Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
BGF tarafından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e sunulan rapor

BGF tarafından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e sunulan rapor

03 Aralık 2012

BALKAN TÜRKLERİ GÖÇMEN VE MÜLTECİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (BGF)
BULGARİSTAN CUMHURBAŞKANI’NA SUNULAN RAPOR


Sayın Cumhurbaşkanı,
Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) ve kendi adıma sizleri hürmet ve saygı ile selamlıyorum.
Sizlere “Hoşgeldiniz ” demek benim için bir onurdur.
Türkiye’deki ziyaretinizden istifa ederek Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımız, 1.5 milyon Müslüman Bulgaristan ve Avrupa Birliği vatandaşının sorunlarını sizlere aktarmak istiyorum.
Bizlerin hedef ve isteği Bulgaristan sınırları içinde yaşayan azınlıkların, özellikle Müslüman-Türk azınlığının, Bulgaristan’daki etnik ve kültürel hassasiyet içinde birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam etmeleridir. Bu görüşme vasıtasıyla Bulgaristan’daki Müslüman Türk topluluğunun çözüm bekleyen başlıca sorunlarını genel hatlarıyla temel başlıklar altında özetleyen mektubu dikkatinize sunmak istiyoruz.

1. Müftülük seçimi ve yeni yönetimin seçimindeki usul


Ülkedeki iki en büyük inanç grubunu temsil eden Bulgaristan Ortodoks Kilisesi ve Bulgaristan Müftülüğü ’nün kanunlardaki eşit olmayan hakları sık sık aramızda ve ilişkilerimizde sorunlara yol açmaktadır. Ülkedeki en büyük ikinci dini topluluk olan Müslümanlar, müftülük seçimlerinde atanacak müftülük yönetiminin belirlenmesinde düzenli olarak kayıt sıkıntısı yaşamaktadır. Dini haklar ile alakalı yetersiz kalan kanun ve kayıt yöntemindeki sıkıntılar, sık sık eski müftüler ile hukukçuları karşı karşıya getirmekte, bitmeyen tartışmalara ve problemlere yol açmaktadır. Son bir yıl içinde sükunete rağmen, yasal düzensizlikler ve usulsüzlükler göz önündedir.

2. Devlet ve Özel Okullarda Ana Dilin Öğretilmesi


İlk ve ortaokullardaki ana dilin öğretilmesinde hala sorunlar bulunmakta ve bunun yasal boşluğu henüz doldurulamamıştır.
Belirli sayıda öğrencinin olması, günün uygun olmayan saatlerinde eğitim, Türkçe öğretmen bulmadaki sıkıntılar, öğretmenlerin ücretlerinin finansmanı ve diğer hususlar ana dilin öğrenilmesinde öğrenci ve velilere sıkıntılar doğurmaktadır.
Avrupa üyesi olan Bulgaristan’ı demokratik süreçte hızla ilerleyen ve totaliter rejimden daha aydınlık bir durumda görmek istiyoruz. Totaliter rejim döneminde 1970’li yıllarda Bulgaristan’da haftalık 4 saat Türkçe eğitimi vardı. Bugünkü AB üyesi Bulgaristan eskiye nazaran daha iyi bir durumda olmalıdır.
Biz ana dilimizi öğrenirken en azından bu saat dilimi kadar eğitim almak istiyoruz. Ana dilini iyi bilen bireyler diğer dilleri de daha etkin ve güzel konuştuklarını unutmamamız gerekiyor. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmenleri ana dillerini iyi bilmedikleri gibi Bulgarca’yı da iyi bilmemektedir. Bizler ana dilini etkin kullanan ve Bulgarcayı da iyi bilen nesillerin yetişmesini istiyoruz. Anadilde Eğitim, Bulgaristan'ın mevcut Anayasa ve Ulusal Azınlıkların Korunması için Çerçeve Sözleşmesi temelindedir. Bunun yanında Türkiye’de doğan çifte vatandaşlarımızın çocukları Bulgarcayı bilmemektedir. Bu konuda Bulgaristan devletinden kursların desteklenmesi ve verilecek sertifikalar ile bu konuya katkı yapmasını talep ediyoruz.

3. Bulgaristan Müslüman Topluluğuna İade Edilmeyen Vakıf malları


İade edilmeyen vakıf malları, toprak, mülk, binalar Bulgaristan’daki Müslümanların istifade etmesi için vaat edilmiştir. Fakat bunlar totaliter rejim döneminde kamulaştırılmıştır. Bulgaristan’daki Müslümanların vakıf mallarının iadesi tamamen yargının iradesine kalmış bulunmaktadır. İsteğimiz bu sürecin kolaylaşması ve kanunlar etrafında güvenceye alınmasındır. Özellikle bar, restoran vb. gibi amaçlar için kullanılan bu dini mekânların bu kullanımdan dolayı büyük bir rahatsızlık içinde olduğumuzu iletmek istiyoruz. Hiçbir dini mekânın bu şekilde kullanılmasını doğru değildir.

4. Müslüman karşıtı Rasist söylemler ve nefret ifadeleri

1990 Bulgaristan’ın demokratik sürece girmesine rağmen Müslüman-Türk karşıtı söylemler, ırkçı söylemler devam etmektedir. Milliyetçi partiler aşırı söylemlerle, düzenledikleri mitinglerle azınlıklar üzerindeki baskının artmasına ve körüklenmesine destek vermektedir. Bazı politikacılar ve siyasi çevreler azınlıklar hakkında kötü düşüncelerin oluşmasına, korkunun meydana getirilmesinde önemli etkileri vardır. Aramızdaki birçok ekonomik, kültürel, politik sorunları ile uğraşmamız gerekirken, aslında en sorunsuz konu olan Bulgaristan’daki Müslümanları ile meşgul olmaktayız. Mitinglerde sık sık on dakikalık Türkçe haberlerin kaldırılması ve ana dil konusu bahis edilmektedir.

5. Camilerin ve dini yapıların yapılmasındaki sıkıntılar


Önemli sorunlardan biri de Bulgaristan’daki Müslümanların cami, dini ve kültürel yapıların inşasında karşılaştıkları sıkıntılardır. Devletin çeşitli kademesindeki idarecilerin bu konuya gereken hassasiyeti göstermediklerini ve hukuksal boyutunu göz ardı ettiklerini düşünüyoruz. Bu konuda özellikle Sofya kültür merkezi, Burgaz, Sofya’daki ikinci camii, Samokov örnek olarak gösterilebilir.

6. İş Adamlarına Vizede Kolaylık


Şirket veya işyeri sahibi olduklarını ispatlayan iş adamlarına vize konusunda çeşitli kolaylıkların sağlanması gerekmektedir. Sağlanacak bu kolaylıklar hiç kuşkusuz iş adamlarının daha rahat yatırım olanakları bulmasını sağlayarak istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır.

7. Vatandaşlık Hakkı ve Vizede Kolaylık


2012 yılında Yeşil pasaportlara vizenin kalkmasını önemli bir gelişme olarak kabul etmekteyiz. Bulgaristan’da doğmuş Türk vatandaşlarının neredeyse tamamının Bulgaristan’da akrabaları vardır. Bu şekilde olup Bulgaristan’da doğmuş insanların en azından yılda bir defaya mahsus Bulgaristan’ı vizesiz ziyaret etmeleri sağlanmalıdır. Bizler bunun ekonomiye de önemli katkılar sağlayacağını inanıyoruz.

8. 1989 yılından önce Bulgaristan’dan göç etmişlerin Bulgar vatandaşlığının verilmesi

1989 yılından önce Bulgaristan’dan göç etmişlerin Bulgar vatandaşlığının verilmesi. 1989 yılından önce göç etmiş soydaşların beklenti ve hayallerinden biri de eski vatandaşlıları olan Bulgar vatandaşlığını tekrar almalarıdır.
Özellikle kendi istekleriyle gelmemiş ve reşit olmayan bireylere bu jestin yapılması gerekmektedir. (Bulgar vatandaşlığı kanununda buna uygun bir madde yer almakta olup , Bulgar vatandaşlığı için ilgili kişilerin belirli süreler zarfında 3 yıl ikamet etmelerini istemektedir.) Bu durumda olan insanların bu konuya büyük bir ilgi göstereceklerini ve bunun ekonomik yansımalarının da gayet iyi olacağını düşünüyoruz.
Bundan Bulgaristan’daki Türklerin de büyük memnuniyet duyacaklarını biliyoruz.

9. Sosyal Hakların Tanınması


1968 yılında ikili devlet anlaşmalarıyla göç etmiş olanların Bulgaristan ve Türkiye’de prim ödemeleri mevcuttur. Bu konuda Türkiye ve Bulgaristan arasında Sosyal Güvenlik alanında önemli boşluklar bulunmakta olup bu yıllarda göç etmiş olanlar bu haklarını alamamaktadır. Aynı şekilde olan Almanya ve Türkiye vatandaşları bu haklarından istifade edebilmektedir. Bu yönteme göre ilk staj kaydının hangi ülkede olduğu önemli olmayıp sürekli olarak ikamet edilen ve bulunulan ülke ön plana çıkmaktadır. Buna benzer bir anlaşma Türkiye ile Bulgaristan arasında imzalanabilir ve bu konunun mağdurları haklarını almış olurlar. 1968 yılında buna benzer anlaşmaların Bulgaristan ve Türkiye arasında imzalanmış olmasına karşın fiilen uygulamaya geçmiş değildir.


Doç. Dr. Yüksel Özkan

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF)
Başkanı

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2089


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


KÜÇÜK DOĞAN 2012-12-03 19:51:54
Sizi ve ekibinizi kutluyorum Yüksel başkan.Mücadeleye devam durmak yok -HAK VERİLMEZ ALİNİR
izmirli 2012-12-03 23:09:30
ahhhhhhhhhhh neler yaşıyoruz ölen şehitlerimizin kemikleri zızlamıyodur iş alahhhhhhhhhhhh
Perperek Der ki... 2012-12-03 23:29:31
4. Müslüman karşıtı Rasist söylemler ve nefret ifadeleri
______________________________________________

Bu "Rasist" amcam da kimdir?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS