Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Müftüsü’nün Kurban Bayramı Mesajı

Kırcaali Müftüsü’nün Kurban Bayramı Mesajı

22 Ekim 2012

Muhterem Din kardeşlerim!
Bayramları, sevinç ve saadet iklimi kılan, sıla-i rahmi (ziyaretleşmeyi) teşvik eden, yeniden arınma (günahlardan tevbe etme- kurtulma) ve mükâfatlara nail olma bilincini kazandıran, kendisine yakınlık bahşeden Yüce Allah’a Hamd olsun, şükürler olsun. 25.10.12 (Perşembe günü) kurban bayramını idrak edeceğiz. Bu vesile ile Bayramınızı kutlarım.

Değerli Dostlar Kurban bayramından bir gün öncesi “ Arefe” günüdür. Arefe ile alakalı Peygamber efendimiz (s.a.s) “ Elhaccu arefe” buyuruyor. Yani Hac arafattan ibarettir, diyor.

Bundan dolayıdır ki milyonlarca Müslüman arefe günü arafatta vakfeye duracaklardır! Adeta, insanlığın ataları Adem(a.s.) ve Havva annemiz gibi, tek bir gaye ile: Allah’ın rızasına nail olmak için! var olan günahlarımızdan arınmak ve temizlenmek için.

Arefe’nin Arapçada karşılığı “Bilmektir. Neyi bilecek Müslüman? Asıl bayramın “ Allah’ın rızası olduğunu, cennette peygamberimiz Hz. Muhammed’e komşu olmak olduğunu”. Geçici dünya hayatında bayramların da geçici olduğunu. Ancak helale- harama dikkat ederek, hassas davranarak, ibadet ve taati ihlas ile yaparak... ebedi bayramlara ve cennetlere nail olacağını bilecek. Arefe günü Sabah namazından başlayarak, kurban bayramının dördüncü günü ikindi vaktine kadar teşrik tekbirleri getirecek, farz namazlarından sonra: “Allahü Ekber, Allâhü Ekber, Lâilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhil Hamd” şeklinde okunur .

Kurban bayramı dört gün sürer. “Kurban” – kelime olarak Allah’a yaklaşmak, O’nun rızasına nail olmak anlamındadır. Dini bir terim olarak “Kurban”, kurban bayramı günlerinde Allah rızası için, kurbanlık özelliklerini taşıyan hayvanın(koyun-keçi – 1yıllık(gösterişliyse 6 aylık olabilr), inek -2 yaşını doldurmuş ve deve 5 yaşını doldurmuş olmalı), imkanı olan Müslümanlar tarafından boğazlanmasıdır( kurban ibadeti ile kesilmesidir). Eti,meyve ve sebzeden çok tüketen bazı vatandaşlar “ Hayvan keserek bayram kutlayan insanları” ayıplıyoruz diyorlar. Kendilerine, yedikleri etlerin bahçelerde ve ağaçlar üzerinde yetişmediklerini hatırlatmak isterim sadece. Kurbanımızı kestiğimizde, 2 rekât şükür namazı kılalım- Yüce Allah’tan kurbanımızı kabul etmesini niyaz edelim. Fakirleri gözeterek onlara hisseler verelim, böylelikle sevabımızı katlayalım ve onların dualarına nail olalım. Kurban bayramı günlerinde, akrabalarımızı, dostlarımızı, mahallemizin veya köyümüzün en yaşlı olanlarını, kimsesizleri ve hastaları, ziyaret edelim- çam sakızı çoban armağanı hediyeler sunalım-hasbıhalde bulunalım, gönül alalım inşallah. Dargın olanlara karşı ilk adımı biz atalım, helallik isteyelim. Bayram namazına gitmeden önce boy abdesti alalım, tövbe edelim, en güzel elbiselerimizi giyelim, camide vazu nasihati dinleyelim. Bayramlaşma sonrasında, kabristan’ı ziyaret edelim, dua bekleyenlerimize kuran okuyalım, bir gün bizlerinde dünyalarını değiştireceğini düşünelim ve ibret alalım. Güler yüzlü, tatlı dilli olma özelliğimizi koruyalım! Büyüklere saygı, küçüklere sevgi ilkesiyle hareket edenlerden olalım...

Mevlam, yüreğinize saadet, evinize sekine ve bereket, bedeninize sıhhat ve afiyet ihsan etsin. Hastalara şifalar, dertlilere devalar, borçlulara edalar lütfetsin. Bu dilek ve dualarla Kurban Bayramınızı kutlar, dareyn saadeti dilerim ( dünyada sağlık afiyet, ahirette cennet

Kalbi dilek ve dualarla

Beyhan Mehmet - Kırcaali Müftüsü
22.10.12- Mekke-i Mükerreme

Not: Sabah Namazı 6.50’de
Bayram Namazı 8.20’de kılınacaktır

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS