Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
HÖH Genel Başkanı Dr. Ahmet Doğan: “Balkan tarihini ortak yorumlamak gerekiyor”

HÖH Genel Başkanı Dr. Ahmet Doğan: “Balkan tarihini ortak yorumlamak gerekiyor”

04 Kasım 2012

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)Genel Başkanı Dr. Ahmet Doğan Kırcaali’de düzenlenen HÖH Kırcaali İl Teşkilatının Olağan Konferansına katıldı. Lider, basın için ulusal çapta geniş yankı uyandıran Kırcaali Meclisinin General Vasil Delov’a “Onursal Hemşehrilik” unvanı verilmesi önerisini reddetmesini şöyle yorumladı: “Delov meselesi Kırcaali ve Balkan Savaşı ile ilgili belki de en karışık mesele. Belki de bu mesele hakkında seminer yaparak, Balkan ülkelerine ilişkin tarihi ortak yorumlamak gerektiği hususunda bilgilenmemiz gerekiyor. Ortak yorumlamak için sadece siyasi amaçların değil, komşu ülkenin farklı oluşu, problemleri de göz önünde bulundurulmalı. Belirli bir askeri olayın kurallaştırılması insani boyutlarının da dahil edilmesini gerektiriyor, çünkü her savaşta büyük acılar yaşanır ve bu geniş halk kitlesini kapsar. Bu mesele çok derin ve devlete karşı dürüst olunmasından başka, hala Balkan Savaşının dehşetinin doğurduğu kapanmaz yaraları hafızasında taşıyan insanlara karşı da dürüst olunmasına değiniyor. Kırcaali Meclisindeki Meclis Üyelerinin çok doğru hareket ettiklerini düşünüyorum, çünkü onlar canlı şahitlerin anılarından bu savaşın acılarını biliyorlar. Bu mesele ancak Cumhurbaşkanı tarafından ulusay düzeyde ortaya atılabilir, Parlamentonun bu mesele ile ilgili doğru bir karar alacağından şüphe ediyorum. Doğru karar devlet bütünlüğü, birleştirici kural ve faktörler açısından alınan karardır, karşı karşıya getirmek için sebep olan ayırıcı hususlar açısından alınan değil. Bu bakımdan Delov meselesinin sadece devlet yönünden değil, ahlaki ve psikolojik boyutları da var. Bu aşamada bu meselenin ortaya atılması devlete zarar veriyor. Bu tartışmalar basında fazla emin olunmadan başladı, tarihçiler bile henüz Balkan Savaşı hakkında son sözünü söylemiş değiller. Ortak tarihi yorumlamak için bu savaşta yer alan 5-6 Balkan ülkesinin kaderleri açısından ortak değerlendirmesini yapmamız gerekiyor. Biz ilk defa ülkenin demokrasi döneminde yanlış belirlenmiş kurallarla sorunları çözme çabasında bulunuyoruz, demokratik sivil toplumda yeni devlet şekilleri arıyoruz. Bunun için benim çağrım, tarihi olaylara karşı çok dikkatli davranalım. Çünkü onlar Balkan Savaşı ile ilgili kapanmaz acılara dayanan son derece hassas, derin konuları kapsar. Bu savaşta sadece kazanan ve kaybeden yok. Balkan Savaşı daha sonra bir nevi Bulgarlaştırma süreci şekli olarak değerlendirdiğimiz etnik temizlik savaşıdır. Basın camiası bu meselenin derinliğini ve bütünlüğünü kavramakta zorlanırsa, demokrasi tarihinde yeni tipten devlet kurulmasında zor yer alacağız. Bu kararı kimin tahrik ettiği sorusu tahrik edicidir”.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2283


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


hay 2012-11-04 17:59:04
hayret! bu aciklamayi okduduktan sonra soylediklerine kendisi dahi inanmayabilir
gerçek ve net. 2012-11-04 18:54:45
HayHayAhmed Dogan neden kendi sózlerine inanmasinki Balkan kaliyaaminda (savasinda)Vasil Delov Bir askeri komutan degildiki o bir soykirim Haydut çetesi Komendantiydi bu adam RodopTúrk halkinin katlyamcisi canlaar yakici evler yikici hirsizin ta kendesiydi Sayin Ahmed Dogan tamamen emin degildir ama biz Rodoplular Túrk ve Pomak Múslúmaan kardesler meselenin taminin dogru ve net oldugunu atalarimizdan dedelerimizden çok iyi ve net oldugunu tamaamen iyi biliriz bunu net olarak sóylemek fevkalya senin için zormu olur.yooo bu senin olumsuz sózún için bizler Múslúmaan Túrkller-Pomaklar olarak çook úzgúnúz.
ramayy 2012-11-04 22:17:10
Balkan savaşı uluslar arası Berlin antlaşmasını hiçe sayan kukla devletler tarafından bir işgal ve soykırım savaşı olarak yapılmıştır. Bu barbar savaşta; bir buçuk milyon Müslüman-Türk canından olmuştur. Bu savaştan on beş yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun 13 milyon olduğunu gördüğünde bir buçuk milyon çok mu, az mı olduğunu görebilirsiniz. Nüfusunun %95 Türk olan Kırcali Bulgar eline geçmekle kurtulmuş mu oluyor? Balkan Savaşı Kırcaali’nin kurtuluşu değildir. Kırcaali’nin Bulgarların eline geçmesidir. Ayni anda, oranın Türk nüfusunun Bulgar esareti altına düşmesidir. Yüz yıl bile olmadan, savaştan yirmi yıl sonra soykırıma tırmanacak asimilasyon başlamıştır…Ve İkinci cihan savaşı öncesi Osmanlı ve büyük güçler ilişkileri göstermiştir ki;Türkiye’ye saldıran Balkan ülkeleri büyük güçlerin isteklerini yerine getirmişlerdir.
Ahmet Doğan son derece gerçekçi, terbiyeli ve sorumlu cevap vermiştir. Bulgar ırkçıları tarihi çok kaşırsa, korkarım kan dökülür. Yeni Bulgar politikacıları halkını tarihi gerçeklerle barıştırmalı. İki yüz yıldır Bulgar komşularımıza aşılanan Panslavizm çok tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Düşünebiliyor musunuz? Bugünkü başbakanları Amerika’da ne demişti.
Bu şoven zihniyeti Bulgarları kurtaramayacak. Hem de Bulgarların tarihi, sandıkları ve onlara aşılanan gibi 1300 yıl falan değil. Eğer Bulgarlar Bulgarlıklarını arıyor ve savunuyorlarsa, tarihleri çok daha uygar ve derindir. En az beş bin yıl tarihin derinliklerine gider. Bulgaristan’da her aydın geçinen tarihini ve özünü araştırmalıdır.
Biz Balkan Türkleri olarak; Balkanlarda birlik, beraberlik ve barış istiyoruz. Geçmişi hiç kaşımayalım. Balkanların bu günkü durumu ve aralarındaki ilişkiler çok yetersizdir. Batının yanında gözüken Balkanlarda, Ruslar hasıraltından usul, usul su yürütmektedir. Batı ülkeleri de azınlık sorunların belli bir düzeyde var olmasını istemektedirler. Nerden mi? Çünkü hükümetleri efendi değiştirmeye kalkışırsa ki; bir gün kalkışacak, o zaman azınlıkları kışkırtarak ortalığı karıştıracaklar. Balkanları kurtaracak olan; sadece ve sadece çok boyutlu Balkan birliğidir. O ülkelerin NATO’da olmaları yetmez dedim. Yunanistan’la Türkiye’de NATO’da da aralarında kalıcı bir barışı tesis edememişlerdir, hem de elli yıldır. Çünkü Amerika öyle istiyor. Bütün dünyaya rağmen Balkan milletleri uyanarak birliklerini kurmalıdır.

Balkan masası
kavacık 2012-11-05 04:46:04
Doğru ve yerinde bir tespit.
fes 2012-11-05 22:47:43
Üç sene önce, DPS sonunda kaçınılmaz olarak türk milliyetçiliği yapmak zorunda kalacak, demiştim. Dediklerim doğru çıktı.

“Balkan ülkelerine ilişkin ortak tarih yazılmalı” şeklindeki çıkış, bulgarların tüylerini diken diken eder. "Balkan harbi esnesında bulgarlar etnik temizlik yaptılar" tespti ise, bulgarlara saç baş yoldurur.
Perperek Der ki... 2012-11-05 23:42:53
Balkan Savaşı daha sonra bir nevi Bulgarlaştırma süreci şekli olarak değerlendirdiğimiz etnik temizlik savaşıdır.
_________________________________________

Ahmet Doğan cadılar kazanına çomak soktu, şimdi kim kime dum duma olacak, ak göt kara göt ortaya çıkacak. Kasımço dallaması bu konuda ne diyecek acaba? Gerçekten Türk ve mangal yürekli babayiğit olup olmadığını şimdi göreceğiz.

Mesela Vejdi o.ç. olduğunu bugünkü açıklaması ile teyit etmiş oldu.
fes 2012-11-06 00:55:54
Bulgarlar hastadırlar ve ürettikleri kavramlar da hastalıklıdır. Mesela Kırcaali'yi kurtardık diyebilmeltedirler. Kurtardıkları ebelerinin örekesidir tabi, ama pişkin pişkin bunları söyleyebilmektedirler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS