Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Edirne Valisi Duruer "sözde Ermeni iddiasını geri çekin"

Edirne Valisi Duruer "sözde Ermeni iddiasını geri çekin"

01 Kasım 2012

Edirne Valisi Hasan Duruer Bulgaristan'ın Filibe (Plovdiv) şehrinde yaptığı resmi ziyarette mevkidaşı ve Belediye Başkanına Ermeni Yasa tasarısının kabul edilmesinin anlamsız olduğunu ve bu tanıma konusunun bir an önce iptal edilmesini istedi.

Beraberindeki heyet ile birlikte Filibe'de gezi ve incelemelerde bulunan Edirne Valisi Hasan Duruer'in ilk durağı Filibe Valiliği oldu.

Mevkidaşı Zdravko Dimitrov ve Filibe Belediye Başkanı İvan Totev tarafından kapıda karşılanan Vali Duruer yaklaşık 1 saat süren görüşmede her iki ülkenin ortak geleceklerini ve geçmişlerini konuşarak işbirliği alanında yapılacak çalışmalar hakkında fikir alış verişinde bulundu. Oldukça samimi bir havada geçen görüşmelerde Edirne ve Filibe arasında yapılacak iş birlikleri masaya yatırıldı.

Özellikle her iki şehrin üniversite ve tarih şehri olmasından dolayı ortak birçok noktası olduğuna dikkat çeken Vali Dimitrov, Filibe Üniversitesinin Türk öğrenciler tarafından tanınan ve bilinen bir üniversite olduğunu ancak Türkiye tarafından mezuniyet diplomalarının tanınmamasının büyük sıkıntı yarattığını ve bu konunun bir an önce görüşülerek sonuca bağlanmasını istedi. 18 bin öğrencisi bulunan üniversitenin bazı bölümlerinde Türk öğrencilerin olduğunu belirten Vali Dimitrov "burada Türk öğrencileri çok seviyoruz. Özellikle üniversite yönetimi Türk öğrencilerden çok memnun. Ancak diplomaların geçersiz sayılması öğrenci sayılarında azalmaya neden oluyor" dedi.

Karşılıklı fikir alış verişi sonrasında konuşan Belediye Başkanı İvan Totev tarafından Edirne'yi çok iyi bildiklerini ve sürekli olarak geldiklerini belirterek karşılıklı iş birliği konusunda bazı çalışmaları olduğunu ve bunlardan en önemlisinin emekli derneklerine üye olan belli yaştaki insanları belirli günlerde Edirne'ye otobüslerle gönderdiklerini belirterek" Edirne'de de böyle yaşlıların olduğu dernekler varsa onların da Filibe'ye gönderilmesini istiyoruz. Karşılıklı turizm çok önemli" dedi.

Vali Duruer de öncelikle Üniversite diplomaları konusunda konuya vakıf olduklarını belirterek ilgili yerlere bu sorunu tekrar ileteceklerini ve çözüm aşamasında takipçisi olacağını kaydetti. Belediye başkanının isteğine de "biz size gençlerimizi gönderelim" şeklinde cevap veren Vali Duruer "her şeyden önce bizim kapılarımız açık. İstediğiniz zaman gelebilirsiniz. Spor, kültür ve sanat alanlarında karşılıklı vatandaşlarımızın gidip gelmesi ve öğrencilerimizin gidip gelmeleri çok önemli. Ancak en büyük sorun vize. Siz vizeleri kaldırın çok sayıda vatandaşımız ülkenize gelecektir" diyerek bir sitemini de iletmek istediğini belirtti.

Vali Duruer Ermeni soykırımı iddialarına yönelik Bulgaristan parlamentosunda bir tanıma yada desteklemenin söz konusu olmadığını ancak Filibe belediyesinin bu konuda soykırım iddiasını tanıyan ve kabul eden bir anlayış içerisinde olmasının anlaşılamaz olduğunu belirterek "size bir sitemimi iletmek isterim. Filibe Belediyesi olarak Belediye Meclisinin daha önce kabul ettiği sözde Ermeni soykırımını tanıma deklarasyonunun iptal edilmesini istiyorum" dedi ve bu istek karşısında başta Vali Dimitrov ve Belediye Başkanı Totev uzun bir süre sessiz kalarak önlerinde bulunan kağıda not almakla yetindiler.

Vali Dimitrov bir süre sonra "kim kabul ettiyse o iptal etsin, bu konu gündemimizde yok" diyerek bir nevi topu Belediyeye attı.

Bulgar gazetecilerinde izlediği toplantıda gazeteciler valinin Deklarasyon konusunda bastırdığının altını çizerek konunun önemine dikkat çektiler. Filibe'de çok sayıda Ermeni kökenli vatandaşın yaşamasının bu karardan geri adım atılmasını zorlaştıracağı görüşünün hakim olduğu belirtiliyor.

Ziyaret sonunda her iki Vali ve belediye başkanı verilen karşılıklı hediyelerin ardından bu tip görüşmelerin karşılıklı ve daha sık yapılması temennisini ile Valilik makamından ayrıldılar.

Ziyarete Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ve Edirne heyetinden Vali yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Enez Kaymakamı Fatih Baysal ve bazı daire müdürleri ile yetkililer katıldılar.

Bilindiği gibi yine Bulgaristan'ın Yambol kentinde de sözde Ermeni soykırımı iddialarını içeren taslak kabul edilmiş ancak belediyeler arasında yapılan bazı protokollerin kabul edilmesi ve sonrasında alınan karardan dolayı ilişkilerin askıya alınması gündeme gelmiş ve karardan vazgeçilmişti.

Kaynak: Edirne Haberci

Ziyaretci sayısı: 1958


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


hasan 2012-11-01 17:42:10
Bastırın aslanlarım, Bulgarı böyle dize getireceksin, Bizans oyunlarından elbette vazgeçecekler. Her zaman demişimdir Bulgaristanda bize yapılan zülümlerin arkasında şerefsiz Ermenilerin payı çoktur, bu şerefsizler PKK yı da başımıza dert ettiler,kökünü kazıması lazımmış bunların Atatürk
A.KARA 2012-11-01 20:00:51
FİLİBEYİde DİZE GETİRİRİZ MERAK ETMEYİN BALKANLAR HEMEN HEMEN BİZE MAHKÜMLAR YOKSA AÇ ve AÇIKTA KALIRLAR SABIR ve İYİ POLİTİKA
KÜÇÜK DOĞAN 2012-11-02 14:05:53
Vali bey Allah razı olsun sizden.Yalnız olmadığımızı hisserttirdiniz bize.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS