Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Edirne Valisi Hasan Duruer, Kırcaali’yi ziyaret etti

Edirne Valisi Hasan Duruer, Kırcaali’yi ziyaret etti

16 Kasım 2012

Dün, tanışma ziyareti için Kırcaali’ye gelen Edirne Valisi Hasan Duruer ve beraberindeki 40’tan fazla kişilik heyet Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından karşılandı.

Valiye, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci eşlik etti. Biznes İnkübatör binasının salonunda yapılan görüşmede Edirne Valisi basına şöyle konuştu: “Burada bulunmamızın en büyük sebebi Edirne ile Kırcaali arasındaki ilişkileri geliştirmektir. Sayın Başkanımız Hasan Azis bana hoşgeldine gelmişti, aynı zamanda iadeli ziyaret yapıyoruz. Bugün ve yarın çeşitli ziyaretlerimiz olacak. Bugün Kırcaali’deyiz, yarın Paşmaklı’dayız (Smolyan). İki tarafın da büyük potansiyeli olduğuna inanıyorum ve bizim onu geliştirmemiz gerekiyor. İşbirliği yapabileceğimiz çok konuların olduğuna inanıyorum. Bunları turizm, kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkiler olarak değerlendiriyoruz. Heyetimizde de bu konularla ilgili arkadaşlarımız var”.

Hasan Duruer, Edirne’den Kırcaali’ye gelecek yatırımcılar ve Arda nehrinden dolayı oluşan su taşkınları hakkındaki sorulara şöyle cevaplar verdi: “Bizim heyetimizde en başta Borsa Başkanımız, Ticaret Odası Başkanımız var.

İşbirliği yapılacak konularda arkadaşlarımız girişimde bulunacak. Daha sonra iş adamlarıyla birlikte buraya tekrar gelmek niyetindeyiz. Yatırımların yapılması her iki tarafın menfaatinedir. Zaten burada 400 kişinin çalıştığı bir Türk firması var. Arzumuz yatırımların devam etmesidir.

Sadece Arda ve Meriç nehirlerinden kaynaklanan su taşkınları konusunda da yatırımlar yapmak istiyoruz. Bu konuda daha önce yapılan anlaşmaların biran önce faaliyete geçmesi her iki tarafın menfaatinedir”.

Daha sonra Müh. Hasan Azis konuklarına Kırcaali’de yapılan ekonomik, kültürel, sosyal faaliyetler hakkında bilgi verdi. Başkan, Kırcaali il merkezi olarak Türkiye’de yerel yönetimlerle iyi ilişkiler yürüttüğünü ileri sürdü.

Yönetime gelmesinden bu yana Türkiye’den Tekirdağ, İstanbul-Gaziosmanpaşa, Bursa-Osmangazi ve İzmir-Büyükşehir Belediyesi ile kardeş olduğunu belirtti. Bunun sonucunda şu ana kadar çeşitli ve özellikle kültürel ve sosyal alanlarda ortak çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Başkan, Edirne Valiliği ile iyi bir diyalog içerisinde bulunduğunu ve Kırcaali için çok önemli konularda yardım gördüğünü vurgulayarak, son 70 yılda Kırcaali’ye çok büyük yatırım yapıldığını söyledi. 70-80 dönümlük boş bir araziye iki fabrika kurulduğunu bildirdi.

Bunlardan birisi Teklas, diğeri ise Termal Elektronik şirketi olduğunu ve bu fabrikalarda yıl sonuna kadar yaklaşık 1100 kişiye varan yeni iş yerleri açılacağını haber verdi. Bunların dışında daha önce Şahinler şirketinin ve başka daha küçük firmaların Kırcaali’de yatırım yaptıklarını paylaştı. Hasan Aziz, “Biz yerel yönetim olarak, Kırcaali Belediye Başkanı olarak her zaman yatırımcılara yardımcı olmaya çalışıyoruz ve umarım bundan sonra da bu çalışmaların sonucunda yeni yeni yardımlar gerçekleşecek” dedi. Başkan, en yakın zamanda özel bir çalışma ekibi oluşturulacağını ve bu ekibin T. C. Filibe Başkonsolos’unun da yardımıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde iş adamlarıyla görüşüp Kırcaali’nin potansiyelini ve Avrupa Birliği Fonların değerlendirilmesi üzere yatırımlar hakkında konuşacaklarını açıkladı. Kırcaali’nin Bulgaristan’da en büyük sanayi bölgesine sahip olduğunu ileri sürdü. Belediye’ye ait AB destekli yaklaşık 300 dönümlük bir sanayi bölgesi mevcut olduğunu paylaştı. Sayın Azis, dün akşam Edirne Valisinin desteğiyle ve Filibe Başkonsolosu, Kırcaali Belediyesi ve Kırcaali Türk ve Kültür Sanat Derneği ile hep beraber düzenlenen 1. Uluslararası Balkan Türk Şairleri Buluşmasının çok önemli bir proje olduğunun altını çizdi. Bulgaristan’da Türk kültürünün geliştirilmesi açısından yerel yönetim olarak çok sayıda çalışmalar yapıldığını, özellikle Anadili Türkçenin okullarda zorunlu olarak okutulmasının temsil ettiği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin de birinci hedeflerinden olduğunu vurguladı. Bu yönde 7 yıldır Kırcaali Belediyesi, Sofya Üniversitesi ve Ankara Bilkent Üniversitesi ile ortaklaşa olarak Kırcaali ve Ankara’da ülke çapından Türkçe öğretmenleriyle seminerler düzenlendiğini belirtti.

Tekirdağ ve Osmangazi belediyelerin yardımıyla her yıl Kırcaali’den bir grup öğrencinin Türkiye’de tatil yaptığını ileri sürdü. Böylece Kırcaali Belediyesi’nden öğrencilerin üçte ikisini Türkiye’ye gönderdiklerini kaydetti. Başkan, Kırcaali’nin hoşgörü merkezi olduğunu ve olmaya devam edeceğini savundu. Bu bağlamda sadece Kırcaali’de Balkan Türk Folkloru Festivali yapıldığını da hatırlattı.

Edirne Valisi, Kırcaali’nin Şumnu ve Razgrad bölgesi ve Filibe’den sonra Bulgaristan’da ziyaret ettiği üçüncü şehir olduğunu dile getirdi. Hasan Duruer, “Başkanımızın söylediklerinden dolayı çok büyük memnuniyet duydum.

Kırcaali’nin potansiyeli konusunda ve sosyal faaliyetlerden dolayı önemli gelişmeler olmuştur. Bu bizi ziyadesiyle memnun etmiştir” dedi. Vali, kültürel ve sosyal ilişkiler dışında, Hasan Azis’in talepleri doğrultusunda eğitim, spor ve tarım alanlarında da ortak projeler yapılacağını haber verdi. Hasan Duruer, Kırcaali’de yapılacak büyük cami ve diğer tüm konularda daima yardımcı olacaklarını vurguladı. Edirne Valisi, Kırcaali’den sonra Smolyan ve Madan belediyelerini de resmi ziyarette bulunacaklarını bildirdi.

T. C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci de, Edirne Valisi ve beraberindeki heyeti selamlarken, amacın Kırcaali ile olan iyi ilişkilerin somut bir işbirliğine dönüştürülmesi olduğunu söyledi. Başkonsolos, bu konuda daima yardıma hazır olduğunu vurguladı.

Konuşmalar Başkan Azis ile Edirne Valisi’nin karşılıklı hediye sunumuyla sona erdi. Daha sonra konuklar Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesini, Kırcaali Bölge Müftülüğünü, “Teklas” şirketini, Ömer Lütfi Kültür Derneği’ni de ziyaret ettiler.

Akşamleyin de Hasan Duruer ve Filibe Başkonsolosunun himayesiyle Edirne Valiliğinin desteğiyle Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından gerçekleştirilen 1.Uluslararası Balkan Şairleri Buluşmasında hazır bulundular.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net




All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS