Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali İlinden belediye başkanların tütün üreticiliğine ilişkin görüşü

Kırcaali İlinden belediye başkanların tütün üreticiliğine ilişkin görüşü

29 Ekim 2012

Bu yıl ilk defa 29 Ekim 2012 tarihinde Dünya Tütün Üreticileri Günü kutlanıyor. Bulgaristan Tütün Üreticileri Derneği’nin elde ettiği bilgiye göre buna ilişkin bugün yaklaşık 200 ülkede etkinlikler yapılacak. Bu bağlamda bildiğimiz kadarıyla bugün Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi’nin Benkovski (Kirli) köyünde Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov tüm ilden tütün üreticileriyle görüşme yapacak. Bu görüşmeye Kırcaali İlinden yedi Belediye Başkanı ve temsilcileri davet edilmemiş.

Kırcaali İlindeki yedi Belediye yönetiminin önceliklerinden biri bölgede modern ve rekabet edebilir tütün üreticiliği geliştirilmesidir. Fakat Bulgaristan ekonomisinde tütün üreticisinin emeği en düşük ödeniliyor.

Bizler, Kırcaali İlinden belediye başkanları gerçek bir pazar ekonomisi içinde olduğumuzun, sebze, meyve ve süt ürünleri üretiminin rekabet edebilir üretim olduğunun farkındayız. Fakat biz bölgenin tarımsal iklim koşullarını göz önünde bulundurarak, bu üretimlerin geliştirilmesinin tütün üreticiliğinin alternatifi olamayacağını ve daha çok üretimi çeşitlendireceği görüşündeyiz.

Bizim ilde eğer tütün üretimi azaltılır veya tamamen ortadan kaldırılırsa, işlenilmeyen topraklar çoğalacak, işsizlik oranı artacak, büyük kent ve yurtdışına göç edenlerin sayısı yükselecek. Bu durum, sosyal hayatta ve ekonomide ciddi olumsuz sonuçlara yol açacak.

Bölge boşalacak ve yaşamak için ekonomik açıdan geri kalmış, çekici bir yer olmayacak, ayrıca devlet bütçesi ciddi gelir kaynaklarından mahrum kalacak.

Bizler, Kırcaali İlinden belediye başkanları tütün üreticiliğinin gelişmeye devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Kırcaali İli belediyelerinde bunun için gereken şu doğal ve sosyal-ekonomik faktörler mevcut:

1.Bölgede üretilen tütüne karşı tüccarlar ilgi gösteriyor ve bu da kaliteli olduğunun ve pazarda yeri olduğunun işareti.
2.Üretilen tütün yüksek kalitede, bu ise sektörde yükselen rekabet ortamında ve Avrupa Birliği istemleri açısından önemli bir faktör.
3.Tütün yetiştirilmesinde biriken zengin üretim deneyimi mevcut.

Bu forumda bizler Belediye Başkanları olarak Tütün ve Tütün Ürünleri Kanununda bazı metinlerin yeniden yer almasıyla tütün üreticisine gereken teminatın ve korunmanın sağlanması için belirli isteklerde bulunmak istiyoruz.

İsteklerimiz şunlardır:

1.Tütünü alma süresi olması.
2.Tütün alımında minimum eşik fiyat uygulanması.
3.Devlet Tütün Fonunun canlandırılması.
4.Tütünün kalite değerlendirilmesinin devlet uzmanı tarafından yapılması .
5.Sözleşmede anlaşılan miktardan yüzde 20 oranında fazla tütün alımına dair hüküm olması.
6.Tütün Fonu, Belediye Başkanı, köy muhtarı, üretici ve alıcı şirketin katılımıyla sipariş ve sözleşme yapmak için düzenlenmiş prosedür olması.
7.Geri iade edilmez bir şekilde tütün tohumu ve başka gereken malzemeler sağlanması.

Bizler dünya çapında tütün üreticiliği ve sigara üretimin düşüşte olan bir branş olduğunu biliyoruz. Ünlü marka sigaraların yapımında oryantal tütün payının gittikçe azalmakta olduğunu da biliyoruz. Fakat bununla birlikte her cins tütünün üretildiği bölgede en iyi yetiştirildiğini de biliyoruz. Bunun için devlet temsilcileri, tütün alan şirketler ve tütün sanayi temsilcilerine yönelik Rodop insanının bir asırdır geçim kaynağı olan tütün üreticiliğinin ihmal edilip yok edilmemesine izin vermek istemiyoruz.

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat

Cebel (Şeyh Cuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer

Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Akif Akif

Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Sali Ramadan

Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis

Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS