Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
Bölgesel Gelişim Kurulu toplantısı yapıldı

Bölgesel Gelişim Kurulu toplantısı yapıldı

04 Aralık 2012

Bugün Kırcaali Valiliği’nde Güney Merkezi Bölgesi Bölgesel Gelişim Kurulu’nun 13.oturumu gerçekleşti. Oturumun başkanlığını Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova yaptı. Oturumda Güney Merkezi Bölgesi’nden valiler, belediye başkanları, bakanlıklar, işveren teşkilatları, sendikal örgütler ve başka kurum ve kuruluşların temsilcileri yer aldılar.

Tauşanova’nın önerisi üzere Kırcaali’nin Çevre Yolu projesinin finanse edilmesi imkanları ele alındı. Projenin, Pan-Avrupa Taşıma Koridoru ¹9 ve komşu ülke Yunanistan ile bağlantı kuran altyapı açısından bölgesel altyapı üzerinde belirleyici etkisi olduğu ileri sürüldü. Bu projenin gerçekleştirilmesiyle kentsel alandan trafiğin uzaklaştırılması, transit trafiğin hızının arttırılması, Koridor ¹9 ile daha hızlı bağlantı kurulması ve vatandaşlara güvenlik sağlanması gibi önemli sorunlara çözüm bulunacağı belirtildi. Bölgesel Gelişim Kurulu, projenin Kırcaali bölgesi ve Güney Merkezi Bölgesi’nin ekonomik ve sosyal gelimi için öncelikli olduğunu kabul ettiler. Bu doğrultuda Maliye Bakanlığı ve Ulaşım Operasyonel Programı’nın yönetici organı önünde Kırcaali Çevre Yolu projesinin 2014-2020 program döneminde veya Devlet Bütçesi tarafından finanse edilmesi için ısrar edilmesine karar verildi. Kırcaali Valisi, Çevre Yolu yapımına 2014 yılında başlanacağını bildirdi.

Ayrıca oturumda kamuoyunun yoğun ilgisi üzere Çevre ve Su Bakanlığı’nın temsilcisi çevre temizliğiyle ilgili iki proje hakkında bilgi verdi. Çevre Operasyonel Programı gereğince finanse edilmesi beklenen bu iki proje, Kırcaali’de Bölgesel Katı Atık Yönetim Merkezi kurulması ve “Voden Tsikıl” olarak adlandırılan atık su arıtma tesisi ve su ve kanalizasyon şebekesinin yeniden yapılandırılmasına ilişkilidir. Bölgesel Katı Atık Yönetim Merkezi’nin önümüzdeki yıl 18 Nisan tarihinde hazır olacağı, Kırcaali İli’nde ve İvaylovgrad (Ortaköy) Belediyesi’nde bulunan eski depo alanlarının ise yeniden doğaya kazandırılması çalışmalarının 29 Nisan’da sona ereceği bildirildi.

İkinci önemli projenin gerçekleştirilmesi için en yakın zamanda proje sözleşmesi imzalanması bekleniyor.

Plovdiv Valisi Zdravko Dimitrov’un girişimiyle Troyan-Hristo Danovo tünelinin kurulması imkanları tartışıldı. Bu tünelle Tuna nehri ile Ege Denizi arasında optimal bağlantı kurulması fikri gerçekleştirilecek, ülkenin ulaşım ve iletişim ağında görülen eşitsizliklerin üstesinden gelinecek ve Güney Merkezi ve Kuzeybatı bölgelerinde turizmin gelişimi için hakiki koşullar yaratılacak.

Oturumda tanıtılan Güney Merkezi Bölgesi’nin gelecek 2014-2020 program dönemi için Bölgesel Gelişim Planı ele alındı. Planın tartışılmasında Sivil Katılım Forumu’ndan temsilciler de yer aldı. Plovdiv kentinin Avrupa’nın kültür başkenti olması önerildi.

Forum çerçevesinde Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanlığı Bölgesel Gelişim ve İdari-Bölgesel Yapısını Strateji Planlama Genel Müdürlüğü’nden Desislava Dragova, Bölgesel Gelişim Kurulu’na Bulgar belediyelerinin ve dolayısıyla Güney Merkezi Bölgesi’ndeki belediyelerin “Yenilikler ve Yerel Düzeyde İyi Yönetim İçin Etiket” ödülüne aday olmaları imkanını tanıttı. Bu etiket bir belediye yönetiminde sunulan idari hizmetlerin belirli kalite istemlerine uyduğuna işarettir.

Bölgesel Gelişim Kurulu, Bölgesel Kurul’da tematik çalışma gruplarının temsilcilerinden 2014-2020 program dönemi için operasyonel programların hazırlığı konusunda bilgi edindiler.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 1689


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS