Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Allah’a yakınlaşmanın yolu “KURBAN”

Allah’a yakınlaşmanın yolu “KURBAN”

23 Ekim 2012

Kurban Bayram’ı İslam aleminin iki büyük bayramından biridir. İslam dininde Bayramlar bir sebebe bağlı olarak idrak edilir. Ramazan bayramı bilindiği üzere bir ay oruç neticesinde yaşanılır ve müjde niteliğindedir. Kurban Bayramı’da Hac ibadetiyle beraber idrak edilir ve Hac ibadetini ifa edenler için özellikle müjde niteliğindedir.
Kurban kelime olarak yakınlaşmak manasını taşımakta, Allah’a yakınlaşmayı ifade etmektedir. Tarihi sürece bakıldığında Kurban insanoğlunun lügatine Adem (a.s) döneminde girmiştir, Habil ve Kabil’in Allah’a Kurban adamalarıyla başlamıştır. Kulluk kitabımız bu konuyla ilgili şöyle bilgi vermekte: Onlara Adem'in iki oğlunun gerçek olan haberini oku: Onlar (Allah'a) yaklaştıracak birer kurban sunmuşlardı. Onlardan birininki kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen) Demişti ki: "Seni mutlaka öldüreceğim." (Öbürü de:) "Allah, ancak korkup-sakınanlardan kabul eder." (5/27).

Dini literatüre girmesini ise İslam alimleri İbrahim (a.s.)’a dayandırmaktalar. Atamız Hz. İbrahim (a.s.) oğlu Hz. İsmail (a.s.)’ı Allah’a Kurban adaması ve neticede vadini yerine getirme teşebbüsü ile Allah’ın Kurban edilmek üzere Koç göndermesi olay olarak sembol olmuş ve Koç’u da sembol Kurbanlık yapmıştır. İlahi mesaj olayı şöyle anlatmakta: Babasıyla beraber yürüyüp gezecek çağa erişince: Yavrucuğum! Rüyada seni boğazladığımı görüyorum; bir düşün, ne dersin? dedi. O da cevaben: Babacığım! Emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulursun, dedi. Sonunda ikisi de (Allah'ın emrine ve takdirine) teslim olup (babası, İsmail'i kurban etmek için) onu alnı üzerine yatırdı. Biz ona: " Ey İbrahim!" diye seslendik. Rüyayı gerçekleştirdin. Biz iyileri böyle mükâfatlandırırız. (37/102 -105)

Hz. İbrahim (a.s.)’dan sonra yıllar içerisinde bu uygulama unutulmuş ve tekrar Hz.Peygamber (a.s.) döneminde dini bir vecibe halini almıştır. Hicretin ikinci yılında (624) ilk defa Hz. Peygamber (a.s.) Kurban kesmiş ve ashabına Kurban kesmelerini söylemiştir. Kurban kesmek dinen nisap miktarına sahip olan herkese vaciptir, koç veya koyun 6 aylık eğer sürü içerisinde kendini belli etmiyorsa, veya 1 yaşında, keçi ise 1 yaşında, büyük baş olarak adlandırılan sığır ise 2 yaşında olması gerekiyor ve deve 5 yaşını doldurmuş olacak. Bütün bunların amacı Allah’a yakınlaşmaktır.
Nitekim Kur’an’da: “Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvânız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele” (22/37).

Allah kullarından kendisi için bir şeyleri feda etmesini ve neticesinde kullarının kendisine yakınlaşmalarını ve bağışlanmalarını istemektedir. Kesilen Kurban’ın 3/2 sini komşularına ve ihtiyaç sahiplerine verilmesini geri kalan kısmını da ailesiyle birlikte yemesinin uygun olacağını söylemekte alimler.

Kurban Bayramının hayatımıza güzel hasletler kazandırması daha iyi Müslüman olmamızı, hepimize İbrahim’i bir teslimiyet Muhammedi bir iman kazandırmasını diliyorum. Allah’a yakınlaşmamıza vesile olmasını niyaz eder bütün İslam aleminin hassaten Bulgaristan Müslümanların Kurban Bayramını tebrik eder hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Şabanali AHMED
Yüksek İslam Şurası Başkanı

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS