Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Belediye Başkanı Hasan Azis: “Kırcaali gemisini hiç kimse batıramaz!”

Belediye Başkanı Hasan Azis: “Kırcaali gemisini hiç kimse batıramaz!”

24 Kasım 2012

İki kardeş belediye olan Bursa-Osmangazi ve Kırcaali belediyeleri tarafından Kırcaali’de bu yıl beşinci kez Aşure dağıtım günü düzenledi. Yaklaşık 3 bin Kırcaalili’ye Aşureyi bizzat Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar dağıttılar. Müslüman ve Hıristiyanları bir araya toplayan gelenek Kırcaali’nin hoşgörü simgesine dönüştü.
Aşure dağıtımı töreninde Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Mustafa Dündar’ın başkanlığında Osmangazi’den gelen 8 kişilik heyet, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Hıristiyanlar Cemaati Başkanı Peder Petır Garena, Kırcaali Meclis Başkanı Raif Mustafa, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet yer aldılar.
Hasan Azis Aşure gününü sağlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti. Bulgaristan’da tek Kırcaali’de gerçek Aşure geleneğinin yaşatıldığının altını çizen Azis, „Kırcaali gerçekten çok hoşgörülü bir şehir. Aşure kutlaması bunu çok iyi bir şekilde kanıtlıyor, çünkü tüm dinlerden insanları birleştiriyor. Bu yüzden Aşure bizim için çok önemli. Bölge Müftüsü’nün anlattığı Nuh Aleyhisselam’ın gemisinde aslında biz de bulunuyoruz diyebiliriz. Bu geminin adı Kırcaali, çünkü biz hepimiz burada beraberce yaşıyoruz ve hayatta kalmamız için birbirimizi desteklememiz gerekiyor. Aslında bizleri karşı karşıya getirmeye çalışanlar var. Hatta baskı uygulanmaya devam ediliyor, fakat bu tür çabaların yine başarılı olamadığını gördük. Kırcaali bir kez daha hoşgörülü şehir olduğunu kanıtladı ve bizimle oynamaya çalışanlara güzel bir ders verdi. Biz Kırcaali’de Aşure Günü’nü 5. kez kutluyoruz, tabii ki 50, 500, hatta 5 000 kere de kutlayacağız. Çünkü biz buradayız ve hiç kimsenin Kırcaali gemisini batırmaya gücü yetmeyecek” diye mesaj verdi.

Mustafa Dündar, Osmangazi Belediyesi adına Kırcaalileri selamlarken, “Aşure’nin altyapısında insanlık tarihi var, yaşanmış olan önemli olaylar var. Bu önemli olaylar bu ayda, bu günlerde yaşanmış ve dolayısıyla bizler insanlığın ortak geleneğini kardeş Belediye olarak tüm insanlığa mesaj vermek için burada uyguluyoruz. Osmangazi ile Kırcaali belediyeleri arasında değişik teknik, kültürel projelerimiz var. Aşure Günü kutlaması şüphesiz çok değerli sosyal-kültürel projelerimizdendir.

Aşure’nin yapılış düşüncesinde barış, sevinç, hüzün, kardeşlik, kucaklaşma, buluşma var. Tüm insanlığın yaşadığı bu duyguları bizler de bugün burada yaşıyoruz ki, bundan sonraki günlerimizde hüzün yaşamayalım. Hüzünleri sevince çevirelim, savaşları bilinçli yaşamayalım, barış içerisinde kardeşçe yaşayalım.

Mesajımız tüm insanlık için. Tüm insanlığın ortak değerlerini bozmak isteyenlere karşıdır. Bizler de burada aynı düşünceyle Türk, Bulgar, Müslüman, Hıristiyan ayrımı yapmaksızın nasıl ki bu kazanın içine 10-15 çeşitli gıda girip karışıyorsa, bizler de bu şekilde kardeşçe bu dünyada yaşamak istiyoruz” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı ortak değer olarak Aşure geleneğini Kırcaali’de devam ettirmeye kararlı olduğunu ifade etti.

Bölge Müftüsü, Aşure geleneğinin tarihçesini anlattı. Arapça’da “aşure” kelimesinin “on” anlamını taşıdığını ve Aşure Günü’nde Muharrem ayının 10. gününde kutlandığını açıkladı. Beyhan Hoca, insanlığın ikinci atası Nuh Aleyhisselam’ın tufan koptuğu sırada gemisinde kalan 10 yiyecekten meydana getirilen aşure geleneğinin her dine hitap ettiğinin altını çizdi. Sayın Müftü Aşure yemeğinin tek o gemide kalan insanlar arasında paylaşıldığı için insanlığın yemeği olduğuna vurgu yaptı. Beyhan Mehmet, “Aşure tabiri caizse, inanan, iyimser olan, ahlaklı olan, toplumda yerini belirlemiş olanlar için bir mükafattır. Bundan dolayı bizler de bugün aşure yerken toplumumuzda büyüklere saygı, küçüklere sevgi ilkesiyle yememiz, örnek kişilik sergilememiz, ahlaka dikkat etmemiz gerektiğini bir kez daha vurgulayalım” dedi.

Peder Petır Garena, Kırcaali’de yaklaşık bir ay önce yaşanılan tatsız olaylarda provokasyona gelinmeyip güzel geleneklere devam edildiğinden dolayı memnun olduğunu paylaştı. Papaz Petır, “Bizim ahlaki, psikolojik ve etnik direncimiz sınandı ve biz bu sınavı kazandık. Bu iki kardeş belediye başkanlarının yanında iki dini liderin de bulunmasından çok mutluyum. Her iyi niyet ve girişimde Tanrı’nın rızası olsun” diye ifade etti.

Kırcaali’den başka, Çernooçene (Yeni Pazar), Cebel (Şeyh Cuma) ve Momçilgrad (Mestanlı) kentlerinde de toplam 2 bin kişiye aşure dağıtıldı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS