Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
HÖH partisi, Nuri Adalı’yı mezarı başında andı

HÖH partisi, Nuri Adalı’yı mezarı başında andı

23 Kasım 2012

Dün Kırcaali bölgesinden onlarca siyaset adamı ve aydın kişi Bulgaristan Türklerinin meşalesi şair merhum Nuri Turgut Adalı’yı doğumunun 90. yılı münasebetiyle mezarı başında andılar. Adalı’nın mezarı doğup büyüdüğü Kirkovo’nun (Kızılağaç) Ostrovets (Adaköy) köyünde bulunuyor. Şairi anmak için mezarı başında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı ve Cebel (Şeyh Cuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer, yeni seçilen HÖH Gençlik Kolları Genel Başkanı İlhan Küçük, eski HÖH Milletvekili Ahmet Hüseyin, bölgeden Belediye başkanları ve parti liderleri, yakınları ve akrabaları hazır bulundular. Çelenk sunulması ve ardından 1 dakikalık saygı duruşundan sonra yerel imam merhumun kabri başında dua okudu.

Bahri Ömer yaptığı konuşmasında, anma törenine katılan HÖH partisinin çok sayıdaki genç etkin üyelerine teşekkür etti. Sayın Ömer, “Adalı’nın ismi bölge tarihinde çok önemli bir yere sahip. Adalı bizim için insan haklarının savunmasında cesaret örneğidir” dedi.

Nuri Turgut Adalı 1922 yılında dünyaya geliyor. Fotinovo (Çakırlı) köyü okulunda eğitimini bitirince babası onu Şumnu Nüvvab Medresesi’ne yazdırıyor. Burada 3 yıl eğitim gördükten sonra çok etkin ve sivri zekalı bir Turancı olduğu için okuldan uzaklaştırılıyor. Totaliter dönemde şair, 23 yılını hapis, sürgün ve Belene’de geçirdi. 2004 yılında hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: Mehmet Mehmet


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS