Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Çocuklara bankada para biriktirmeleri öğretilecek

Çocuklara bankada para biriktirmeleri öğretilecek

07 Kasım 2012

Dün tanıtılan “Teknolojiler ve Girişimcilik” dersi içeriği projesinden 3. sınıfta çocuklara bankada nasıl para biriktirecekleri öğretileceği açıklandı. Yeni dersin 1’den 7. sınıfa kadar okutulan “Ev Yaşamı ve Teknik Araçlar”, “Ev Tekniği ve Ekonomisi” ve “Teknolojiler” derslerini birleştirdiği anlaşıldı.

Birinci sınıf öğrencileri artık el feneri ve teyp cihazı kullanımını okumayacaklar.
5 ve 7. sınıfta konutlarda elektrik tesisatı kurulması ve metal mumluk yapılmasına ilişkin konular da ders programından düşüyor. İlkokul aşamasında öğrenim gören çocuklar bundan böyle şifalı ot ve baharat bitkileri toplamak için çaba harcamayacaklar.

Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanı Yardımcısı Milena Damyanova, “Ders içeriğinin güncellenmesi gerekti, çünkü son yıllarda toplumda ve insanların yaşamında değişiklikler oldu. Bilgisayarın nasıl kullanıldığını bilen 2 yaşında bir çocuğa el fenerini nasıl kullanacağını öğretmemiz çok saçma” diye izah etti.

Düşen konuların yerine yenileri eklenmiş. 2. sınıfta çocuklar aile bütçesi, emeğin ödenmesi ve evcil hayvan bakımı ve bitki yetiştiriciliği hakkında bilgi edinecekler. 4. sınıf öğrencileri, ağaç ve çalı dikimini öğrenecekler. Aynı sınıftaki çocuklar, basit yemek tarifleri yapacaklar.

Çeşitli tür ürün ve mamullerin önemi okullarda düzenlenen kermeslerle anlatılacak. Damyanova, bu yönde başkentte bulunan 23. Frederic Joliot Curie Lisesinde edinilen deneyimin model alınmasını tavsiye etti. Burada geçen eğitim yılında çocukların kendi yazdıkları şiirleri içeren bir şiir kitabı hazırlayıp, satışından elde edilen gelirin bir kimsesiz çocuklar yurduna bahşettikleri anlaşıldı.

Teknolojiler dersinde 5. sınıf öğrenciler çivi takmayı deneyecekler. 7. sınıfta bu derste vida döndürülmesi ve gıda ürünlerinin korunması okutulacak.

Bakan Yardımcısı, “Yeni ders programlarında bir şeyi yaparak öğrenilmesine vurgu yapılıyor.

Her bir kavram yaratıcı faaliyet ve oyun aracılığıyla tanıtılacak. Bununla çocukların yeni kavramları algılayıp pratiğini yapmaları amaçlanıyor” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS