Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
NAP: “Üniversiteliler, tatil dönemi için sağlık sigortası primlerini ödesinler!”

NAP: “Üniversiteliler, tatil dönemi için sağlık sigortası primlerini ödesinler!”

20 Kasım 2012

Ulusal Gelir Ajansından (NAP) üniversitelerde yeni okumaya başlayan öğrencilerin tatil dönemi için sağlık sigorta primlerini ödemeleri hatırlatıldı. Çünkü bunun bu yıl birinci sınıfta okuyan üniversitelilerin sağlık sigorta haklarını kaybetmenin sınırına getireceğine dair uyardılar.

NAP’ın verilerine göre Bulgaristan vatandaşı olan sıra öğrencilerin yüzde 70’inde sağlık sigorta primi ödemeleri konusunda bir, iki veya üç ay için eksiklikler görülüyor.
Bu sorunun nedeni öğrencilerin mevcut yılın haziran ayında lise eğitimine son vermeleri, fakat üniversitede okumaya eylül veya ekimde başlamalarıdır. Haziran-eylül ayları arasında okuyan kategorisinde bulunmadıkları için devlet tarafından sağlık sigorta primleri ödenmemektir. Bunun için bu dönem için geleceğin üniversite öğrencileri sağlık sigorta primlerini kendileri ödemek zorundadır.

Ayrıca NAP’tan hala 31 Aralık 2011 tarihinden önce yurt dışına çıkmış Bulgaristan vatandaşlarının sağlık sigorta primi ödeme yükümlülüğü önceden ülkede yaşamadıkları dönemler için de kaldırılabileceklerini hatırlattılar. Bu amaçla bu vatandaşların bu yılsonuna kadar ülkeyi terk ettiklerine dair bir beyanat ve dilekçe sunmaları gerekiyor. Ulusal Gelirler Ajansından (NAP), bu işlemin en hızlı bir şekilde posta aracılığıyla olacağı belirtildi. NAP’tan Bulgaristan sağlık sistemine değişikliklerin kayıt edilmesi üzere her iki belgenin de sunulması gerektiğine dair uyarıda bulunuldu.

Kurum görevlileri, çalışma hayatından edindikleri deneyim üzere vatandaşların sundukları beyanattaki eksikliğin tam olarak ülkeden çıkış tarihini belirtmediklerini öne sürdüler. Ülkeden çıkış tarihi olarak sadece ay veya ay ile yıl bildirildiği için NAP’ın bölgesel ofislerine ulaşan belgelerin işlemden geçemediği vurgulandı.

NAP’tan, eksik bilgilerin giderilmesi maksadıyla bağlantı için her hangi bir elektronik adres, imkan olduğunda ise telefon veya vergi memurlarının Bulgaristan’da irtibata girebilecekleri bir şahıs göstermelerini tavsiye ediyorlar.

Sağlık sigortası primi ödeme yükümlülüğünden çıkma prosedürleri, gerek belgeler ve beyanat formunu doldurma ile ilgili ek bilgi ülke genelinden şehir içi aramalar fiyatında 0700 18 700 telefonundan NAP Bilgi Merkezinden alınabilir.

Ülke dışında bulunan Bulgaristan vatandaşları konuyla ilgili sorularını infocenter@nra.bg e-mailine de gönderebilirler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS