Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yaklaşık 970 bin aracın sigortası yok

Yaklaşık 970 bin aracın sigortası yok

06 Kasım 2012

Ülke çapında trafikte yer alan yaklaşık 980 bin aracın sigortası olmadığı ortaya çıktı. Şu anda sigorta kapsamı 2007 yılından beri yaklaşık 72 oranında olarak en düşük seviyede bulunuyor.

Bu bilgileri veren Bulgaristan Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda bir sigorta şirketi yöneten Nikolay Zdravkov, “Sigortasız araç oranına dair verilerin doğru olduğu iddia edilemez, çünkü hala rapor edilen, fakat kullanılmayan otomobiller mevcut” dedi.

Avrupa Komisyonu istemlerine göre ülkede bu sigortanın yüzde 90 oranında yapılması gerek. 2007 yılında otomobillerin yeniden kayıt edilmesiyle sigorta bu orana çıkmıştır. Fakat o zamandan bu yana düşüş gözleniyor. Ülkede toplam yaklaşık 3,5 milyon otomobil kayıtlı. Bu durum çok endişe vericidir, çünkü Bulgaristan karayollarından çok sayıda yabancı plakalı araçlar da geçiyor ve ayrıca sigorta şirketleri 5 yıl sorumlulukla yükümlüdür.

Şu anda zorunlu sigortanın fiyatı 150 levadan başlıyor.
Genellikle bu aylarda sigorta kuruluşları sigorta ödenmesi için daha uygun koşullar sağlanmasında adeta yarışıyorlar. Fakat temsilcileri buna ilişkin özel bir kampanya yürütmediklerini söylüyorlar. En azından sert kampanya olmadığını ileri sürüyorlar. Bunun için denetçilerin büyük rolü olduğu anlaşıldı. Denetim kurumu önerilen sigorta fiyatlarını takip ediyor ve fiyatın düşmesine sebep olan tanıtımları yasakladı.

Sigorta acentelerinin ifadelerine göre, kamu sorumluluğu sigortasının fiyatını düşüren şirketlerin genelde yurtiçinde kullanılan araçlar için yapıyorlar. Bu araçların son yıllarda trafik kazasına sebep olmayan 30 yaşından yukarı düşük riskli olan sürücülere ait olduğu ortaya çıktı.

Zorunlu trafik sigortası 1300 santimetre küpe kadar motor gücü olan araçlar için en ucuz. Bu sigortanın fiyatı 2000 santimetre küpten fazla motor gücü olan taşıma aracı sahipleri için en yüksektir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS