Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bakan Mladenov: "Avrupa Komisyonu'nun Ara Gözetim Raporu Hazırlama Tehdidi Dürüst Değil"

Bakan Mladenov: "Avrupa Komisyonu'nun Ara Gözetim Raporu Hazırlama Tehdidi Dürüst Değil"

01 Kasım 2012

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, ülkedeki adalet sistemin çalışmalarına ilişkin ara gözetim raporu hazırlamayı planlayan Avrupa Komisyonu'nu (AK) eleştirdi.

Mladenov, Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNR) yaptığı açıklamada, 'AK'ın Bulgaristan ile ilgili aragözetim raporu hazırlama tehdidi dürüst değil, söylentilere neden oluyor" dedi.

Mladenov'a göre ara raporun olup olmaması, Bulgaristan ile ilgili Temmuz'da açıklanan son raporda verilen talimatların yerine getirilmesine bağlı olacak. "Eminim ki, yılsonuna dek adalet ve içişleri alanında ciddi bir ilerleme kaydedeceğiz" diyen Mladenov, AK'yi ima ederek "Her bir kurum sahip olduğu yetkilerine sadık kalmalıdır" diye konuştu.

AK, 2007 yılında Avrupa Birliği (AB) üyeliğine kabul edilen Bulgaristan'da adalet ve iç güvenlik sistemi ile ilgili duyduğu endişelerini hazırladığı gözetim raporlarında düzenli olarak dile getiriyor.

Bulgaristan'da 9 yıllık bir dönem için kadrosu oluşturulan Anayasa Mahkemesi'nde üye seçimini titizlikle gözetleyen AK, hakkında suç duyurusu bulunan, parlamento tarafından üye olarak seçilen milletvekili Veneta Markovska'nın seçimine tepki göstermişti.
Parlamento, bu tepkiyi göz ardı ederek, Markovska'yı Anayasa Mahkemesi'ne atamaya karar vermişti. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Olivier Bailly ise yaptığı açıklamada, Bulgaristan'daki Anayasa Mahkemesi'nde kadro çalışmaları yüzünden bir ara gözetim raporunun hazırlanabileceğini bildirmişti.

Bulgaristan ile ilgili olağan gözetim raporunun 2013 yılının sonunda yayınlanması bekleniyor.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS