayan bizim eski vatandaşlarımızın günlük sosyal, kültürel ihtiyaçları konusunda büyük faaliyet geliştirdi ve geliştirmektedir. BKP’sinin asimilasyon politikası bu yıllarda bu süreci katalize ediyor. Birçok şehirde İzmir, Edirne, Türkiye, Çorlu, Gebze’de dernekler kuruluyor...

Türk hukukuna göre bir grup vatandaş kesinlikle yasalara uymak şartıyla faaliyeti vatandaşların hizmetinde olacak şekilde dernek kurabilirler. 1990 yılından sonra destek için dernek kurulmasında büyük bir artış var.

Şu anda Sayın Turhan Gencoğlu liderliğindeki Rumeli ve Balkan göçmenleri Konfederasyonunda üyesi olan 10 federasyon ve bu federasyonlarda 200'den fazla dernek üyeleri resmi olarak kamu yetkilileri tarafından tanınmıştır ve aktif faaliyet göstermektedirler. İstanbul Federasyonunda istikrarlı bir geçmişi, faaliyet ve yönetim ile 60'dan fazla dernek var. Ünlü Bultürk ilan edildiği gibi "ünlü göçmenler" ile herhangi bir federasyonun bir üyesi değildir. Federasyonların başkanları profesörler, avukatlar ve doktorlardır. Ziyaret sırasında, heyete dahil bireylerin, özellikle delegasyon Başkanı Sayın Rafet Ulutürk’ün eğitim düzeyi anlaşılmadı.

HÖH merkezinde bazı dernek yöneticilerin geçmişinin ve şimdikisinin farkındayız. Ama terbiyeden dolayı bu detaylara girmek istemiyorum. İlginçtir ki, bu sevimli bulgu "BULTÜRK" Sayın Kasım Dal tarafından yakalanmış değildi.

Bütün bu gerçekleri paylaşmamın sebebi, kamusal alanda GERB Türkiye'de ki koçu boynuzlarından yakalamış olduğuna dair toz duman edilmesi ki, gerçek bu doğru değil

İktidarda olanlar, hemen hemen uçurumun kenarında olan ülkemizi aslında yönetmek durumundalar ise, Türkiye Cumhuriyeti’nde bizim diplomatlarımızdan bu örgütlerde kim kim olduğunun bilgisini alabilirlerdi.

Türkiye'de organizasyonların faaliyetleri oldukça takdir edilmektedir. Temmuz ayında, Konfederasyonu Başkanı Turhan Gencoğlu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmiştir. Toplantıya federasyon şefleri de katıldı. Konfederasyonun, federasyonların ve derneklerin faaliyetleri birçok olmakla beraber göçmenlerin ana sorunları için hizmetindedir.

Böyle eski milletvekili olarak, gerekli olabilir, gerçekten kendi iş için teşekkür ederim. Türkiye ve ötesinde göçmenler ve yetkililer tarafından etkinliklerinden dolayı yüksek saygı elde ettiklerine yıllar boyunca tanık olarak, Bu itibar çaba ve çok çalışma ile inşa edilmiştir. Hiçbir dernek özel bir bonus hakkına sahip değildir.

Yıllar boyunca, bizim Millet Meclisi bu organizasyonların liderleri tarafından tekrar tekrar ziyaret edildi. Bu liderlerin tek tek bakanlar ile görüşmeleri de oldu. Türkiye Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyaretlerden birinde Cumhurbaşkanı Pırvanov İstanbul'da çalışma kahvaltısına federasyon ve dernek ve liderlerini davet etti. 18.05.2011 tarihinde, Sayın Doğan 200'den fazla konfederasyon ve dernek başkanlarına Momchilgrad’ta bir akşam yemeği verdi.

HÖH Parlamento grubu yönetimi organizasyonların liderleriyle parlamentoda yaptığı toplantılar neredeyse bir gelenek haline gelmiştir. Aşağıda ki adı geçenler tarafından grubumuz defalarca ziyaret edilmiştir: Sayın Turhan Gencolu, Prof.Dr. Emin Balkan doç.Yüksel Özkan, Lütfi Özgür, Sayın Zihni Çalışkan, Sayın Zulfettin Hacıoğlu, Prof Dr. Hılmi İbar, Sayın Süleyman Pehlivanoğlu , Dr Esma Gündoğdu, Sayın Hasan Kuşku, Dr Nihat Kuşku, rahmetli Sayın Gültetin Karaman, Sayın Nizamettin Yumurtacı, Sayın Necati Arda, Sayın Nurgül Güngören, Sayın Sabri Mutlu, Sayın Fahri Vatansever Sayın Sezgin Mutlu.

Saygıdeğer isimlerden eksik saydığım varsa, kendilerinden özür diliyorum. Grubumuz İsveç ve Amerika'da göçmen kuruluşları tarafından ziyaret edilmiştir.

Ayrıca, ülkemizde 100'den fazla belediye Türkiye'deki belediyelerle karşılıklı anlaşmaları var. Türkiye Cumhuriyetinden belediye başkanlarının ve dernek başkanlarının” Sayın Doğan’a ziyaretlerinin sayısı oldukça çok.

Bir fıkra vardır : “Yıllardır HÖH üyeleri piknik için her hafta Ay’a gidiyorlarmış. Neil Armstrong Ay'a ayak basınca yemek yerken ve içerken görmüş. Kosmonot onlara orada ne yaptıklarını sorduğu zaman, yıllardan beri Ay’ı ziyaret ettiklerini, fakat pek çok konuşmak istemediklerini söylemişler”.

Bulgaristan'da hemen hemen tüm partiler göçmenlere kur yapıyorlar. Bu şekilde karşılıklı çabalarla onların bazı sorunlarına çözüm bulabilirlerse daha uygun olur. Milletvekili olarak ve hatta bizim danışmanlarımızla, katıldığımız yağılı güreşlerin yanı sıra, çok sayıda ve hatta belediye düzeyinde ikili sözleşmelerin gerçekleşmesini teşvik ederdik. Bu ilişkiler için endişe eden Sayın Karayançeva, en azından GERB’in iktidarda olduğu belediyelerin arasında yapılan sözleşmelerin yerine getirilmesinin takip etmesi iyi olur.

Temel faaliyetlerinin dışında ek olarak yukarıda sözü geçen organizasyonlarının yönetim üyeleri ülkemizde olayları son derece dikkatli takip ediyorlar. Ülkemizde olaylar hakkında bazı güncel konularla ilgili onların tarafından gelen deklarasyon ve pozisyon ile pozitif ve negatif yönlü çabuk tepkisine tanığız

Dernekler, kültürel, bölgesel ve memleket kökeni üzerine kurulmuştur. Onların Bulgaristan'da her bir yerleşik bölgede her olay hakkında bilgisi var. Bu anlamda, GERB tarafından son derece övülen "atılım"a ilk adımı yapılmıştır. İkinci adımında Sayın Karayançeva’nın "Bultürk" ziyareti sırasında, Kırcaali bölgesi hakkında çok rahatsız soruları yanıtlamak zorunda kalacak. Ve iktidar partisinin milletvekili olarak, 2009 yılından sonra dünya çapına bu hükümet tarafından kovulmuş olan Türkiye Cumhuriyetinde ki dernek üyelerinin kardeşleri olan 100 bin Bulgaristan Türk'ü, bu hükümetin "büyük" başarılarını haklı göstermesi zor bir iş olacak. Önceki hükümetlerin döneminde devlet iktidarının hiyerarşisine resmi yarışmalar tarafından atanan yüksek niteliklere sahip 3000'den fazla uzman etnik temizliği için. Bu sorulara verilen yanıtlar iyi tartışılacak ve zor olacaktır. Biz sadece başarı dileyebiliriz.

Ahmet Hüseyin, HÖH Genel Merkezi Danışmanı

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS