Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Balkan Türkleri Göçmen Dernekleri Cumhurbaşkanı Plevneliev’le görüştü

Balkan Türkleri Göçmen Dernekleri Cumhurbaşkanı Plevneliev’le görüştü

30 Kasım 2012

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) İstanbul’da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile görüştü.

Sivil Toplum Kuruluşlarını Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda ağırlayan Plevneliev yaptığı konuşmada Bulgaristan’ın yaşadığı değişim sürecini anlattı; Türkiye ile iyi ilişkilerin önemine vurgu yaptı.

Heyet arasında Bulgaristan Milli Eğitim Bakanı Sergey İgnatov da yer aldı.

STK’ların ve BGF’nin Talepleri

Bulgaristan Göçmenlerinin kurduğu STK’ların talepleri alınırken BGF adına Bal-Türk Genel Başkanı ve Genel Merkezi Bursa’da olup, Bursa Bal-Göç, İzmir Bal-Göç, Kartal Balkanlılar, Yalova Bal-Göç ve Kocaeli Bal-Türk derneklerinin oluşturduğu Federasyon Genel Başkan Vekili Dr. Bayram ÇOLAKOĞLU söz aldı. Çolakoğlu Bulgaristan Türklerinin ve Türkiye’de yaşayan göçmenlerin sorunlarının ve çözüm önerilerinin yer aldığı bir raporu Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e sundu.

BGF Yönetim Kurulunda Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu’nun yanı sıra Bal-Türk Genel Başkan Yardımcısı Adnan Metin, Genel Sekreter Halit Meriç, Bal-Türk Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve Çayırova Şube Başkanı Ergün Çavuş da yer aldı.

Plevneliev’e Pişmaniye ve İzmit Saat Kulesi

Plevneliev’e iki anlamlı hediye takdim etmek istediğini ifade eden, Çolakoğlu şöyle dedi: “Bu hediyemiz İzmit Saat Kulesi, istiyoruz ki ilişkilerimiz saat gibi işlesin; ikinci hediyemiz de İzmit’in pişmaniyesi. İlişkilerimiz saat gibi işlerse her iki taraf da pişman olmaz.” Bu sözler üzerine STK temsilcileri büyük bir takdirde bulundu ve alkış tuttu. Takdimden Plevneliev’in de memnun olduğu gözlendi.


Eğitim Bakanı İgnatov zorunlu Türkçe derslere sıcak bakmıyor

Plevneliev kendilerine iletilen sorunlar üzerinde çalışacakları sözünü verirken, Eğitim Bakanı İgnatov’un yapılan ikili görüşmelerde anadil Türkçe eğitimi konusunda haftalık dört saat Tükçe zorunlu ders teklifine sıcak bakmadığı görüldü.

Plevneliev’e Sunulan Raporda hangi sorunlar yer alıyor?

Çolakoğlu’nun BGF adına sunduğu raporda şu sorun başlıkları yer alıyor: Bulgaristan’dan göç etmiş kişilerin sosyal güvenlik hakkındaki sorunları, Bulgaristan’da ana dil Türkçenin müfredata girmesi talebi, Bulgaristan’daki vakıf mallarının iadesi konusu, Çift Vatandaşlık ve Vize sorunları, Müftülük Seçimleri ile ortaya çıkan sorunların kalıcı çözümü, Bulgaristan doğumlu Türk vatandaşlarına istedikleri takdirde eski vatandaşlıklarının da verilmesi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS