Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali İlinde 10 şirket sistemli olarak işçilere ücret ödemeyi geciktiriyor

Kırcaali İlinde 10 şirket sistemli olarak işçilere ücret ödemeyi geciktiriyor

01 Kasım 2012

Kırcaali İş Müfettişliği tarafından verilen bilgiye göre 2012 yılının başından bu yana il çapında yapılan denetimlerde iş kanunlarıyla ilgili 6 341 ihlali tespit edildi. Onlardan 3643’ü sağlık ve güvenli iş koşulları istemlerine uyulmaması, 2698 ise İş Kanununun ihlal edilmesinden ibaret. İş müfettişleri talimatlarını yerine getirmedikleri için yaklaşık 20 şirkete para cezası kestiler. Kırcaali İlinde faaliyet sürdüren ticari kuruluşlara işçi ücreti ödemedikleri için 355 idari tedbir uygulandı. İl çapında 10 şirketin sistemli olarak işçilerine aylık ücretleri ödenmesinde geç kaldıkları ortaya çıktı. Bu şirketlerin genellikle metalürji, inşaat, tekstil ve gıda üretimi sektörlerinde faaliyet yapıyor. Onların arasından işçilerine ücret ödememe bakımından Kırcaali Kurşun ve Çinko Fabrikası birinci yerde. Kuruluş aleyhine kesilen ceza makbuzları 1 500’den 15 000 levaya kadar ceza ödemesini öngörüyor. Ayrıca sıra dışı işçi çalıştırmak için 53, sözleşme olmadan çalıştırmak yüzünden ise 311 idari tedbir uygulaması yapıldı. Bazı cezaların inşaat, ormancılık ve madencilik alanında güvenlik altına alınmayan yerlerde işçi çalıştırılması için kesildi. İş kanunlarına uymayan şirketlerin çoğu Kırcaali, Momçilgrad (Mestanlı) ve Krumovgrad (Koşukavak) belediyelerinde bulunuyor. İş müfettişlerin müdahalesi sonucu, geciktirilen aylık ücretlerinin büyük bölümü ödendi.

Artık üçüncü yıl İş Müfettişliği Genel Müdürlüğü tarafından müsabaka ile seçilecek olan işçilerine sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları yaratan işverenlere yıllık ulusal ödül verilecek. Bu şirketler küçük, orta ve büyük işletmeler olarak üç kategoride yarışacaklar.

İş yerinde risklerin önlemini alarak, kontrol sağlayan ve iyi uygulamalara dair güzel örnek teşkil eden şirketler ödüllendirilecek.

Ülke genelinde İş Müfettişliği Genel Müdürlüğü iş yerlerinde stres ölçüsünü tespit etme çalışmaları sürüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1861


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS